Dnešné prísne regulácie liekov existujú práve preto, aby sa vyhlo tragédiám, akou bolo pôvodné použitie heroínu pred 130 rokmi. Informuje o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Vedeli ste, že heroín bol vynájdený ako liek?
V roku 1898 bol verejnosti predstavený heroín ako „zázračný liek“ na liečbu kašľa, bolesti a iných problémov. Predával sa ako bezpečná alternatívá k morfínu a dokonca ho odporúčali deťom na upokojenie kašľa.
Epidémia závislosti heroínu sa šírila rýchlo
Čoskoro však vyšlo najavo, že heroín spôsobuje silnú závislosť a doslova ničí životy. Epidémia závislosti sa šírila rýchlo, a preto bol heroín v priebehu 20. storočia zakázaný. Jeho riziká výrazne prevyšujú prínosy a preto sa dnes v medicíne používa iba veľmi zriedka.
“Historické chyby nás naučili byť opatrnými a dôslednými. V 19. storočí sme mali pomerne obmedzené vedecké poznatky, neexistovali regulačné inštitúcie, neboli nastavené žiadne štandardy a o systematických klinických skúšaniach či monitorovaní bezpečnosti liekov ešte nikto ani nechyroval,” dopĺňa ŠÚKL.
Nastavili sa štandardy testovania, schvaľovania a monitorovania
“Dnešné prísne regulácie existujú práve preto, aby sme sa vyhli tragédiám, akou bolo pôvodné použitie heroínu pred 130 rokmi. Predtým, ako sa liek alebo vakcína dostane na trh, prechádza procesom testovania, schvaľovania a neustáleho monitorovania,” spresňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
mRNA sú presným opakom heroínu
“mRNA vakcíny sú výsledkom desiatok rokov výskumu a prešli najprísnejšími regulačnými procesmi v histórii medicíny. Sú presným opakom heroínu – zachraňujú životy, namiesto toho, aby ich ničili. Ak by vakcíny mali čo i len zlomok rizík, aké má heroín, nikdy by sa nedostali do obehu – a ak by sa ukázali byť nebezpečné, okamžite by boli zakázané,” na záver sa vyjadril ŠÚKL.