TTSK postavil domy pre DSS v okrese Dunajská Streda. Zdroj: TTSK
TTSK postavil domy pre DSS v okrese Dunajská Streda. Zdroj: TTSK

TTSK postavil domy pre DSS v okrese Dunajská Streda, ponúknu až 60 miest

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) v rámci deinštitucionalizácie Domova sociálnych služieb (DSS) pre deti a dospelých v Okoči, ktorého je zriaďovateľom, dokončil výstavbu nových bezbariérových a nízkoenergetických zariadení rodinného typu. V  moderných zariadeniach vzniklo až 60 miest pre prijímateľov sociálnej služby v prirodzenom prostredí. Okrem toho, tento rok oslavuje zariadenie aj 70 rokov svojej existencie.

Úspešne sme dokončili ambiciózny projekt deinštitucionalizácie Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých v Okoči, teda prechodu z inštitucionálnej na komunitnú formu sociálnej starostlivosti. Vďaka novým rodinným domom v Okoči-Opatovskom Sokolci a Topoľníkoch sa v okrese Dunajská Streda ešte viac zvýši kvalita poskytovaných sociálnych služieb. Prostredníctvom tejto formy skvalitníme sociálnu a pracovnú integráciu zdravotne a mentálne postihnutých prijímateľov sociálnych služieb. Aj preto sme sa rozhodli postaviť desať moderných bezbariérových bytových jednotiek, ktoré sú nízkoenergetické a bezbariérové. Dokopy ponúkajú  miesto až 60-tim klientom, ktorí budú vedení k samostatnému životu do čo najväčšej možnej miery,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že prví klienti by sa mohli nasťahovať začiatkom budúceho roka.

Tri novopostavené domy sa nachádzajú v obci Okoč, jeden v Opatovskom Sokolci a jeden v Topoľníkoch. Na všetkých stavebných objektoch prebehlo preberacie konanie a bola podaná žiadosť o termín kolaudačného konania. Aktuálne prebieha samostatné verejné obstarávanie na kuchynské linky a spotrebiče, ktorými budú jednotlivé bytové jednotky vybavené. Na stavebné práce, ktoré boli v celkovej hodnote viac ako 3,2 mil. eur, získala župa príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), pričom spolufinancovanie zo strany župy je vo výške 5 %.

TTSK postavil domy pre DSS v okrese Dunajská Streda. Zdroj: TTSK
TTSK postavil domy pre DSS v okrese Dunajská Streda. Zdroj: TTSK

Zariadenie DSS poskytuje služby aktuálne pre 52 klientov

Dnes máme hneď dva dôvody na oslavu. Prvým je ukončenie výstavby nových rodinných domov. Druhým 70. výročie vzniku nášho zariadenia. Domov sociálnych služieb poskytuje kvalitné a komplexné sociálne služby. Kladieme veľký dôraz na individuálne potreby klientov. V našom zariadení v súčasnosti pracuje 54 zamestnancov. Tí prijímateľom sociálnych služieb vytvárajú láskyplný a bezpečný druhý domov,“ povedal riaditeľ DSS pre deti a dospelých v Okoči Tibor Veres. Aktuálne zariadenie poskytuje služby 52 klientom.

Trnavský samosprávny kraj plánuje v najbližšom období aj modernizáciu samotného Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých v Okoči. Rekonštrukcia sa bude týkať sociálnych zariadení v budove terapeutického centra zariadenia. Aktuálne prebieha príprava verejného obstarávania na zhotoviteľa. Okrem toho má župa v pláne aj zateplenie budovy sídla, kde sa momentálne realizuje projektová dokumentácia. Predpokladaná celková hodnota investície z rozpočtu župy je vo výške 110-tisíc eur.

O Redakcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *