Prázdniny končia, začína škola. Zdroj: Pixabay
Prázdniny končia, začína škola. Zdroj: Pixabay

Končia prázdniny, škola volá…

Nový školský rok: Deťom a študentom sa pomaly ale isto končia prázdniny a blížia sa školské povinnosti. Prvý školský týždeň je voľnejší a deti by si ho mali užiť, budovať si sociálne vzťahy a rozprávať si zážitky z prázdnin.

Škola prináša deťom nové povinnosti, ako aj stresové situácie, ktorým musí dieťa čeliť. I keď neraz by ste ich radšej preniesli na svoje plecia, školák sa s nimi musí popasovať sám.

Keď rodičia nie sú vždy poruke

So všetkými prekážkami by sa bojovalo ľahšie za prítomnosti rodičov. Vaše dieťa bolo doteraz zvyknuté, že ste mu s každým problémom pomohli a nebolo na to samo. Teraz sa ale v triede plnej malých osobností musí presadiť bez akejkoľvek pomoci a ukázať sa v tom najlepšom svetle. No a ak je mu smutno a nie je zvyknuté na dlhšiu absenciu maminky či ocka, je ranné lúčenie jedným z najviac stresujúcich momentov dňa. Ideálne je pripraviť sa na to, a to už v období, kedy začne navštevovať materskú školu. Postupné zaraďovanie do kolektívu ho naučí, že nemusí tráviť celý deň s rodičmi, ale i s kamarátmi, ktorí majú rovnaké záujmy a určite si s nimi užije i kopu zábavy.

Keď nastúpia nové autority

Prísna pani učiteľka či riaditeľka, školník, ktorý napomína kvôli zablateným topánkam a celkovo školský poriadok, ktorý je nutné dodržiavať. Ak si tieto autority získavajú poslušnosť strachom, najväčšmi to ovplyvňuje žiakov na prvom stupni základnej školy. Psychický stres a strach sa následne môže prejaviť v podobe bolesti brucha alebo hlavy, nepozornosťou a zhoršenými známkami. Bohužiaľ, hoci to nejde vždy ľahko, s autoritami sa nedá bojovať. Vášmu školákovi sa ale uľaví, keď ho vypočujete a poradíte mu, ako s nimi vychádzať a rešpektovať ich. Pomôcť môžu aj príklady z vášho dospeláckeho života, na ktorých mu ukážete, že aj vy jednoducho niekedy musíte uznávať autority, hoci na vás tiež neraz zazerajú prísnym okom.

Keď hru vystrieda učenie

Obzvlášť pri prechode z materskej školy do prvej triedy je zmena režimu náročná. Z predškolského dieťaťa, ktoré nemá takmer žiadne povinnosti, sa razom stáva školák so školskou taškou plnou učiva a úloh. Musia pozorne sedieť v lavici a najlepšie nosiť domov samé jednotky. Doma ho nečakajú iba hry a oddych, na ktoré boli zvyknuté v škôlke, ale plnenie povinností na druhý deň. S ťažším režimom môžete svojmu dieťaťu pomôcť. Stačí si vyhradiť poobede čas, kedy dieťaťu pomôžete s úlohami, napríklad formou hry. A nezabúdajte, že i ostrieľaný školský matador, ktorý už má prvú triedu za sebou a má  predstavu o vyučovaní, môže byť vystresovaný. Učivo začína byť ťažšie a ťažšie, úlohy pribúdajú a strach zo zlyhania sa stupňuje. S vašim časom a pomocou všetko iste zvládne. Na učivo sa ľahšie sústredí, ak zrelaxuje hrou so svojimi kamarátmi.

Keď sú deti kruté

Deti sú bezprostredné a v novom kolektíve sa začleňujú rýchlejšie a prirodzenejšie než dospelí jedinci. Na druhej strane dokážu byť kruté, úprimné a neodpustia akékoľvek odlišnosti. Príliš múdre alebo menej telesne zdatné dieťa môže byť vylúčené z kolektívu. Pritom sa nemusí jednať o nápadné vyčnievanie, spolužiakovi sa môžu vysmievať už len pre dioptrické okuliare, staromódnu bundu alebo predpotopný typ telefónu. Ak neprijatie kolektívom prekročí svoje medze, je vhodné zvážiť, či by školákovi neprospela zmena triedy či školy.

Keď má škola zlé sociálne zázemie

Prostredie školských toaliet často nedosahuje potrebnú úroveň. Dvere sa nedajú zavierať, tečie iba studená voda, chýbajú uteráky a mydlo. Deti sa môžu hanbiť alebo dokonca štítiť toalety používať. Problémom môžu byť i spoločné toalety pre dievčatá a chlapcov alebo absencia stien medzi jednotlivými toaletami. Niekedy preto s vykonaním potreby čakajú až domov, čo ale môže viesť k  psychickým problémom či nepríjemným ochoreniam. I tu však môžu pomôcť rodičia. Pri zápise môžete vybranú školu navštíviť a skontrolovať, či je všetko vo vyhovujúcom stave. Pokiaľ nie je a nemáte inú voľbu, môžete iniciovať zmeny, prípadne prihlásiť školu do rôznych súťaží a špecializovaných projektov.

Poznať a prekonať stresové situácie môže byť neľahké. Nebojte sa však s dieťaťom o problémoch v škole hovoriť a nezabúdajte, že s nadhľadom a humorom všetko zvládnete jednoduchšie.

Školáci po prázdninách zasadnú do lavíc. Rodičia by pred začiatkom školského roka nemali podceniť kúpu, no najmä výbavu školskej tašky. Koľko najviac naložiť školákovi na chrbát?
Nesprávny výber aktovky môže dieťaťu spôsobiť zdravotné problémy, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pri výbere školskej tašky treba zohľadniť predovšetkým hmotnosť dieťaťa, ale aj ergonomické tvarovanie a materiál, z ktorého je taška vyrobená.

Najmä najmenší školáci nosievajú neraz tašky, ktoré sú oveľa ťažšie ako by mali byť vzhľadom na ich vek. ,,Nadmerná záťaž z tašky zvyšuje riziko chybného držania tela a vzniku skoliózy. Ak sa nelieči včas, môže sa chrbtica poškodiť tak, že sa v dospelom veku už nebude dať napraviť,“ upozornila Jana Hamade, vedúca Odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR.

Rodič by mal pravidelne kontrolovať, či dieťa v školskej aktovke nenosí zbytočnosti. Odporúčané maximálne hmotnosti školských aktoviek podľa ročníkov základnej školy, predstavujú zhruba 10 percent hmotnosti dieťaťa daného veku.

Odporúčané maximálne hmotnosti školských aktoviek

žiaci:

1. a 2. ročníka – 2,5 kg
3.a 4. ročníka – 3,5 kg
5. a 6. ročníka – 4,5 kg
7. až 9. ročníka – 5 kg

zdroj: minedu.sk  a wikipedia.org

 

O Redakcia

Pozri aj

V pondelok začína rekonštrukcia župnej cesty na Záhorí

Od pondelka 16. septembra 2024 sa začína rekonštruovať úsek cesty II/500, konkrétne prieťah v senickej mestskej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *