Každoročne 25. novembra si pripomíname Svetový deň odstránenia násilia voči ženám. Tento deň nám pripomína, že násilie na ženách je globálnym problémom. Ten si vyžaduje neustálu pozornosť a okamžité riešenie. V tomto článku sa pozrieme na históriu tohto dňa. Jeho význam a to, čo každý z nás môže urobiť, aby prispel k odstráneniu tohto závažného problému.
Pripomíname si históriu
Deň odstránenia násilia voči ženám má svoje korene v tragickom príbehu troch sestier Mirabalových, ktoré boli v roku 1960 brutálne zavraždené v Dominikánskej republike za svoj boj proti diktátorskému režimu. Ich smrť sa stala symbolom odporu a boja proti násiliu na ženách. V roku 1999 OSN oficiálne vyhlásila 25. novembra za deň, ktorý má upozorniť na tento problém a podporiť aktivity vedúce k jeho odstráneniu.
Neakceptovateľnosť násilia
Násilie voči ženám je jedným z najrozšírenejších a najničivejších porušení ľudských práv. Zahrňuje širokú škálu činov od domáceho násilia, sexuálneho obťažovania a znásilnenia až po obchodovanie s ľuďmi a nútené manželstvá. V mnohých prípadoch sú tieto zločiny zatajované a zostávajú nepotrestané kvôli strachu, stigmatizácii a hanbe, ktoré obklopujú obeť.
Ciele a posolstvá dňa
Svetový deň odstránenia násilia voči ženám si klade za cieľ nielen pripomenúť obete násilia, ale aj posilniť úsilie o jeho predchádzanie, ochranu obetí a potrestanie páchateľov. Je to tiež príležitosť na zvýšenie povedomia o právach žien a dievčat a na posilnenie medzinárodnej solidarity.
Ako sa môžeme zapojiť
Je dôležité, aby sme sa všetci zapojili do boja proti násiliu na ženách. Môžeme to robiť napríklad podporou vzdelávacích programov, ktoré učia o právach žien, alebo pomáhajú obetiam násilia nájsť útočisko a získať právnu a psychologickú pomoc. Každý z nás môže prispieť aj tým, že bude odsudzovať akékoľvek formy násilia vo svojom okolí a podporí vytváranie bezpečnejšieho prostredia pre všetky ženy a dievčatá.
Spoločná zodpovednosť
Záverom je potrebné zdôrazniť, že odstránenie násilia voči ženám je spoločnou zodpovednosťou celej spoločnosti. Každý z nás má úlohu v tejto dôležitej misii – od vládnych inštitúcií, cez neziskové organizácie, až po jednotlivcov. Práve preto by sme nemali na tento problém zabúdať ani po 25. novembri a mali by sme sa snažiť o zmenu každý deň.