fotky zdroj: FB OZ Pajštún

Zrevitalizovaná mokraď v Borinke pod Pajštúnom

Občianske združenie Pajštún v spolupráci s obcou Borinka (okres Malacky) obnovilo mokraď v CHKO Malé Karpaty. Stalo sa tak symbolicky k 50. výročiu podpísania Dohovoru o mokradiach.

Informuje o tom OZ Pajštún.

Zrevitalizovaná lokalita sa nachádza pod zrúcaninou hradu Pajštún v blízkosti populárneho turistického chodníka.

Zrealizované adaptačné opatrenie môže byť príkladom pre ďalšie obce, ako sa vyrovnávať s klimatickou zmenou, keďže sa abnormálne zmeny počasia, ako jej následok, stávajú súčasťou života nás všetkých. Pridanou hodnotou tohto adaptačného opatrenia na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy je, že sa v obnovenej mokradi vytvoril biotop pre viaceré ohrozené živočíchy. 

Abnormálne zmeny počasia, ako následok klimatickej zmeny, sa stali súčasťou nášho života. Všetci – celá spoločnosť – potrebujeme, aby každý prispel k zlepšeniu stavu na svojej úrovni, či už sme štát, samospráva alebo jednotlivec.

V každej obci by nemal byť problém zadržať vodu v krajine. Borinka sa rozhodla pridať ruku k dielu. Hoci je druhou najmenšou obcou Záhoria, prispela takto na veľkú vec.

OZ Pajštún z Borinky vďaka získaným financiám, ktoré získalo z programu Klíma nás spája – financovaného dm drogerie markt Slovensko a koordinovaného CEEV Živica – zrealizovalo projekt na obnovu mokrade a vyschnutej studničky pod zrúcaninou hradu Pajštún.

Najprv sa musela vyriešiť studnička – zabezpečiť aspoň minimálny prívod vody. Po vyše 10 rokoch sa objavila v studničke voda vďaka tomu, že sa na jar roku 2020 rozbitá, vyschnutá a blatom zanesená studnička dobrovoľníkmi vyčistila. Hneď na to OZ Pajštún v máji zorganizovalo symbolické „otváranie studničky“ s hŕbou detí. Potom sa osadili skruže so štrkom naokolo a v súčasnosti robia dobrovoľníci OZ nad studničkou prístrešok proti ďalšiemu zanášaniu.

Druhým veľkým balíkom projektu bola revitalizácia vyschnutej mokrade, ktorá sa rozprestiera v blízkosti studničky (nazývaná miestnymi aj „Rybníček“). Vybagrovali sa konáre, zemina a aj odpadky zo zazemnenej mokrade. Následne OZ Pajštún s obcou Borinka opravilo porušenú hrádzu zemného valu tak, aby voda z územia rýchlo neodtekala, ale sa tu čo najviac zadržala. Mokraď je zavodnená a v zime sa na nej deti dokonca korčuľovali.

Mokraď v zime

Pri studničke sa môžu návštevníci príjemne ovlažiť a odpočinúť si s celou rodinou po výstupe na Pajštún. Pridanou hodnotou tohto adaptačného opatrenia na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy je, že sa v obnovenej mokradi vytvoril biotop pre viaceré ohrozené živočíchy. V studničke sa dajú pozorovať larvy vzácnej salamandry škvrnitej.

zdroj: A. Kušíková www.pajstun.sk 

O Redakcia

Pozri aj

Stupavskí hasiči zasahovali pri Borinke

Stupavskí hasiči boli v utorok 19.12.2023 o 08:35 hodine vyslaní Operačným strediskom Krajského riaditeľstva Hasičského …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *