Rekonštrukcia mosta Váhovce zdroj: NDS
Rekonštrukcia mosta Váhovce zdroj: NDS

VIDEO: Rekonštrukcia mosta Váhovce smeruje do finále

Regionálne významný most na galantskej R1 spájajúci Trnavu s Nitrou sa dočkal rekonštrukcie, ktorá už ide do finále.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) začala s veľkou rekonštrukciou diaľničného mosta Váhovce nad Váhom a Vodným dielom Kráľová 27. júla 2024.

Investícia viac ako 6 miliónov eur

NDS do rekonštrukcie investuje spolu viac ako 6,2 milióna eur. Vďaka investícii sa predĺži životnosť mosta, zvýši komfort jazdy a zaťažiteľnosť stavby aj pre nadmernú dopravu.

Rekonštrukcia na takmer 630 metroch

Na takmer 630 metrov dlhom mostnom objekte rekonštrukcia pozostáva: zo zosilnenia nosnej konštrukcie, komplexnej výmeny mostného zvršku, výmeny mostného záveru, novej hydroizolácie, nainštalovania nových odvodňovačov a ďalších prác nevyhnutných pre zaistenie následného bezproblémového využívania mosta.

„Most Váhovce slúži motoristom už takmer štyri dekády. Hrá významnú úlohu v doprave na juhozápade Slovenska a jeho rekonštrukcia bola absolútne nevyhnutná. V opačnom prípade by sa jeho technický stav mohol zhoršovať až do miery, kedy by sa nákladná a napokon aj osobná doprava musela dlhodobo vylúčiť,“ povedal Rastislav Droppa, prevádzkový riaditeľ a podpredseda predstavenstva NDS.

Most sa ešte dal rýchlo a účinne zachrániť

Mostná konštrukcia pozostáva z dvoch materiálov – betónu a ocele, ktorá je vo forme predpínacej výstuže. Vplyvom dopravy a času začala predpínacia výstuž na moste Váhovce strácať schopnosť preniesť všetky namáhania. “K rekonštrukcii sme pristúpili v čase, kedy sa dal most rýchlo a účinne zachrániť, spevniť a oprava tak bola nielen efektívna, ale aj ekonomická. Ak by sme nevykonávali pravidelné kontrolné obhliadky a nezistili nedostatky, neskôr by to malo pre dopravu v regióne fatálne následky,” dopĺňa NDS. Takmer všetky práce, ktoré spočívali v zosilnení mosta, sa realizovali v jeho vnútri, v mostných komorách.

Ukončenie rekonštrukcie v decembri

Aktuálne sa dokončuje lepenie hydroizolačných pásov vo výmere 10 010 m², položia sa asfaltové vrstvy, osadia sa zvodidlá v dĺžke 1,3 km a zábradlie v dĺžke 630 m a pred spustením dopravy sa na záver zrealizuje statická zaťažovacia skúška. „Na moste sa realizuje aj veľa takzvaných mokrých procesov. Betónujeme, asfaltujeme, natierame. To sú práce, ktoré potrebujú čas, aby materiál získal svoje technické vlastnosti. Betón musí dosiahnuť svoju pevnosť a nemôže sa stať, že keď sa zabetónuje mostný záver, tak po týždni od betonáži sa pustí po moste doprava. Aj keď sa nám laicky môže javiť, že je to už hotové, betón má naďalej dobu tuhnutia 28 dní. Pridávame však sanačnú maltu či stavebnú chémiu a vieme tak o čosi skrátiť túto lehotu,“ vysvetlil technické procesy aj projektant František Brliť. V decembri budú práce ukončené.

Druhá strana mosta

Čo sa týka druhej strany mosta, bude spracovaný projekt, ktorý dá diaľničiarom odpoveď, aký rozsah rekonštrukcie je potrebný.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Upozornenie: Úplne sa uzatvorí cesta cez Bielu Horu

Z dôvodu plánovaného výrubu stromov v súvislosti s prebiehajúcou rekonštrukciou cesty I/51 sa uzatvorí cesta cez …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *