Trnavský samosprávny kraj úspešne dokončil komplexnú rekonštrukciu pamiatkovo chránenej budovy na Hlavnej 17 v Trnave, a zmodernizované priestory premiérovo predstavil verejnosti. Kreatívne centrum Trnava vytvára priestor a podmienky pre rozvoj podnikateľských zručností a profesionálny rast ľudí pôsobiacich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Počas celej soboty prebiehali prehliadky priestorov, výstava, interaktívne workshopy a bohatý kultúrny program.
Meštiansky dom prešiel výraznou premenou
„Dielo sa podarilo. Dnes sme verejnosti ukázali, čo sa počas posledného obdobia dialo na Hlavnej 17 v Trnave a akou výraznou premenou prešiel meštiansky dom s nádvorím, ktorý si mnohí pamätáme ešte z deväťdesiatych rokov. Podarilo sa nám vytvoriť plnohodnotné prostredie pre rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Moderné Kreatívne centrum Trnava vytvorí komplexné zázemie na podporu začínajúcich podnikateľských subjektov, ako aj mladých talentov v Trnavskom kraji. Na realizáciu tohto osem miliónového projektu sme využili európske zdroje, a je príkladom ukážkovej spolupráce kraja a mesta, “ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa sa dohodla na 14 ročnom prenájme s majiteľom budovy, ktorým je mesto Trnava.
Kreatívne centrum Trnava: Prvý technologický FabLab
Súčasťou budovy Kreatívneho centra Trnava je aj prvý technologický FabLab v Trnavskom kraji. Kreatívci v ňom nájdu veľkoformátové a maloformátové 3D tlačiarne, 3D skener, vinylovú rezačku a laserovú rezačku. MEDIALAB ponúka vybavenie najnovšími technológiami a softvérom pre virtuálnu realitu, grafickú tvorbu a kreatívne programovanie. Garážové kapely, spevácke zbory či jednotlivci nájdu priestor na skúšanie v eventovej miestnosti alebo v klenbových pivniciach. Dielňa na manuálnu prácu s rôznymi druhmi materiálov je vybavená univerzálnym sústruhom a multifunkčným náradím, pričom do konca roka pribudne CNC obrábacie centrum.
Kreatívne centrum Trnava: Zvýhodnený nájom v 1. roku
Členovia Kreatívneho centra Trnava, ktorí sú z radov podnikateľov v kultúrnom a kreatívnom priemysle, získali ročný zvýhodnený prenájom a môžu využívať ďalšie benefity členstva v podobe mentoringu, technologického zázemia a spoločných priestorov na svoje aktivity. „Sú medzi nimi grafici, marketéri, ilustrátori, architekti ale i ateliéry zamerané na recyklovanie materiálov, či zachovanie remesiel a ľudových tradícií. Podporené projekty spĺňajú kritériá udržateľnosti, inovatívnosti a majú potenciál pre lokálny trh,“ doplnila riaditeľka KCT Zuzana Bezáková.
Otvorenie centra s bohatým sprievodným programom
Pri príležitosti oficiálneho otvorenia pripravili členovia Kreatívneho centra Trnava bohatý sprievodný program. Verejnosť mohla využiť možnosť prezrieť si vynovené priestory v sprievode historika umenia Adriána Kobetiča a architekta projektu Pavla Ďurka. To, akou veľkou premenou prešlo centrum počas rekonštrukcie zdokumentovala výstava fotografií s názvom Cesta Kreatívneho centra v šesťdesiatich obrazoch. Kurátor výstavy Peter Molari do nej vybral 60 fotografií, ktoré ukázali stav budovy pred a počas rekonštrukcie.
Okrem toho sa v otvorených ateliéroch od rána tvorilo, a to rôznymi technikami. „Pre deti sme pripravili tvorivé dielničky. Pre dospelých workshopy, na ktorých si mohli zdokonaliť svoje zručnosti a domov si odniesť ručne vyrobený vianočný darček. Počas celého dňa mali záujemcovia príležitosť nahliadnuť aj do otvorených ateliérov. Zistiť, ako pracujú grafici, animátori, architekti alebo ako fungujú naši členovia z programu Inkubátor pre nepodnikateľov v zdieľanom podkrovnom ateliéri,“ uviedla riaditeľka KCT Zuzana Bezáková.
Do programu boli zapojení aj lokálni umelci. Na nádvorí vystúpili speváci a hudobníci, v klenbových pivniciach sa hralo divadlo a v prednáškovej miestnosti sa odohral vianočný kvíz Strážca tradícií a čítanie z detskej knižky. Zaujímavým momentom dnešného otvorenia bolo premietanie animovaného filmu Šarkan, na ktorom návštevníci spolu s jeho autorom, ilustrátorom a režisérom Martinom Smatanom nahliadli do zákulisia príprav filmu, ktorý získal 65 medzinárodných ocenení.
Na projekt získala župa takmer 8 miliónov eur
Projekt Kreatívneho centra Trnava vznikol na základe spolupráce Trnavského samosprávneho kraja, mesta Trnava a Ministerstva kultúry SR a jeho celková cena bola stanovená na 8 miliónov eur. Na obnovu kultúrnej pamiatky a vybavenie Kreatívneho centra Trnava získala župa príspevok 7,7 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu /IROP. S mestom Trnava, ktoré je majiteľom budovy, sa župa dohodla na 14 ročnom prenájme, a to do roku 2034.