Mesto Skalica ponúka návštevníkom celkom 12 pamiatok. Sprevádzanie prebieha formou prehliadky so sprievodcom, ktorého je možné objednať si v TIK Skalica, čas sprevádzania, jeho trvanie a taktiež výber pamiatok si zvolíte Vy. Spravidla za 1 hodinu sa stihnú prejsť tri pamiatky.
Prehliadky mesta Skalica je možné absolvovať v anglickom, nemeckom aj francúzskom jazyku. Turistická informačná kancelária tiež ponúka počas prehliadky možnosť zažiť nezabudnuteľný zážitok a vypočuť si zvuk organu v Jezuitskom kostole. Okrem toho bude možné vidieť spustenie Mlynu bratov Pilárikových – unikátna funkčná technická pamiatka.
Pamiatky môžete navštíviť nielen cez letnú sezónu počas víkendov, ale tiež počas celého roka:
Rotunda sv. Juraja
Pôvodne románska stavba pochádza pravdepodobne z prelomu 12. a 13. storočia (najnovšie sa však uvádza i prvá polovica 11. storočia). V neskorších dobách bola goticky a barokovo prestavaná. Horná časť, spojená s opevnením, plnila obrannú funkciu, spodná časť slúžila ako kaplnka.
Františkánsky kostol Sedembolestnej Panny Márie a kláštor
Budovy kostola i kláštora boli v uplynulých storočiach niekoľkokrát prestavované a rozširované. Ku komplexu dnes patrí okrem kláštornej budovy, kostola, tzv. rajského dvora aj tzv. Čierna kuchyňa, kde sa pripravuje Skalický trdelník tradičným spôsobom.
Dom kultúry
Secesná budova sa dodnes zachovala v pôvodnom stave. Projekt spracoval architekt Dušan Jurkovič, ktorý sa inšpiroval ľudovým staviteľstvom. Stavbu zdobí vonkajšia mozaiková dekorácia od Mikoláša Aleša, steny a oponu veľkej divadelnej sály zdobia maľby s figurálnou tematikou od Jožu Úprku a Antoša Frolku. V časti prvého poschodia sa nachádza stála expozícia Záhorského múzea a galéria Júlia Korezsku.
Farský kostol sv. Michala Archanjela a veža kostola
Pôvodne jednoloďový kostol bol v období neskorej gotiky prestavaný na trojloďovú baziliku. Kostol viackrát vyhorel, bol prestavovaný a opravovaný. Pôvodnú stavbu dopĺňa mohutná veža, ktorá ponúka výhľad na Skalicu a jej okolie.
Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského
Z umelecky hodnotnej výzdoby kostola sa zachovala architektúra a štuková výzdoba hlavného oltára, časť fresiek v bočnej kaplnke Panny Márie, kde sa nachádza vchod do krýpt a oltárny obraz, ktorý patrí k najväčším na Slovensku. V roku 2011 prešiel komplexnou rekonštrukciou a dnes je dominantou kultúrno-poznávacieho cestovného ruchu v Skalici.
Ľadovňa
Ľadovňa sa v minulosti používala na uschovanie potravín. Ľad do ľadoví sa na psích záprahoch zvážal z priľahlých vodných plôch. Komplex mestských ľadovní a pivníc patrí k významným a atraktívnym dokladom novovekých dejín skalického mestského hospodárstva a je vzácnou technickou pamiatkou.
Mlyn bratov Pilárikových
Pôvodne vodný mlyn v 20-tych rokoch kúpili bratia Pilárikovci. Starý mlyn zbúrali a postavili nový moderný trojposchodový na elektrický pohon. Mlyn potom desaťročia slúžil Skaličanom i okolitým obciam až do roku 1962, kedy bol definitívne zatvorený. V súčasnosti je zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti.
Evanjelický kostol
Tolerančný klasicistický kostol s prvkami neskorého baroka. V roku 1938 k nemu bola pristavaná veža podľa projektu arch. Dušana Jurkoviča s nápisom „Pamiatke Komenského 1650“. Interiér kostola má klasicistickú drevenú výzdobu.
Kostol Najsvätejšej Trojice a kláštor milosrdných bratov
Kostol najsvätejšej Trojice bol postavený v rokoch 1645 – 1650 pôvodne ako evanjelický. Po prestavbách a rozšírení podľa projektu M. M. Harminca slúži objekt kláštora naďalej ako nemocnica. V celku je kostol Najsvätejšej trojica je vzácnou pamiatkou barokového umenia.
Expozícia kníhtlače
Začiatok tlačiarenstva v Skalici je možné datovať do začiatku 70. rokov 17. storočia, kedy jezuiti založili kníhtlačiareň. Tú si v roku 1760 odkúpil Václav Šulc a neskôr predal Jozefovi Antonínovi Škarniclovi. S ním sa v roku 1769 začala história Škarniclovskej tlačiarne, kedy sa štyri generácie tejto rodiny (skoro 130 rokov) stali súčasťou slovenskej národnej kultúry.
Kostol sv. Pavla Pustovníka a paulínsky kláštor
Neskorobarokový komplex postavili príslušníci rádu sv. Pavla Pustovníka v rokoch 1715 – 1725. Kostol sa v súčasnosti nevyužíva na cirkevné účely, kláštor je v súkromnej držbe. Mobiliár lode kostola je neskorobarokový a pochádza z 1. polovice 18. storočia.
[pinf_eventgallery event=’skalica_pas20200813′ attr=images mode=link max_images=78 thumb_width=220 ]