Zdroj foto: Daniel Bešina z FF – Katedra muzeológie

Ukončili prvú etapu unikátneho výskumu šibenice v Holíči

Katedra muzeológie ukončila prvú etapu unikátneho archeologického výskumu šibenice v Holíči.

Genius loci tohto miesta v zachovanej historickej krajine je neprehliadnuteľný a jeho výskum prinesie ďalšie čriepky do skladačky nielen dejín holíčského regiónu. Informoval o Krajine v mystériu smrti – miesta posledných okamihov života Daniel Bešina z Katedry muzeológie FF UKF v Nitre. 

Prvá etapa výskumu šibenice

Katedra muzeológie FF UKF v Nitre v spolupráci s Ústavom antropológie MUNI v Brne realizovala v termíne od 16.05.2022 do 20.5.2022 prvú etapu archeologického výskumu na mieste bývalej šibenice v Holíči.

Na výskume sa zúčastnili okrem odborných pracovníkov katedry aj študenti, ktorí si mohli osvojiť základné zručnosti archeologického výskumu, ale aj dokumentácie terénnych prác.

Zdroj foto: Daniel Bešina z FF – Katedra muzeológie  

Holíčska šibenica je ako prvá skúmaná archeologicky

Problematike archeológie popravísk sa na Slovensku nevenovala doteraz takmer žiadna pozornosť. Preto patrí tento výskum medzi pilotné a môže významne obohatiť stav bádania v oblasti archeológie smrti. Jedinečnosť výskumu spočíva aj v skutočnosti, že ide o prvú známu archeologicky skúmanú murovanú šibenicu na Slovensku.

Významný objav sú zvyšky murovanej platformy

Počas týždňa prác sa podarilo objaviť pozoruhodné nálezy týkajúce sa samotnej šibenice. K významnejším objavom možno zaradiť nález zvyškov murovanej platformy v centrálnej časti lokality a deštrukciu múrika na okraji areálu popraviska.

Zdroj foto: Daniel Bešina z FF – Katedra muzeológie  

Čo bude nasledovať ďalej ?

V nasledujúcej výskumnej etape bude výskum pokračovať s perspektívou odkrytia nových poznatkov k problematike popravísk na našom území. „Sme len na začiatku výskumu tohto jedinečného fenoménu. Zatiaľ s určitosťou nevieme povedať, akú stavebnú podobu mal objekt šibenice, alebo koľko popravených sa nachádza v jej areáli. Prínosom je  spolupráca s Ústavom antropológie v Brne, ktorý sa bude podieľať na vyhodnotení kostrových zvyškov.  Dúfame, že vďaka nim sa nám podarí odpovedať na otázky týkajúce sa spôsobu popráv odsúdených a možno ďalších detailov z ich posledných chvíľ života. Interdisciplinárna spolupráca s antropológmi z Masarykovej univerzity v Brne a kolegami zo Záhorského múzea v Skalici zaiste prinesie veľmi kvalitné výsledky pre výskum a prezentáciu popravísk na Slovensku,“ dopĺňa o Mgr. Daniel Bešina, PhD. z  FF – Katedra muzeológie.  

https://www.nazahori.sk/2022/05/18/v-holici-prebieha-archeologicky-vyskum-zaniknutej-sibenice/

O Redakcia

Pozri aj

Holíč: Po magickej noci šoféroval tereňák s 2,7 promile

Policajti z Holíča zastavili v nedeľu 20.10.2024 ráno vodiča na terénnom aute Ford Ranger. Pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *