Laureáti ceny slobody TTSK 2024
Laureáti ceny slobody TTSK 2024

Trnavský kraj už šiestykrát odovzdal Cenu slobody Antona Srholca

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) už šiestykrát odovzdal Cenu slobody Antona Srholca. Ocenenie za mimoriadny prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu a za prejavy mimoriadnej občianskej statočnosti si z rúk trnavského župana Jozefa Viskupiča prebral Gyula Hodossy, Blažej Baláž a občianske združenie Post Bellum.

Cena slobody Antona Srholca

Slávnostný galavečer v Divadle Jána Palárika v Trnave v piatok 15. 11. 2024 sa niesol sa aj v znamení 35. výročia Nežnej revolúcie. In memoriam bol ocenený Václav Havel. Odovzdanie ceny Timothymu Gartonovi Ashovi prebehne počas Stredoeurópskeho fóra v sobotu 16. novembra.

„Laureáti ocenenia Cena Antona Srholca nám svojim životom a prácou ukázali a ukazujú, aké dôležité je neustále stáť na strane pravdy a spravodlivosti. Sú nám inšpiráciou a zároveň pripomienkou, aby sme chránili hodnoty, ktorými sú ľudské práva, demokracia a sloboda. Ocenenie In memoriam sme udelili Václavovi Havlovi, a cenu som osobne odovzdal do rúk jeho pani manželke Dagmar Havlovej v Prahe. Významnou ocenenou osobnosťou je aj Gyula Hodossy, Blažej Baláž, Timothy Garton Ash aj občianske združenie Post Bellum. Som presvedčený, že dlh voči dejinám vrátane tých moderných treba splácať aktívne. To znamená, napríklad, vážiť si statočné osobnosti a inšpiratívnych ľudí, ktorí sa nám prihovárajú prostredníctvom svojich príbehov. Práve toto župné ocenenie s celonárodným presahom považujem za formu poďakovania a uznania,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že podujatie sa konalo v rámci Mesiaca slobody v Trnavskom kraji.

Václav Havel

Cenu in memoriam pre Václava Havla prevzala jeho manželka Dagmar Havlová v Prahe, pričom počas galavečera bola premietnutá jej ďakovná reč. Václav Havel bol český spisovateľ a dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77 a vedúca osobnosť politických zmien v novembri 1989. Bol deviatym a posledným prezidentom Československa a prvým prezidentom Českej republiky.

Gyula Hodossy

Ocenený bol básnik, literárny kritik a teoretik, literárny a kultúrny organizátor Gyula Hodossy. Po roku 1989 sa podieľal na založení viacerých organizácií a nadácií a časopisov. Je riaditeľom Nadácie Katedra, zakladateľom knižného vydavateľstva Lilium Aurum, predsedom Občianskeho združenia Vámbéryho. Je redaktorom dvoch desiatok antológií, autorom niekoľkých zbierok poézie a jedného zväzku prózy.

Blažej Baláž

Ocenenie si prevzal aj akademický maliar, grafik  a vysokoškolský pedagóg Blažej Baláž. Pôsobí v oblasti politického, environmentálneho, aktivistického a neo-konceptuálneho umenia. Jeho tvorba zahŕňa mediálny obraz, práce na papieri, performancie, eventy, kresby, objekty, mail art a grafiku. Výrazným spôsobom sa pričinil o vznik a profiláciu Galérie Jána Koniarka v Trnave.

OZ Post Bellum

Ocenené bolo aj občianske združenie Post Bellum, ktoré riadi Sandra Polovková. Od roku 2011 Post Bellum zhromažďuje, dokumentuje spomienky a svedectvá pamätníkov, ktorí sa postavili zlu počas druhej svetovej vojny a socializmu. Od roku 2015 realizuje na slovenských školách unikátne celodenné vzdelávacie zážitkové workshopy založené na metóde dramatickej výchovy. V spolupráci s Post Bellum ČR zhromaždili už vyše 15-tisícpríbehov.

Timothy Garton Ash 

Timothy Garton Ash je britský historik a publicista. Je profesorom európskych štúdií na Oxfordskej univerzite. Vo svojich prácach sa zaoberá predovšetkým modernými a súčasnými dejinami strednej a východnej Európy. K jeho témam tak patrí aj Nežná revolúcia či transformácia zemí bývalého východného bloku.

Stredoeurópske fórum

Stredoeurópske fórum sa vďaka iniciatíve Trnavského kraja uskutoční prvýkrát  v Trnave, konkrétne v  trnavskej Synagóge, v sobotu 16. novembra o 15-tej hodine. Súčasťou podujatia bude okrem rozhovoru so svetoznámym britským historikom Timothym Gartonom Ashom aj panelová diskusia na tému „Kríza historickej pamäti“. Medzi hosťami bude napríklad filozof Fedor Blaščák, sociologička Iveta Radičová či historička Marína Zavacká.

Anton Srholec

Zdroj: Ceny paměti národa autor Lukáš Zentel
Zdroj: Ceny paměti národa autor Lukáš Zentel

Cena slobody nesie meno Antona Srholca, ktorý bol celoživotne spojený s Trnavským krajom. Bol rodákom zo Skalice, štúdium absolvoval na gymnáziu v Šaštíne. Za jeho pokus prekročenia rieky Morava strávil niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove, neskôr nútene pracoval v uránových baniach. Po Nežnej revolúcii pomáhal ľuďom bez domova. Svojim postojom k životu sa stal symbolom viery v človeka a boja za náboženské a politické práva a slobody.

Na špeciálnom webe www.cenaantonasrholca.sk môže verejnosť nájsť všetky informácie o ocenených, a to z aktuálneho, ale aj minulých ročníkov podujatia. Okrem toho Trnavský kraj tento rok pripravil k oceňovaniu aj brožúru, ktorú dostali laureáti počas galavečera.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

ilustračné foto stredoškoláci škola TTSK

Župný balík výhod pre stredoškolákov v Trnavskom kraji

Župný balík výhod.Trnavský samosprávny kraj aj počas školského roka 2024/2025 pokračuje v podpore študentov nedostatočne obsadených …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *