Hrozí kolaps dopravnej infraštruktúry pre alarmujúci stav mostov. Dnes (3.1.2025) zaznel verejný apel samosprávnych krajov na vládu, parlament aj prezidenta, aby začali riešiť katastrofálny stav mostov na celom Slovensku.
Hrozí uzavretie časti obyvateľov od okolitého sveta
Dvetisíc mostov na cestách II. a III. triedy, ktoré boli na Slovensku postavené ešte za bývalého režimu, narazí onedlho na svoju životnosť. Bez potrebného financovania a systémového riešenia hrozí ich úplné uzavretie a odstrihnutie časti obyvateľov od okolitého sveta. Na problém dnes v Hnúšti upozornili predseda Združenia samosprávnych krajov – SK8 Jozef Viskupič a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.
Verejná výzva na vládu, parlament a prezidenta
“Dnes sme s predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrejom Lunterom verejne apelovali na vládu, parlament aj prezidenta, aby začali riešiť stav mostov na celom Slovensku, ktoré sa dostali do alarmujúceho stavu. My v regiónoch mosty musíme nie len rekonštruovať, ale oni sú v tak zlom stave, že ich musíme búrať a stavať úplne nové,” informoval predseda SK8 a župan Trnavského kraja J. Viskupič.
„Dnes v Hnúšti nie sme náhodou – len za posledný mesiac sme v našom kraji museli obmedziť či úplne vylúčiť dopravu na šiestich mostoch, pričom dva z nich sú práve v tomto meste. Kamióny už dnes musia chodiť viac ako 60 kilometrovou obchádzkou a hrozí, že budeme musieť obmedziť aj osobné autá. Toto je realita, takto vyzerá obrovský investičný dlh, ktorý nám spolu s cestami II. a III. triedy hodili na plecia naše vlády,“ povedal O. Lunter.
2-tisíc mostov je v zlom až havarijnom stave
Dáta hovoria jasne. Z celkového počtu viac ako 5.500 mostov na Slovensku je skoro 2 -tisíc v zlom až havarijnom stave. “Už pri preberaní kompetencií v oblasti cestnej infraštruktúry dostali samosprávne kraje cesty II. a III. triedy ako aj mosty na nich, s veľkým investičným dlhom. Navyše bez adekvátnej finančnej injekcie zo strany štátu. Investičný dlh v priebehu rokov niekoľkonásobne narástol a následky tohto trendu začíname pociťovať na celom Slovensku. Veľká Lodina, Kremnička, Nitra, Hlohovec, Sereď – o prípade mostov z týchto lokalít vie snáď celá republika. Podľa mňa, ide o začiatok veľkého domino efektu, ktorému musíme čeliť, aby sme nemuseli zo dňa na deň zatvárať čoraz viac mostov. To pre obyvateľov regiónov znamená obchádzky či zápchy, a to nikto z nás nechce.” doplnil Viskupič.
Treba zaviesť systémový nástroj financovania
Útvar hodnoty za peniaze tiež potvrdil, že aj štát musí s rekonštrukciami pridať. Netýka sa to len diaľničných mostov a mostov na cestách I. triedy. Účelovú finančnú injekciu potrebujú aj samosprávy, ktoré spravujú regionálne cesty. Nie je totiž vo finančných možnostiach obcí, miest a ani krajov kompletne sanovať od vlády zdedený investičný dlh.
“Dlhodobo tvrdím, že na riešenie problémov je potrebné konečne zaviesť systémový nástroj financovania. Od štátu žiadame predvídateľné financovanie na úrovni 2% HDP. V rámci obnovy mostov očakávame urýchlené konanie vlády a spoločné hľadanie riešenia. To vidíme vo vytvorení špeciálneho rezervného fondu, z ktorého budeme môcť na rekonštrukcie čerpať financie. Druhou možnosťou je mosty opravovať prostredníctvom takzvaných PPP projektov. Ak sa vláda nezačne prioritne venovať tomuto problému, úplne vážne hrozí kolaps dopravnej infraštruktúry na celom Slovensku,” uzatvára predseda SK8.
- Kraje vyzvali predsedu vlády Roberta Fica a prezidenta republiky Petra Pellegriniho, aby tejto téme venovali maximálnu pozornosť a požiadali ich o prijatie a spoločné rokovania. Listom sa tiež obrátili na podpredsedov a členov Výboru Národnej rady SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Samosprávne kraje žiadajú
- Férové dofinancovanie samospráv vo výške 2% HDP, aby mohli dlhodobo plánovať a financovať svoje kompetencie.
- Urýchlené nájdenie schémy financovania obnovy mostov, ktorá pôjde mimo rozpočtu samospráv, napríklad prostredníctvom PPP projektov alebo štátneho fondu.