Prasynovec generála Štefánika u prezidentky SR. zdroj: ZČ FB

V predvečer 105. výročia smrti Štefánika prijala jeho prasynovca prezidentka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala dnes 3. mája 2024 prasynovca Milana Rastislava Štefánika Petra Kaňku.

Symbolicky pri príležitosti 105. výročia úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika, ktoré si pripomenieme v sobotu, prasynovec odovzdal prezidentskej kancelárii do úschovy štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva vojenskej skupiny I. triedy in memoriam, ktoré generálovi Štefánikovi prepožičal minulý rok český prezident Petr Pavel.

Mohyla M.R.Štefánika na Bradle

Na rodnú vlasť sa Štefánik veľmi tešil, lebo ju nenavštívil od smrti svojho otca v roku 1913. Dňa 4. mája 1919 nastúpil Štefánik na letisku Campoformido pri Udine do lietadla typu Caproni 450. Keď sa už blížilo k miestu pristátia, náhle sa zrútilo.

Autorom Mohyly na Bradle je Dušan Jurkovič, ktorý bol osobným priateľom Milana Rastislava Štefánika. Jurkovič nie je iba autorom samotnej mohyly, ale je aj autorom myšlienky pochovať M. R. Štefánika a troch talianskych letcov, ktorý s ním zahynuli, na Bradle. Pre túto myšlienku získal Jurkovič súhlas Štefánikových pozostalých a príslušných úradov.

reprofoto NaZahori.sk Vladimír Miček Mohyla M.R.Štefánika

Vyjadrenie prezidentky

“Je mi cťou, že dnes, deň pred 105. výročím tragického skonu Milana Rastislava Štefánika, zapožičal jeho prasynovec Peter Kaňka štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva Kancelárii prezidenta SR. Vyznamenanie, ktoré Milan Rastislav Štefánik dostal in memoriam za zásluhy o vznik Československa od českého prezidenta Petra Pavla, priniesol jeho prasynovec sem, do vlasti svojho slávneho predka a spolu s ním vstupuje do priestorov Prezidentského paláca nielen spomienka na Štefánika, ale aj kúsok jeho samotného.

Generál, letec, diplomat a vedec Milan Rastislav Štefánik je historickou osobnosťou, ktorá sa právom teší nášmu obdivu a rešpektu. Je zosobnením slovenského vlastenectva, keďže sa významne pričinil o to, aby sa Slováci stali štátotvorným národom v slobodnej a demokratickej vlasti.

Stopiate výročie jeho tragickej smrti je aj príležitosť zamyslieť sa, ako s jeho odkazom nakladáme a či sme verní jeho ideálom.

Nepochybne by nám Štefánik pripomenul, že vlastenectvo neznamená izoláciu. Že hrdosť na národ nemá nič spoločné s nevraživosťou k iným národom. Že spojenectvo a priateľstvo, ktoré nás viaže k Čechom a k ďalším európskym národom i štátom, treba kultivovať. Rovnako ako si treba chrániť slobodu, pretože sám poznal jej cenu a vedel, že ju nemožno nadobudnúť bez obetí.

Symbolická prítomnosť Milana Rastislava Štefánika v priestoroch Prezidentského paláca je pre nás príležitosťou i záväzkom konať tak, aby sme napĺňali ideály, v ktoré aj on veril.”

zdroj fotiek: ZČ FB

Česko vyznamenalo generála Štefánika

V deň 105. výročia vzniku Československa udelil prezident Českej republiky Petr Pavel Rád Bieleho leva vojenskej skupiny I. triedy i.m. generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi za vynikajúce zásluhy v prospech Českej republiky. Vo Vladislavskej sále Pražského hradu prevzal ocenenie prasynovec M.R. Štefánika, pán Peter Kaňka.

Štefánik sa narodil v kopaničiarskej obci Košariská

Košariská sú kopaničiarska obec na Slovensku v okrese Myjava. Dedina leží na rozhraní Malých Karpát a Myjavskej pahorkatiny pri štátnej ceste z Brezovej pod Bradlom do Piešťan.

21. júla 1880 sa v tejto malebnej obci narodila jedna z najvýznamnejších osobností v novodobých dejinách Slovenska, zakladateľ československej diplomacie, vynikajúci vedec, cestovateľ a astronóm, Milan Rastislav Štefánik.

Rodisko Štefánika fara Obec Košariská z hora zdroj: Vlado Miček NaZáhorí

M.R. Štefánik získal v dejinách samostatnej Českej republiky svoje prvé a zároveň najvyššie štátne vyznamenanie. V dejinách spoločného štátu bol Štefánik vyznamenaný 2x i.m. v roku 1919 Československým vojnovým krížom a Československou revolučnou medailou.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Dnes je slnovrat, najdlhší deň a najkratšia noc

Prvý letný deň: Tohtoročný letný slnovrat nastáva už 20. júna, pretože rok 2024 je priestupný. Podobná situácia sa zopakuje …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *