Ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Seniorka z Myjavy naletela podvodníkovi, zlato mu vyhodila z okna

V posledných dňoch polícia opäť zaznamenala podvodné telefonáty seniorom. Najčastejšie seniora v telefóne oslovila žena, ktorá pôsobila v telefóne milo a dôveryhodne. Našťastie väčšina z nich podvodníkom neuverila. Žiaľ, jedna seniorka z Myjavy sa dala oklamať a prišla o zlato, ktoré na základe pokynu neznámeho muža (podvodného telefonátu) vyhodila z okna von. NaZahori.sk o tom informovala policajná hovorkyňa Katarína Kuzmová.

Podvodníci si však nedajú pokoj a je predpoklad, že budú starších dôverčivých ľudí oslovovať stále a to najčastejšie formou telefonátov na pevné linky a zamerané práve na túto najviac ohrozenú skupinu ľudí. “Postupne sa nám darí eliminovať tieto podvody páchané na starších obyvateľoch, a to za pomoci mladších rodinných príslušníkov, ktorí svojich starých rodičov a známych starších ľudí na tieto podvodné praktiky upozornili. Na linke 158 sme zaznamenali oznámenia o pokusoch podvodov v okresoch Prievidza, Nové Mesto nad Váhom a Myjava,” uviedla Kuzmová.

Podvodníkom sa ale určite nepáči to, že väčšina oslovených seniorov v uvedených okresoch sa nedali nachytať. Takýto telefonát zložili a zavolali nám, alebo konzultujú s príbuznými. Takýmto obozretným prístupom zabránia dokonaniu podvodu.

Najčastejšie teraz používané legendy

Páchateľ sa v telefonickom rozhovore najskôr predstaví ako zamestnanec pošty, alebo elektrární a opýta sa seniora, či má vydať z peňazí alebo rozmeniť, aby mu mohol vrátiť preplatok a následne ukončí hovor. Vzápätí zavolá späť a predstaví sa ako pracovník kriminálnej polície a povie seniorovi, že je v nebezpečenstve a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť, preto má všetku svoju hotovosť, cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť von z okna alebo z balkóna.

Seniorom sa páchateľ predstaví ako príbuzný a známy alebo ako lekár. Následne im oznámi, že ich príbuzný zavinil dopravnú nehodu, (väčšinou údajne zrazil dieťa) je hospitalizovaný v nemocnici, nemôže komunikovať a potrebuje peniaze na úhradu škody, resp. peniaze pre poškodených, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Príbuzný údajne nemôže hovoriť, lebo má prehryzený jazyk.

Ako sme uviedli, v posledných prípadoch seniora najskôr telefonicky oslovila neznáma žena a vzápätí volal muž, ktorý už žiadal peniaze- a predstavil sa ako náčelník polície, prípadne, že je priamo z kriminálky.

Polícia pripomína

Cieľom týchto volaní je iba jediné – vylákať a získať peniaze od seniorov. “Preto intenzívne komunikujte so svojimi staršími príbuznými, aby sa nestali ďalšou obeťou podvodníkov. Falošné tvrdenia páchateľov je potrebné okamžite overiť! Ak máte podozrenie na podvodné konanie, neváhajte ihneď kontaktovať políciu na čísle 158. Akékoľvek informácie k páchateľom môžu polícii pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti,” doplnila policajná hovorkyňa.

Tento problém nám nie je ľahostajný a preto oslovujeme starostov okolitých obcí a vďaka spolupráci s nimi oslovujeme seniorov priamo. Včera sme navštívili obec Mníchova Lehota a o tejto problematike sme diskutovali s pánom starostom a seniormi, ktorí prišli na besedu s nami.

O Policajne spravy

Pozri aj

Foto: Polícia KR PZ v TT

Policajti obvinili výtržníka napádajúceho okoloidúcich v Trnave

Trnavskí policajti riešia prípady fyzických a slovných napadnutí mladých ľudí, ktoré sa mali stať na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *