Dreviny stromy pixabay
Dreviny stromy zdroj: pixabay.com

Trnava: Chcete Strom do domu? Môžete sa prihlásiť

Okrem stromov vysadených mestom je Trnava zelenšia o tri stovky drevín, ktoré za ostatné tri roky pribudli v záhradách Trnavčanov v rámci projektu Strom do domu. Majitelia vhodných pozemkov vo svojom vlastníctve majú možnosť adoptovať si strom podľa svojich predstáv. Stačí si vybrať ovocnú alebo okrasnú drevinu a o ostatné sa postará Mesto Trnava

Máte záujem o zelenú adopciu?

„Stromy sadíme intenzívne a všade, kde je to možné, na niektorých verejných priestranstvách sme však limitovaní napríklad podzemnými inžinierskymi sieťami či dopravnou situáciou. Obraciame sa preto na obyvateľov, aby nám pomohli zvýšiť plochu zelene v meste tým, že vo svojej záhrade vysadia strom od mesta,“ hovorí Zuzana Ďurišová z referátu správy zelene Mestského úradu v Trnave.

Ak máte o takúto zelenú adopciu záujem v rámci štvrtého ročníka Stromu do domu, stačí do 20. septembra 2024 vyplniť online dotazník. Treba si v ňom vybrať jeden okrasný alebo ovocný strom a uviesť požadované údaje. 
Prihlásiť sa môžu aj tí, ktorí už dostali svoj Strom do domu v predošlých ročníkoch. 

Dreviny budeme vysádzať túto jeseň. Noví majitelia drevín by mali pripraviť jamu, mesto im strom privezie, vysadí a ukotví. Záujemcov, ktorí splnia podmienky, budeme informovať v predstihu o ďalších krokoch.

„Projekt má od začiatku výbornú odozvu a aj vo štvrtom ročníku očakávame veľký záujem zo strany verejnosti. Je to pekná spolupráca mesta a jeho obyvateľov so zmysluplným cieľom – spoločne prispieť k lepšej adaptácii Trnavy na zmenu klímy,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.

Ponuka Stromov do domu 2024 

Ovocné stromy 

  • Marhuľa Veľkopavlovická
    Dozrieva v druhej polovici júla. Je samoopelivá a mrazuvzdorná. Plody sú strednej veľkosti, oranžové s červeným líčkom. Chuť majú sladkú a sú aromatické. Drevina potrebuje teplejšie a chránené stanovište.   
  • Čerešňa „Kaštánka“
    Je cudzoopelivá – v okruhu 100 m musí rásť iná čerešňa (dobrými opeľovačmi sú napr. Burlat, Karešova, Napoleonova a Rivan). Rast má stredný až bujný. Vyhovujúce sú ťažko priepustné pôdy s dostatkom vlahy. Plody sú veľké srdcovky, ktoré dozrievajú počas druhého júlového týždňa. 
  • Figovník – Ficus
    So zmenou klímy a šľachtením nových odrôd sa do našich záhrad dostávajú nové ovocné druhy, ktoré sme kedysi považovali za exotické. Jedným z nich je aj figovník. Je to menší strom, ktorého tvar sa veľmi dobre udržiava rezom. Začína rodiť v druhom roku. Vyžaduje svetlé stanovište, neznesie prievan. Vo veľmi chladných zimách sa jeho korene prikrývajú slamou.   
  • Višňa „Fanal“
    Je samosprašná, dozrieva v treťom až štvrtok júlovom týždni. Jej rast je stredne bujný. V dobe kvitnutia je odolná voči mrazu. Vyžaduje pôdu vlhšiu, priepustnú a vápenatú. Má veľké aromatické plody s tmavočervenou dužinou, ktoré sú odolné voči praskaniu po daždi.

Okrasné stromy 

  • Buk lesný „Dawick“ – Fagus sylvatica Dawyck
    výška 15 m, šírka 3 – 4 m
    Koruna má stĺpovitý tvar. Na jeseň vyfarbuje listy do zlatožlta. Vyžaduje priepustnú vlhšiu vápenatú pôdu na slnečnom stanovišti.
  • Višňa chĺpkatá „Autumnalis Rosea“ – Pruns subhirtela Autumnalis Rosea
    výška 5 – 6 m, šírka 6 – 8 m
    Neplodí a nie je alergénna. Má lievikovitú korunu, kvitne na prelome marca a apríla ružovým kvetom a opakovane aj v novembri. Znáša neutrálne až vápenaté pôdy a slnečné stanovisko.
  • Čerešňa Schmittova – Prunus schmittii
    výška 5 – 8 m, šírka 2 – 3 m
    Ide o okrasný druh, neplodí čerešne. Má hustú, uzavretú korunu so vzpriamene rastúcimi vetvami. Má úzky, oválny tvar, listy sú tmavozelené so žltooranžovým jesenným sfarbením. Vyžaduje plne slnečné stanovisko. 
  • Magnólia hviezdicovitá – Magnolia stellata (na kmeni)
    výška 4 – 5 m, šírka 5 – 7 m 
    Obdobie kvitnutia je marec až apríl. Na dobrý rast potrebuje kyslejšiu, priepustnú vlhkú pôdu dobre zásobenú živinami. 
  • Hrab obyčajný „Fastigiata“ – Carpinus betulus Fastigiata (na kmeni)
    výška 10 – 15 m, šírka 5 – 10 m
    Pravidelne rastúci strom s pyramidálnou korunou, ktorý dobre znáša rez. Na jeseň sa vyfarbuje do žlta a žlto–hneda. Vyžaduje priepustnú vlhkú pôdu a slnečné stanovisko. Je odolný voči vetru. 
  • Muchovník stromovitý „Robin Hill“ – Amelanchier arborea Robin Hill
    výška 5 – 7 m, šírka 3 – 4 m
    Má menší vzrast, koruna je vzdušná, jemne vetvená pyramidálneho až vajcovitého tvaru. Kvitne bohato nabielo, no plodí menej. Plody sú jedlé malvice červenej až čiernej farby. Na jeseň je krásne vyfarbený dožlta a červena. Nemá zvláštne nároky na stanovište, dobre rastie vo vlhších a slabo kyslých až neutrálnych pôdach. Vhodnejšie je slnečné miesto.
  • Lipa malolistá – Tilia cordata
    výška do 30 m, šírka 10 m
    Lipa je vzrastom veľký a dlhoveký strom. Na výsadbu si vyžaduje väčší priestor. Jej kvety, ktoré kvitnú v júni až júli, majú liečivé účinky. Listy sú srdcovitého tvaru, na jeseň sa vyfarbuje dožlta.
  • Javor poľný „Elsrijk” – Acer campestre Elsrijk
    výška 8 m, šírka 4 – 6 m
    Drevina s pravidelným rastom a veľmi hustou korunou. Jesenné sfarbenie listov je dožlta. Dobre znáša mestské prostredie a suchšie vápenaté pôdy.

O Redakcia

Pozri aj

Tradičný trnavský jarmok Zdroj: Mesto Trnava

Nepriaznivé počasie zrušilo Tradičný trnavský jarmok 2024

Trnava sa rozhodla zrušiť očakávaný Tradičný trnavský jarmok 2024. Dôvodom sú varovania o nepriaznivých poveternostných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *