Cyklotrasa medzi kompou Kyselica a centrom obce Báč v celkovej dĺžke 4,4 kilometra, ktorú realizoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK) v rámci projektu „SacraVelo – Sieť cezhraničných pútnických cyklotrás v okolí Dunaja“, vstupuje do svojej tretej sezóny, kedy slúži domácim obyvateľom aj návštevníkom regiónu.
„Vybudovali sme modernú a bezpečnú komunikáciu, ktorá napája Kostol sv. Antona Paduánskeho, známe mariánske pútnické miesto v obci Báč, na medzinárodnú cyklotrasu Eurovelo 6. Teší ma, že sa nám aj takto darí podporovať rozvoj pohraničného regiónu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Jedna polovica z celkovej dĺžky trasy bola novovybudovaná a druhá je vyznačená na existujúcom povrchu miestnej komunikácie. „Cyklotrasa nielen rozvíja sakrálny cestovný ruch, ale pomáha aj miestnym obyvateľom, ktorí cestujú do práce alebo do školy na bicykli,“ doplnil vicežupan TTSK József Berényi.
Projekt SacraVelo je zameraný na podporu aktívneho turizmu spojeného s návštevou sakrálnych pamiatok v malebnom okolí Dunaja. Partnermi projektu boli popri Trnavskom samosprávnom kraji aj Bratislavský samosprávny kraj a obec Báč, ktorá vybudovala cyklocentrum. Na maďarskej strane participovali župy Győr-Moson-Sopron a Komárom-Esztergom, ako aj obec Szil. Partneri projektu prispeli k rozvoju regiónov vybudovaním cyklotrás, cyklocentier, odpočívadiel a s vyznačeným cyklotrás k sakrálnym pamiatkam.
Celkový schválený rozpočet projektu bol 2,7 milióna eur. Z nich 85% t. j. 2,3 milióna eur tvoril príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 10 % z príspevku od štátu a 5% vlastných zdrojov partnerov projektu. Nosnou aktivitou trnavskej župy bola výstavba 4,4 kilometra dlhej cyklotrasy medzi kompou Kyselica a centrom obce Báč. Celkové náklady na túto časť cyklotrasy boli vo výške 280-tisíc eur.
Kostol sv. Antona Paduánskeho a kláštor Františkánov
K významným pútnickým lokalitám na trasách CykloVelo patrí bývalý barokový františkánsky kláštor a kostol zasvätený sv. Antonovi Paduánskemu práve v obci Báč.
Väčšia časť výzdoby kostola pochádza z obdobia jeho výstavby (1660 – 1674), no sú tu i secesné nástenné maľby zo začiatku 20. storočia. Na hlavnom oltári je umiestnený obraz sv. Antona Paduánskeho (1861) – patróna kostola. Pohľad pútnika však smeruje k milostivému obrazu Panny Márie. Pochádza z poslednej štvrtiny 18. storočia a je umiestnený nad klasicistickým tabernákulom hlavného oltára z roku 1772. V roku 1715 obraz niekoľkokrát zázračne slzil krvavé slzy.
Budova františkánskeho kláštora v Báči je v histórii Slovenska smutne známa aj ako miesto, kde boli komunistickým režimom väznení viacerí kňazi a významní predstavitelia Katolíckej cirkvi. Kláštor, v ktorom bol začiatkom 50. rokov 20. storočia zriadený internačný tábor, bol aj svedkom utrpenia rehoľníka bl. Dominika Metoda Trčku, ako aj blahoslavených gréckokatolíckych biskupov Vasiľa Hopka a Pavla Petra Gojdiča.
Dlhé roky tu bývala aj násilne vyvezená rehoľná komunita Inštitútu Preblahoslavenej Panny Márie (Institutum Beatae Mariae Virginis – IBMV, známejšia ako „anglické panny“, teraz Congregatio Jesu – CJ).
Pútnici začali prichádzať do Kostola sv. Anny nanovo až koncom 80. rokov, no hlavne po roku 1989. V súčasnosti sa v Báči organizujú púte 8. septembra na sviatok Narodenia Panny Márie a 13. júna na sviatok sv. Antona Paduánskeho.