Mohyla M.R.Štefánika na Bradle foto zdroj: Vladimír Miček NaZáhorí.

VIDEO: História Mohyly M. R. Štefánika na Bradle

Mohyla M. R. Štefánika bola slávnostne odhalená na Bradle v nedeľu 23. septembra 1928. O jej histórii viac prezradil vo videoreportáži Matúš Valihora z Múzea Dušana Samuela Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom.

Autorom mohyly je Dušan Jurkovič

Na rodnú vlasť sa Štefánik veľmi tešil, lebo ju nenavštívil od smrti svojho otca v roku 1913. Dňa 4. mája 1919 nastúpil Štefánik na letisku Campoformido pri Udine do lietadla typu Caproni 450. Keď sa už blížilo k miestu pristátia, náhle sa zrútilo.

Autorom Mohyly M.R. Štefánika na Bradle je Dušan Jurkovič, ktorý bol osobným priateľom Milana Rastislava Štefánika. Jurkovič nie je iba autorom samotnej mohyly, ale je aj autorom myšlienky pochovať M. R. Štefánika a troch talianskych letcov, ktorý s ním zahynuli, na Bradle. Pre túto myšlienku získal Jurkovič súhlas Štefánikových pozostalých a príslušných úradov.

Architekt Dušan Samuel Jurkovič zdroj foto: wikipedia

Predstavenie mohyly bolo v roku 1920

Jurkovič predstavil ako bude Mohyla M. R. Štefánika vyzerať už v roku 1920, ale na začatie stavby sa muselo počkať ďalších 7 rokov. Dôvodom bol nedostatok financií. Rozpočet na stavbu mohyly bol 2,8 milióna vtedajších korún. Štátne orgány a ďalšie organizácie dokázali dať dohromady 800.000 korún, zvyšnú chýbajúcu čiastku sa podujal vyzbierať Spolok pre zbudovanie mohyly. Trvalo sedem rokov, kým sa financie podarili vyzbierať.

Historická pohľadnica

Mohyla M. R. Štefánika – stavba

Samotná stavba mohyly trvala 280 pracovných dní. Bolo to vďaka tomu, že práce prebiehali na dvoch miestach súčasne. V kameňolome Dreveník na východe Slovenska ťažili spišský travertín, ktorý priamo v kameňolome opracovali na presne určené rozmery. Železnicou ich prepravili do Brezovej pod Bradlom. Na ich prepravu bolo treba 194 vagónov. Druhá skupina na Bradle tieto opracované kvádre skladala. Zaujímavosťou je, že k dispozícii mali iba jedno nákladné auto, zvyšok sa vozil na vozoch ťahaných koňmi.

reprofoto NaZahori.sk Vladimír Miček Mohyla M.R.Štefánika

Bol návrh na rozšírenie mohyly

V roku 1947 navrhol Jurkovič rozšírenie Mohyly na Bradle o dve nové terasy, ktoré mali slúžiť ako pamätník padlým letcom v 2. svetovej vojne. Po nástupe totalitného režimu sa už návrh nezrealizoval. Po roku 1948 boli slávnosti na Bradle zakázané, výnimkou rokov 1968 a 1969. Slávnosti sa obnovili až po novembrovej revolúcii v roku 1989, keď sa prvé ponovembrové zhromaždenie konalo 9. decembra 1989.

Mohyla M.R.Štefánika z hora zdroj foto: Vladimír Miček NaZáhorí

Počas socializmu mohyla chátrala

Mohyla počas socializmu chátrala, napriek tomu, že bola kultúrnou pamiatkou. V 80-rokoch minulého storočia dokonca masív Bradla zámerne zalesnili borovicami na ploche 33 hektárov. Rekonštrukcia pamiatky trvala sedem rokov a bola ukončená v roku 1996. Travertín bol poškodený v značnom rozsahu a vymeniť sa muselo až 30 % obloženia Mohyly.

Mohyla M.R.Štefánika z hora zdroj foto: Vladimír Miček NaZáhorí

Na Bradle pribudol infobod

Napriek tomu, že rekonštrukcia prebehla, problémom je chýbajúca infraštruktúra pre stúpajúci počet návštevníkov. To sa v súčasnosti zlepšilo, keď sa opäť sprevádzkovala Chata pod Bradlom a bol postavený aj nový Infobod, ktorý slúži návštevníkom mohyly.

História Mohyly M.R.Štefánika na Bradle

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Martinský jarmok archív mesta Holíč

Martinský jarmok 2024: Tradičná oslava v Holíči

Martinský jarmok 2024 sa blíži a mesto Holíč srdečne pozýva všetkých občanov aj návštevníkov mesta …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *