Ilustračné foto Zdroj: Milan Roman

Šachové majstrovstvá v Skalici: Druska a Walterová si vybojovali titul aj miestenku na ME

V Skalici sa odohrali otvorené majstrovstvá Slovenska v bleskovom šachu. Juraj Druska zo Žiliny a Ema Walterová z Bratislavy si odniesli nielen domáce tituly, ale aj vstupenku na majstrovstvá Európy 2024.

Bleskový šach – adrenalín na šachovnici

Bleskový šach je dynamická disciplína, kde hráči musia robiť rýchle rozhodnutia. Oproti klasickému šachu ponúka viac dramatických zvratov a napätia. Práve preto priťahuje množstvo fanúšikov i hráčov.

Prestížny turnaj prilákal špičkových hráčov z deviatich krajín

Tento turnaj je dôležitou platformou pre našich šachistov. Môžu si tu zmerať sily s medzinárodnou konkurenciou v rýchlom tempe hry,” vysvetlil Milan Roman, prezident Slovenského šachového zväzu a riaditeľ turnaja.

Druska dominoval, Walterová prekvapila

Takmer 30-ročný Juraj Druska z Liptova nenechal nikoho na pochybách o svojich kvalitách. S presvedčivým náskokom 1,5 bodu sa stal absolútnym víťazom turnaja. Za ním skončili Vladimír Bochnička z Bratislavy a Milan Pacher z Modry.

V ženskej kategórii triumfovala len 21-ročná Ema Walterová. Táto talentovaná Senčanka, aktuálne študujúca v Belgicku, prekvapila mnohých svojím výkonom. Na pódiu ju doplnili Lucia Ševčíková z Kysuckého Nového Mesta a Alena Mrvová z Košíc.

Viac než len šach

Turnaj bol súčasťou 6. ročníka Skalického šachového festivalu. Okrem prestíže si víťazi odniesli aj finančné odmeny. Celkový cenový fond festivalu dosiahol úctyhodných 10-tisíc eur.

Opäť sa ukázalo, že šach má na Slovensku silnú a prosperujúcu komunitu,” dodal Roman.

Víťazi si okrem titulu vybojovali aj miestenku na decembrové majstrovstvá Európy v macedónskom Skopje. Náklady na ich účasť uhradí Slovenský šachový zväz.