skokan hnedý foto: Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom

Brezovská záchranná stanica hodnotí tohtoročný prenos obojživeľníkov

V tomto roku Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom organizovala a pomáhala zorganizovať výstavbu a prenos obojživelníkov počas jarnej migrácie v štyroch lokalitách v okolí Brezovej.

Budovanie zábran na frekventovanej ceste z Hradišťa do Brezovej zdroj: : Správa CHKO Záhorie

Lokalita Hradište pod Vrátnom

Na tradičnom mieste pri Hradišti pod Vrátnom tento rok sa prenieslo spolu 7816 jedincov – 2436 ropúch bradavičnatých, 2967 skokanov hnedých a štíhlych, 2393 mlokov bodkovaných, 17 rosničiek zelených, 2 kunky žltobruché a 1 ropucha zelená. Spoločenská hodnota týchto zachránených živočíchov je 2 344 800 eur.

Prenos prebiehal dlhých 62 dní, čo je za doterajších 12 rokov najdlhšie obdobie. So stavbou zábran už tradične pomohli Správa CHKO Záhorie a CHKO Malé Karpaty, ale aj ďalší dobrovoľníci, ktorí si narýchlo našli čas a pomohli úsek predĺžiť. O následný prenos sa potom postarali v združení.

Lokalita Prietrž

Na lokalite v Prietrži brezovská záchranná stanica pomohla postaviť zábrany senickým skautom pod vedením pána Ondreja Odokienka, ktorí následne zabezpečili prenos obojživelníkov.

Podarilo sa im zachrániť 235 ropúch bradavičnatých, 18 ropúch zelených, 10 skokanov a 1 mloka bodkovaného, spolu 264 obojživelníkov.

Lokalita Cerová

„Senickí skauti spolu s aktívnymi občanmi zo združenia „Cerová inak“ vybudovali v spolupráci s nami zábrany aj na Cerovej, ktorú sme predchádzajúce roky už nestíhali robiť sami,“ dopĺňa brezovská záchranná stanica.

Zachrániť sa im podarilo spolu 634 obojživelníkov – 590 ropúch bradavičnatých, 34 ropúch zelených, 5 skokanov a 5 mlokov bodkovaných.

Lokalita Rudník

Posledným, najmenším úsekom bola výstavba zábran v obci Rudník. Zábrany brezovská stanica postavila spolu s pracovníkmi CHKO Záhorie a o celý prenos obojživelníkov sa postarala pani Anna Galbierzová.

Zachránila 197 ropúch bradavičnatých.

Budovanie zábran na frekventovanej ceste z Hradišťa do Brezovej zdroj: : Správa CHKO Záhorie

Jarná migrácia nie je jediná

Jarná migrácia je najmasovejšia a najviditeľnejšia, no zďaleka nie jediná. Všetky tieto dospelé jedince budú migrovať späť, spolu so všetkými mláďatami, ktoré sa tento rok narodia. Mortalita obojživelníkov na cestách je preto vyššia mimo jarnej migrácie, ale nie je taká zrejmá. Jediným riešením je vybudovanie trvalých zábran a podchodov. Tie zabezpečia bezpečnú migráciu všetkým malým živočíchom počas celého roku.

„Nehovoriac o tom, že cesta je tak bezpečnejšia aj pre samotných ľudí – vodičov a koniec koncov aj nás, ktorí žaby dennodenne každý rok prenášame, občas sme sa cítili aj v reflexných vestách neviditeľní… Projekt na výstavbu takéhoto systému na Hradišti už existuje, bohužiaľ zostal len na papieri… ,“ uzavrela Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

700. výročie prvej písomnej zmienky o hrade Korlátka Autor: Ondrej Keračík

FOTO: Oslavy 700. výročia v obci Cerová v časti Lieskové v obrazoch

V sobotu 22. júna 2024 si v obci Cerová v časti Lieskové pripomenuli 700. výročie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *