zdroj: Krampus Slovakia

Skalica ožije čertovskou ohňovou šou

Krampus šou Skalica: V sobotu 16. decembra 2023 sa skalický Malý rínok premení na scénu pripomínajúcu legendy plné ohňa a čertov.

Víkend prinesie nevšednú podívanú

Pred La Donuteria sa odohrá podujatie, aké bolo doposiaľ známe hlavne z Rakúska a Švajčiarska. Skalica v spolupráci s Krampus Slovakia a občianskym združením B.Ú.D.A. pripravuje pre obyvateľov aj návštevníkov mesta nezabudnuteľný zážitok.

Bezpečnosť na prvom mieste

Organizátori zdôrazňujú, že šou, ktorá sa začína o 18:00 hodine, nie je vhodná pre deti mladšie ako 12 rokov. Rodičia by mali zvážiť, či je ich prítomnosť na takomto podujatí pre najmenších vhodná. Pripravuje sa zážitok plný vizuálnych efektov, ktorý má byť nielen fascinujúci, ale aj bezpečný pre všetkých prítomných.

Spolupráca pre jedinečný zážitok

Mesto Skalica sa spojilo s organizáciami, ktoré majú skúsenosti s podobnými eventami, aby priniesli do regiónu kúsok zahraničnej atmosféry. Táto spolupráca sľubuje, že podujatie bude na vysokom organizačnom aj umeleckom nivó.

Pozývame všetkých, ktorí majú radi adrenalín a nezvyčajné predstavenia, aby sa stali súčasťou tohto jedinečného večera. Nechajte sa uniesť čarovnou atmosférou, ktorá oživí skalický Malý rínok a prinesie nevšedné chvíle plné ohňa a zábavy.

Krampus: Od pohanských koreňov po súčasnú tradíciu

Slovo “krampus” má svoje korene v nemeckom jazyku, konkrétne v slove “Krampas”, ktoré sa dá preložiť ako “neživý”. Postava krampusa sa vyvinula z dávnych čias, keď ľudia nosili strašidelné masky s cieľom odohnať zlých duchov. Táto prax sa objavovala pri rôznych rituáloch, vrátane svadieb, pohrebov a osláv slnovratov. Masky mali odvrátiť zlo prostredníctvom ich desivého vzhľadu.

Vplyv kresťanstva na pohanské tradície

Kresťanstvo prinieslo sviatok svätého Mikuláša, ktorý bol známy svojou štedrosťou voči chudobným. Mikulášske obchôdzky začali byť populárne od 16. storočia a v ľudovej tradícii sa k Mikulášovi pridal čert a neskôr aj anjel. Krampus sa stal symbolom zla, ktorý v kontraste so svätým Mikulášom predstavuje diabolskú stránku tejto tradície.

Symbolika krampusa a jeho vývoj

Krampus sa vyobrazil ako čertovská postava so spútanými reťazami a klietkami, čím naznačoval obmedzenú moc zla podľa Božej vôle. Táto predstava bola poučnou lekciou pre ľudí žijúcich v odľahlých horských oblastiach.

Adventné pochody a ich význam

Pochody krampusov počas adventu mali pripomínať ľuďom potrebu pokánia a varovať ich pred osudom večného uväznenia v pekle. Tieto tradície sa postupne rozšírili a stali sa súčasťou mikulášskych obchôdzok, kde sa muži snažili vytvoriť čo najstrašidelnejšie masky.

Turistický rozmer a slovenská prítomnosť

V 20. storočí sa krampusové pochody stali turistickou atrakciou, najmä v alpských lyžiarskych strediskách. Na Slovensku je tradícia krampusov obmedzená na nemecky hovoriace komunity, kde čert sprevádza Mikuláša. V súčasnosti sa krampusové pochody objavujú aj v iných mestách Slovenska, ale už bez hlbšieho spojenia s pôvodnou tradíciou.

Pripomienka dobrého a zlého

Krampus je teda viac než len desivá postava spojená s Vianocami. Predstavuje starobylú tradíciu, ktorá nám pripomína večný boj medzi dobrom a zlom, a to aj v dnešnej komerčnej dobe. Jeho príbeh a vývoj sú svedectvom o tom, ako ľudové tradície prežívajú stáročia a prispôsobujú sa meniacim sa časom.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

FOTO: Skalická nemocnica vynovila priestory laboratórií

Rekonštrukciou priestorov laboratórií oddelenia klinickej biochémie a hematológie v skalickej nemocnici pokračuje celková modernizácia oddelenia, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *