TTSK získal Cenu Európskeho týždňa mobility, ocenená bola špeciálnou cenou aj cyklokoordinátorka kraja Silvia Szokolová. zdroj: MŽP SR

TTSK získal Cenu Európskeho týždňa mobility, ocenená bola aj cyklokoordinátorka kraja

Aktuálny ročník Európskeho týždňa mobility (ETM) sa môže popýšiť viacerými úspechmi a rekordnými číslami. Najväčšia európska kampaň na podporu udržateľnej mobility dokázala na Slovensku v roku 2022 motivovať k účasti až 64 samospráv – miest, obcí, mestských častí a 35 organizácií. Tie mali možnosť prihlásiť sa aj do národnej súťaže o Cenu Európskeho týždňa mobility, ktorej výsledky vyhodnotila Slovenská agentúra životného prostredia.

Aktívny samosprávny kraj

V kategórii Aktívny samosprávny kraj dominoval Trnavský samosprávny kraj, pretože  dlhodobo zavádza systémové a trvalé opatrenia v regióne, ktoré významne prispievajú k udržateľnej doprave. Trnavská župa kladie veľký dôraz na vzdelávanie a osvetu,

Špeciálnu cenu za mimoriadny prínos v oblasti rozvoja cyklodoporavy na Slovensku, ktorá je nevyhnutnou súčasťou pre celkovú transformáciu dopravy smerom k jej udržateľnosti. Cenu udeľuje Silvii Szokolovej, ktorá toho času pôsobí ako krajská cyklokoordinátorka Trnavského samosprávneho kraja.

Hlavným cieľom kampane Európskeho týždňa mobility (ETM) je povzbudiť samosprávy  zaviesť a podporovať opatrenia udržateľnej mestskej mobility a umožniť ich obyvateľom vyskúšať si alternatívne spôsoby dopravy voči užívaniu automobilov. Kampaň na národnej úrovni od roku 2014 koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), vyhlasovateľom je Ministerstvo životného prostredia SR.

Minister životného prostredia Ján Budaj podčiarkol,  že preferovaním cestovania hromadnou dopravou, pešo či na bicykli znižujeme emisie uhlíka, zlepšujeme kvalitu ovzdušia a z mestských častí dokážeme vytvárať príjemnejšie miesta pre život a prácu. „Osobne som rád, že až toľké samosprávy a organizácie si v tomto ročníku vzali myšlienku za svoju a dokázali ju pretaviť do kreatívnych, jedinečných aktivít na podporu udržateľnej mobility,“ dodal minister Budaj, ktorý nad ETM prevzal záštitu.

Téma 21. ročníka kampane Lepšia dostupnosť s mottom Cestujme zodpovedne oslovila na Slovensku najvyšší počet – až 64 samospráv a 35 organizácií. Do národnej súťaže o Cenu ETM bolo zaregistrovaných 31 prihlášok v troch kategóriách: aktívna samospráva (19 prihlášok), aktívny samosprávny kraj (4 prihlášky) a aktívna organizácia (8 prihlášok). Aj tu prišlo k významnému nárastu oproti minulým ročníkom a o to ťažšie rozhodovanie mala hodnotiaca komisia, zložená zo zástupcov envirorezortu, Ministerstva dopravy a výstavby SR, zástupcu mimovládnej organizácie, odborníka v oblasti udržateľnej mobility a zástupcu Úradu verejného zdravotníctva.

Cena pre TTSK a cyklokoordinátorku S. Szokolovú

zdroj: TTSK

V utorok 25. októbra 2022 prebrala cenu cyklokoordinátorka Trnavského kraja Silvia Szokolová, ktorá tiež získala ocenenie za aktívny a dlhodobý prínos v prospech rozvoja udržateľnej mobility na Slovensku.

„Na rozvoji a propagácii udržateľných spôsobov dopravy v Trnavskom kraji pracujeme dlhodobo, teda nielen počas Európskeho týždňa mobility. Som rada, že sme uspeli národnej súťaži. Je to pre nás povzbudenie do ďalšej práce na osvetových aj investičných aktivitách, vďaka ktorým sprostredkovane zlepšujeme kvalitu životného prostredia a života obyvateľov,“ povedala cyklokoordinátorka Trnavského kraja Silvia Szokolová.

Rozvoj cyklistickej dopravy a cykloturizmu župa realizuje koncepčne, na základe strategických dokumentov. V spolupráci s renomovanými občianskymi združeniami aktualizovala svoju stratégiu rozvoja cyklotrás a cyklodopravy. Súčasne vypracovala unikátnu, na dátach založenú štúdiu, ktorá s dôrazom na dodržiavanie princípov hodnoty za peniaze navrhuje koncentrovať výstavbu nových cyklotrás do intravilánov a okolia miest.

Pre 12 miest a obcí v Trnavskom kraji, ktoré sa tiež zapojili do tohtoročnej kampane Do práce na bicykli, župa zakúpila dáta o cestovaní. Popisujú zvyklosti veľkej vzorky obyvateľov a ich preferované trasy, na základe čoho môžu samosprávy plánovať investície a financovať ich napríklad z Plánu obnovy.

zdroj: TTSK

Aktívna samospráva a organizácia

V kategórii Aktívna samospráva zvíťazila Žilina, ktorá je na Slovensku lídrom v zavádzaní inovatívnych opatrení, ako je priorizácia verejnej dopravy, vymedzovanie nízkoemisných zón, budovanie bezpečnej cyklistickej infraštruktúry, vrátane cykloprístreškov s vegetačnou strechou, či znižovanie frekvencie dopravy najmä pri školách.

Prvé miesto v kategórii Aktívna organizácia patrí Metropolitnému inštitútu Bratislavy, ktorý prihlásil do súťaže program s názvom Ulice pre deti. Prostredníctvom aktivity „Peší školský autobus“ vyzval rodičov detí v základnej škole Tbiliská, aby si počas svetového Dňa bez áut vyskúšali prísť s deťmi do školy inak, ako autom, a ideálne „peším školským autobusom.

Kampaň ETM 2022 v číslach

– v európskom meradle zapojených 51 krajín, celkovo 2988  samospráv

– v rámci Slovenska sa pridalo 64 samospráv, čím patríme na 12. miesto

– v európskom meradle zapojených 1399 organizácií s vlastnými mobility actions

– do kampane sa zapojilo zo Slovenska 35 organizácií, čím sme sa v rebríčku zaradili na 9.miesto

O Tlacova sprava

Pozri aj

NaZahori.sk - Vlado Miček

Záhorská galéria oslávi 40. výročie založenia pestrým programom

Záhorská galéria v Senici v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja oslávi 40. výročie založenia pestrým programom. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *