čipka TS

Svetový festival čipky v Piešťanoch a Krakovanoch

Od piatka 9. až do nedele 11. augusta 2024 privítajú Piešťany a Krakovany milovníkov jemného a krásneho umenia. Priestor dostanú čipky.

Piešťany a Krakovany ožijú čipkou

Vo viacerých kultúrnych inštitúciách dostanú priestor čipky. Bude to Dom Umenia, Kino Fontána, Stará lekáreň, výstavná sieň na Móle, Kursalón, Piešťanské informačné centrum, Hotelová akadémia,  Elektráreň, Balneologické múzeum a Vila Dr. Lisku.

Pod pojmom čipka, si každý predstaví pás prevažne bielej jemnej textílie, ktorá slúži na ozdobenie určitých častí odevov, či bytových textílií. Na Svetovom festivale čipky vás presvedčia, že je to inak.  Budú tu  vystavené obrazy národnej umelkyne Heleny Holéczyovej a pána Víťazoslava Mišíka . Svoje diela predvedú momentálne tvoriace slovenské umelkyne ako K. Búranová, L. Pekaríková, J. Rybánska, K. Podmanická, D.Lichnerová. Ľ. Tatranská, V. Dolánska a J. Frajkorová, ktorá pletie prevažne z drôtov.

Z Čiech bude vystavovať  I. Prošková, J. Novak a Pražská čipkárska škola. Náš zrak potešia víťazné práce „ Bienále českej čipky“ z Vamberka.

Do rozpakov vás možno privedú diela „Dobrodružných čipkárov“.  Pierre Fouché – Juhoafrická republika, Dagmar Beckel  Machyckova -USA, Jane Atkinson – Anglicko, Denise Watts – Anglicko, Lieve Smets – Belgicko.

Určite vás nesklamú módne variácie, ktoré nám pripravili Xelis Luaces – Španielsko, Bistra Pisancheva – Bulharsko, Xoaquin Ruiz- Španielsko, Eli Conde Carou – Španielsko, Marcela Susana Toledo -Taliansko, Malgorzata Szpila – Poľsko, Jana Novak – Česko, VSUŘ Praha – Česko a rôzni čipkári zo Slovenska.

Pastvou pre oči bude „Slovenský rok„  – scénická rozprávka z nití v 3D rozmeroch. „ More slovenskej čipky „ a „ Lipa strom Slovanov „ . Oba projekty majú spoločného menovateľa, a to že čipkárky obdržali predlohu a potom plietli ľubovoľnou technikou.

Počas troch festivalových dní budú prebiehať odborné semináre, predvádzanie paličkovania vo výstavných kójach z rôznych krajín a kultúrne programy.  V piatok vystúpi  swingové trio Paper Moon Trio. V sobotu folklórny súbor Tancovadlo z Piešťan a v nedeľu folklórny súbor Kopaničiar z Myjavy.

Pred Domom umenia bude výstava „Maľované svetlom“ z CTK v Myjave, oddychová zóna, gastro a remeselnícke trhy.

Balneologické múzeum bude mať tematicky volené výstavy vo svojej stálej expozícii i vo Vila Dr. Lisku.

Tak isto i múzeum Za krakovskú bránu, okrem rozšírenej stálej expozície, pripravuje výstavu o výrobcovi syntetických čipiek – Trikota Vrbové a  výstavu čipiek z celého Slovenska.

Kyvadlová doprava Piešťany-Krakovany

Medzi jednotlivými festivalovými priestormi v Piešťanoch a v Krakovanoch bude v určitých intervaloch počas troch dní premávať kyvadlová doprava.

Predstavia sa zo 16 krajín

Na svetovom festivale čipky organizátori očakávajú účastníkov zo 16 krajín.  Napríklad z Kanady, USA, Porto Rica, Juhoafrickej republiky, Taiwanu a Malty. Do súťaže nám poslala prácu čipkárka z Austrálie.

Svetový festival čipky organizuje OZ Bábence Krakovany, ktoré vás zároveň pozýva aj na spoločné paličkovanie v parku pri Dome umenia, v sobotu 10.8.2024 o 16.00 hodine.

zdroj foto: Vladimír Miček na DOD TTSK

Kompletný program nájdete na: worldlacefestival.com/

OZ BÁBENCE

V roku 1996 iniciovala Piscová Daniela založenie Klubu paličkovanej čipky. Zakladajúcimi členkami boli čipkárky Oľga Valová a Emília Glasnáková. Stretnutia klubu sa uskutočňovali v Kultúrnom dome v Krakovanoch a vtedy ho navštevovalo 15 členov. Z dôvodu nevyhovujúceho osvetlenia svoje stretnutia začali organizovať v Základnej škole a do svojho názvu pridali BÁBENCE  – je to regionálny názov pre paličky.

V roku 2006 sa stalo ich domovským prístavom múzeum Za krakovskú bránu v Krakovanoch. Koncom roka 2015 sa zmenili na Občianske združenie BÁBENCE. Počet aktívnych členov je vždy okolo 20 dospelých a približne 10 detí. Členovia prichádzajú do Krakovian z okruhu 20 km.

OZ BÁBENCE sa počas celej svojej dlhoročnej činnosti venuje vzdelávaniu, propagovaniu a prezentovaniu Krakovianskej čipky v rámci Slovenskej republiky a v zahraničí. V spolupráci s múzeom zberaniu, reštaurovaniu, výskumu a prezentovaniu tejto špecifickej čipky.

Pri dvadsiatom výročí založenia klubu paličkovanej čipky navrhol člen OZ Matej Pisca, aby sa namiesto bežnej výstavy zorganizovali festival. Návrh bol schválený. V roku 2016 prebehol prvý ročník Festivalu paličkovanej čipky s medzinárodnou účasťou.  Snaha zorganizovať ho vždy v prvý májový víkend narušila pandemická situácia a v roku 2021 bol preložený na august. Z toho istého dôvodu v  roku 2020 prebehol iba online spôsobom. Festival počas svojej existencie privítal účastníkov z Anglicka, Francúzska, Španielska, Belgicka, Dánska, Juhoafrickej republiky, Estónska, Chorvátska, Bulharska, Rakúska, Maďarska, Poľska, Ruska a Čiech. V roku 2024 sa rozhodli organizovať Svetový festival čipky.

zdroj: OZ BÁBENCE a TS

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Touroperátori z Blízkeho východu spoznali Trnavský kraj zážitkov. Zdroj: KOCR Trnavský kraj

Touroperátori z Blízkeho východu spoznali Trnavský kraj zážitkov

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj s podporou Trnavského samosprávneho kraja pokračuje v budovaní …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *