Rozvodnená rieka zdroj: NaZahori.sk

VÝSTRAHA: Hrozia extrémne zrážky a povodne

Najmä Záhoriu hrozia extrémne zrážky a povodne.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 2. stupňa pre výrazné zrážky a očakávanú povodeň z trvalého dažďa pre okresy Trnava, Piešťany a Hlohovec Trnavského kraja, Záhorie okresy Senica a Skalica má však vyhlásený až 3. stupeň výstrahy. Okresy Dunajská Streda a Galanta zatiaľ “len” prvý stupeň výstrahy.

Viacerí organizátori podujatí na tento víkend redukujú, alebo dokonca rušia podujatia práve pre nepriaznivú meteorologickú predpoveď. Pozor by si mali dať aj vodiči. Riziko nehody sa počas dažďa percentuálne zvyšuje upozorňuje Polícia SR.

Cez víkend sa očakáva nadpriemerný úhrn zrážok

Výstraha 2. a 3. stupňa pre dážď od 12.9.2024 ráno: V okresoch Trnavského kraja sa očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 120 – 180 mm. Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné
a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Výrazný vzostup vodných hladín s prekročením SPA

Výstraha 2.a 3. stupňa pre povodeň z trvalého dažďa od 14.9.2024 ráno: Vzhľadom na predpokladané zrážky v českom povodí Moravy očakávame na jej slovenskom úseku a jej prítokoch výrazný vzostup vodných hladín s prekročením SPA na Záhorí. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo vodných tokov aj v okresoch Trnavského kraja. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný TU.

Inforgafika SHMU

V Čechách vodohospodári vypúšťajú priehrady

V Česku sa už vodohospodári začínajú pripravovať na výdatné zrážky, ktoré mieria do našej oblasti, aj vypúšťaním svojich priehrad. Tento krok by mal byť nápomocný k tomu, aby bolo množstvo spadnutej vody odchytené a regulované. Aktuálne numerické modely avizujú, že vody bude viac než dosť. Niektoré modely dokonca počítajú s extrémnymi až katastrofickými úhrnmi, ktoré, ak by sa naplnili, tak by prevýšili historické povodne. Informáciu priniesol portál imeteo.sk.

Úhrny môžu na mnohých miestach Česka s presahom aj na územie nášho kraja dosahovať extrémne hodnoty a pred nami sú zrejme jedny z najvýraznejších povodní počas meteorologickej jesene za dobu pozorovania, ktoré budú mať potenciál pôsobiť aj rozsiahle škody. Korytá českých riek sú síce teraz prázdne po suchu z prelomu augusta a septembra, ale výdatné zrážky ich postupne rýchlo zaplnia a očakáva sa na mnohých miestach dosiahnutie 3. SPA, sumarizuje situáciu In-počasí

Základné zásady počas povodní

Pri vzniku povodne je potrebné

  • Po celú dobu sa riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov.
  • Rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie.
  • Konať s rozvahou a zbytočne neriskovať.
  • Varovať ostatných ohrozených, pomáhať starým, bezvládnym a deťom bez dozoru.
  • Chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok.

Pravidlá zdravotnej bezpečnosti obyvateľov

  • Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti.
  • Vstupujte len do stojatej vody. Nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Prúd vody je veľmi nebezpečný a môže spôsobiť pri rýchlom stúpnutí hladiny utopenie. Prúdenie vody si overte vhodením kusa dreva na hladinu vody.
  • Dávajte pozor kam stúpate. Povrch môže byť  pokrytý črepinami skla alebo klincami. Používajte pevnú obuv.
  • Nejazdite autom v zatopenej oblasti. Auto môže byť zaplavené, strhnuté prúdom alebo náhlou prívalovou vlnou.
  • Ihneď vypnite prívod elektrickej energie do vášho domu. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Voda je dobrým vodičom elektrického prúdu.
  • Pokiaľ opúšťate dom, nezabudnite vypnúť hlavný prívod elektrického prúdu. Pokiaľ ste to nestihli a vraciate sa po záplave, urobte to ako prvú vec ešte pred prehliadkou domu. Zatopené elektrické prístroje vyžadujú pred opätovným uvedením do prevádzky odbornú prehliadku.
  • Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou. 
  • Vo vnútri domu nepoužívajte benzínové agregáty, oxid uhoľnatý vás môže zabiť. Pozor na spaliny z uhlia a dreva, ak bol porušený komín domu.

Predchádzanie prenosným ochoreniam

Pri všetkých prácach spojených s likvidáciou následkov povodní treba dodržiavať základné zásady ochrany zdravia – starostlivo a často si umývať ruky mydlom.

  • Ruky si treba umývať vždy po kontakte s predmetmi, ktoré prišli do styku so záplavovou vodou alebo kalmi, pred jedením a pitím, pred fajčením, pred a po použití WC. Po ukončení sanačných prác treba ruky dôkladne vydezinfikovať.
  • Počas prác treba používať ochranné prostriedky – najmä gumené rukavice, gumený plášť, pevnú nepremokavú obuv. Po ich použití je nevyhnutné odevy a obuv vyčistiť a vydezinfikovať.
  • Aj vyčistené miesto môže byť nechtiac opätovne kontaminované niekým iným, prípadne aj hmyzom, vetrom a podobne. Kontaminované bývajú aj miesta, ktoré viditeľne nepreukazujú znaky znečistenia.
  • Jesť a piť možno len vo vyhradených vydezinfikovaných miestach (jedlo z overených zdrojov). Predtým treba odložiť ochranné pomôcky, vydezinfikovať si a umyť ruky. Jedlo neponechávame voľne bez prikrytia.
  • Okamžite treba ošetriť, predovšetkým vydezinfikovať každé zranenie a odreniny, pri rozsiahlejšom zranení vyhľadať lekára. Rozškrabanými štípancami od komárov a iného hmyzu a zádermi sa môže do tela dostať infekcia.
  • Je treba dávať pozor na zanesenie infekcie do očí a nosa pri pretieraní očí, čistení nosa a podobne. Používame jednorazové papierové vreckovky.

Pozor by si mali dať aj vodiči

Riziko nehody sa počas dažďa percentuálne zvyšuje upozorňuje Polícia SR.

Nebezpečenstvá a riziká sa zvyšujú vždy, keď začne pršať, alebo dokonca aj vtedy, keď sú cesty mokré od nedávneho lejaku. Najlepšie a najistejšie je svoju jazdu spomaliť. Je to jediné bezpečnostné opatrenie, ktoré vodiči najčastejšie volia keď začne pršať. Nezabúdajte ani na to, že rýchlosť určená pre diaľnice je maximálna rýchlosť pre ideálne počasie a ideálne podmienky na vozovke, to znamená – ak je cesta mokrá, môže byť na súčasné podmienky príliš rýchla.

Na mokrej vozovke radšej nepoužívajte tempomat. Pri necitlivom zrýchlení tempomatu sa môže stať, že pneumatiky stratia priľnavosť a veľmi rýchlo sa dostanete do aquaplanningu. Jednou z príčin jeho vzniku je veľké množstvo vody na vozovke a neprispôsobenie jazdy. Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky spôsobenú nedostatočným odvodom vody z jej povrchu.

nehoda ilustračne zdroj Polícia SR
nehoda ilustračne zdroj Polícia SR

Ako sa zachovať, keď dostanete aquaplaning?

• Nebrzdite, nepridávajte plyn, zbytočne netočte volantom- pokiaľ kolesá opäť „zaberú“ mohli by ste dostať neovládateľný šmyk

• Snažte sa držať kolesá v priamom smere, povoľte pedál plynu, zošlapnite pedál spojky.  Odpor vody vozidlo spomalí, a tým sa pneumatika dostane opäť do kontaktu s vozovkou

Pri silnej prietrži mračien, si nie každý musí dôverovať. Preto, pokiaľ máte so strachom a v strese pokračovať ďalej v jazde, vozidlo radšej odstavte na kraji vozovky. Dôležité je, aby ste v tom prípade zapli výstražné svetlá, aby ste boli dostatočne videní a vedeli o vás aj ostatní vodiči.

Jazda za dažďa si vyžaduje istú dávku skúseností. No ak aj v nečase musíte vyraziť na cesty, buďte opatrní a jazdite bezpečne. Neradno podceňovať výstrahy meteorológov pred búrkami a silným lejakom.

O Redakcia

Pozri aj

Zasadal krízový štáb kraja TTSK

TTSK: Župan Viskupič zvolal krízový štáb kraja

Trnavský župan Jozef Viskupič zvolal na pondelok 16. septembra 2024 krízový štáb krízový štáb Trnavského samosprávneho …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *