.Zreštaurovaná pamiatka objektu Kačenárne v Kopčanoch pri Kostole sv. Margity Antiochijskej a na dohľad je Lávka Veľká Morava. zdroj: NaZahori.sk
Kopčianska Kačenáreň pri Kostole sv. Margity Antiochijskej a na dohľad je Lávka Veľká Morava. zdroj: Vlado Miček NaZáhorí

VIDEO+FOTO: V Kopčanoch sprístupnili zrekonštruovaný objekt bývalej Kačenárne

V Kopčanoch v okrese Skalica na Záhorí dnes (26.10.2022) slávnostne sprístupnili zrekonštruovanú kultúrnu pamiatku objektu Kačenárne.

Bola zrealizovaná podľa pôvodných historických podkladov z roku 1750, ktoré sú pôdorysne zhodné s realizovaným zameraním. Kačenáreň je situovaná severne od obce, mimo jej zastavaného územia, pri Kostole sv. Margity Antiochijskej a neďaleko cezhraničnej Lávky Veľká Morava do Mikulčíc.

“Prvotná myšlienka vznikla približne pred 10 rokmi a samotnú realizáciu sme začali v roku 2021. Rekonštrukcia trvala približne jeden a pol roka. Priestory budú slúžiť predovšetkým turistom. Bude tu k dispozícii sprievodca nielen pre samotnú kačenáreň ale aj pre Kostol sv. Margity Antiochijskej. V podkroví je možnosť prezrieť si archeologické nálezy z okolia. Súčasťou sú aj priestory na občerstvenie a oddych pre turistov a cykloturistov,” uviedol starosta obce Kopčany Dušan Dubecký.

Dnešná slávnosť bola aj za účasti ministerky Kultúry SR Natálie Milanovej. “Nie som tu prvýkrát a pamätám si časy, kedy to bola totálna ruina, Málokto veril, že sa táto pamiatka dokáže vzkriesiť k životu. Nie len toto miesto, ale celý tento región, svojou minulosťou a históriou je pre Slovensko, ale povedala by som aj pre európsky kontext, unikátny. Je našou povinnosťou aj z pozície ministerstva aby sme mu napomáhali rásť aj takým spôsobom, že k tomu prispievame cez dotačný program práve na obnovu takýchto kultúrnych pamiatok,” povedala Mianová.

Dvojicu nehnuteľných kultúrnych pamiatok v Kopčanoch tvorí hospodárska stavba a odchytový rybník kačíc. “Pod kačenárňou s rybníkom si treba predstaviť majer, ktorý zahŕňal komplex budov a rybník. Ten bol umelo vytvorený a bolo na ňom vybudované zariadenie na odchyt divých kačíc. Obdobie vzniku tohto zariadenia je podľa dostupných listín rôzna. Spomína sa od roku 1736 až do roku 1784. Pravdepodobne vznikol okolo roku 1753 a nechal ho postaviť František Štefan I. Lotrinský, manžel Márie Terézie,” doplnila riaditeľka Záhorského múzea v Skalici Viera Drahošová.

Okrem samotnej historickej budovy bola pristavená aj novostavba, ktorá bude slúžiť pre návštevníkov Archeoparku Mikulčice – Kopčany ako zázemie.

Hospodárska stavba kačenáreň a odchytový rybník kačíc

Dvojicu nehnuteľných kultúrnych pamiatok v Kopčanoch tvorila hospodárska stavba kačenáreň a odchytový rybník kačíc.

Pod kačenárňou s rybníkom si treba predstaviť majer, ktorý zahŕňal komplex budov a rybník. Ten bol umelo vytvorený a bolo na ňom vybudované zariadenie na odchyt divých kačíc. Obdobie vzniku tohto zariadenia je podľa dostupných listín rôzna. Spomína sa od roku 1736 až do roku 1784. “Pravdepodobne vznikol okolo roku 1753 a nechal ho postaviť František Štefan I. Lotrinský, manžel Márie Terézie,” uviedla v roku 2018 Lucia Pecinová zo Záhorského múzea v Skalici.

Stalo sa tak po návšteve Holanďana Jacoba Bodena. “Takéto odchytné zariadenia fungovali v Holandsku a s najväčšou pravdepodobnosťou tento Holanďan túto technológiu do vtedajšieho Rakúsko-Uhorska priniesol,” doplnila Pecinová. Nad kanálmi spájajúcimi sa rybníkom boli podľa holandského vzoru zložené siete. Steny kanálov, ako i vytvorené jazero, maskovalo obloženie z tŕstia. Pri odchyte asistovali psy, ktoré boli na to špeciálne vycvičené.

Prevádzka odchytu kačíc a kačenárne vôbec trvala nepretržite a zanikla až v roku 1918. Kačenáreň bola už v tomto období cieľom turistov, predvádzal sa im odchyt kačíc. Rybník je v súčasnosti spustnutý a z budov sú len ruiny, ale pripravuje sa ich rekonštrukcia.

https://www.nazahori.sk/2021/01/28/kostol-sv-margity-ktory-prechadza-rekonstrukciou-je-idealnym-miestom-na-vylety/

https://www.nazahori.sk/2021/09/26/video-foto-archeopark-mikulcice-kopcany-dychal-historiou/

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Sprístupnená jaskyňa Mníchova diera foto: Alexander Lačný

Smolenice: Okrem jaskyne Driny si už môžete pozrieť aj Mníchovu dieru

Smolenický kras má ďalšiu verejnosti prístupnú jaskyňu Mníchova diera, nachádza sa blízko náučného chodníka. TTkraj.sk …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *