Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Gbely získali 270-tisíc na vodozádržné opatrenia

Mesto Gbely sa nedávno stalo príjemcom významnej finančnej injekcie určenej na realizáciu vodozádržných opatrení. Tento krok je súčasťou širšieho úsilia o adaptáciu na zmeny klímy a prevenciu pred povodňami.

O podrobnostiach projektu a jeho prínosoch pre mesto a jeho obyvateľov sme sa rozprávali s Filipom Húšťavom, z Ekonomického odboru MsÚ Gbely, ktorý má na starosti regionálny rozvoj.

Z akého zdroja pochádzajú finančné prostriedky na tento projekt?

Finančné prostriedky boli získané zo Slovenskej agentúry životného prostredia, konkrétne z operačného programu Kvalita životného prostredia. Mesto Gbely bolo úspešné v rámci výzvy zameranej na vodozádržné opatrenia v urbanizovanej krajine, s finančnou podporou z Kohézneho fondu EÚ.

Akú sumu sa mesto podarilo získať a ako boli finančné prostriedky alokované?

Pôvodne sme žiadali o 385.465,71 eura, čo predstavovalo 85 % z celkových oprávnených nákladov na projekt. Po revízii výdavkov na základe zníženia sumy po verejnom obstarávaní bol konečný nenávratný príspevok stanovený na 272.020,79 eura, pričom mesto doplatilo z vlastných zdrojov 14.316,88 eura.

Na aké konkrétne opatrenia boli finančné prostriedky využité?

V rámci projektu “Vodozádržné opatrenia v meste Gbely” došlo k realizácii dvoch hlavných opatrení na území Základnej školy na Pionierskej ulici, pričom každé z nich má svoju špecifickú funkciu.

Prvým krokom bolo nahradenie nepriepustných materiálov v exteriéri školy materiálmi s priepustnou štruktúrou, ktoré majú schopnosť akumulácie vody. Druhé opatrenie spočívalo v implementácii systémov na zber dažďovej vody, čo zahŕňalo aj vytvorenie dažďovej záhrady. Tieto iniciatívy sú navzájom funkčne nezávislé a spoločne prispievajú k efektívnejšiemu hospodáreniu s vodou v školskom areáli.

Aký bol časový rámec realizácie týchto opatrení?

Projekt sme naplánovali na 16 mesiacov a práce sme úspešne dokončili v septembri minulého roka.

Bola pri realizácii zapojená externá spoločnosť?

Áno, vzhľadom na to, že mesto nedisponuje potrebnými kapacitami, bolo nevyhnutné vysúťažiť externého dodávateľa.

Ako bude zabezpečená údržba a funkčnosť týchto opatrení?

Údržbu budú zabezpečovať priamo kapacity mesta a základnej školy, predovšetkým ide o čistenie dažďových zvodov a vsakovacích prvkov.

Plánuje mesto Gbely v budúcnosti žiadať o ďalšie finančné prostriedky na podobné projekty?

Určite, plánujeme aktívne zapájať verejnosť a pripravovať verejné priestory na ďalšie vodozádržné opatrenia, pričom chceme využívať externé zdroje financovania pre rozšírenie a doplnenie týchto opatrení.

Boli pri príprave projektu zapojení aj miestni obyvatelia?

Áno, mesto Gbely dlhodobo spolupracuje s odborníkmi a verejnosťou na príprave projektovej dokumentácie, čím sa snažíme zabezpečiť, aby boli potreby a návrhy miestnych obyvateľov vždy zohľadnené.

Sú plánované aj edukačné aktivity pre obyvateľov mesta?

V rámci tohto projektu sme neplánovali edukačné aktivity, avšak v budúcnosti chceme realizovať projekt zameraný na biodiverzitu a klimatické zmeny, kde by sme tieto témy radi viac priblížili verejnosti.

Aké sú ďalšie plány mesta v tejto oblasti? Mesto Gbely chce v budúcnosti pokračovať v realizácii projektov zameraných na zlepšenie životného prostredia a adaptáciu na klimatické zmeny, s dôrazom na zapojenie a edukáciu verejnosti

O Vladimír Miček

Pozri aj

ilustračné foto NaZahori.sk

Viaceré vlaky na Záhorí budú nahradené autobusmi

Výluka: Na trati Gbely-Skalica bude prebiehať úprava infraštruktúry. Z toho dôvodu budú viaceré vlakové spojenia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *