Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Projekt Malacky – mesto priateľské k opeľovačom

Mesto Malacky a priemyselné závody IKEA – IKEA Industry a IKEA Components sa spojili v úsilí zastaviť rapídny úbytok opeľovačov na Slovensku. NaZahori.sk o tom informovala Ľubica Pilzová, hovorkyňa mesta.

Menej prachu, znižovanie teploty, zadržiavanie vlhkosti priamo na mieste a mestské lúky ako prirodzený domov pre rastliny a opeľovače – toto a ešte viac prinesie projekt Malacky – mesto priateľské k opeľovačom.

Podľa štatistík na Slovensku evidujeme až 25% úbytok opeľovačov, najmä divých včiel, motýľov a ďalšieho opelivého hmyzu. To zároveň znamená úbytok rastlinných druhov a tiež nižšiu úrodu jabĺk, paradajok a iných plodín. Divé včely sú totiž v mnohých prípadoch oveľa efektívnejšími opeľovačmi, ako je včela medonosná.

Čo sa chce projektom vytvoriť?

„Spoločnými silami a tiež pomocou grantu Nadácie Slovenskej sporiteľne chceme vysiať lúčne kvety tam, kde sú dnes mestské trávniky. Našou ambíciou je premeniť takmer 5 hektárov mestských trávnikov na lúky. Dôležitou súčasťou premeny je zapojenie obyvateľov Malaciek:  budeme radi, ak premenia svoje trávniky (ktoré sú pre opeľovače v podstate niečo ako púšť), na lúky, ktoré im, naopak, dodajú potrebnú potravu,“ doplnila hovorkyňa mesta.

Projekt bude predstavený verejnosti v sobotu 9. septembra 2023 počas hand-made trhu Malacká šošovica v Kláštornom parku v centre mesta. Mesto Malacky a IKEA tam budú mať stánok s aktivitami pre deti aj zaujímavými faktami pre dospelých.

Prečo potrebujeme opeľovače?

Bez opeľovačov by sme nemali ovocie, zeleninu, med, korenie ani olej. Opeľovače, okrem iných včely a motýle, sú nevyhnutné pre náš život. Základnou myšlienkou projektu je preto vytvorenie tzv. biokoridorov – lúčnych porastov, ktoré zabezpečia dostatok potravy pre opeľovače v mestskom prostredí.

Po dôkladnej analýze zabezpečí mesto na vybraných plochách citlivé kosenie či úpravu pôdy, ďalšie plochy budú dopĺňané prirodzeným spôsobom (samovýsevom z už existujúcich rastlín), prípadne sa z nich odstráni aktuálna vegetácia a urobí sa nový výsev. Súčasťou projektu budú aj hmyzie hotely, informačné tabule a vzdelávacie prednášky pre žiakov.

Na projekte spolupracujú mesto Malacky, IKEA Industry, IKEA Components, Marek Semelbauer (Slovenská akadémia vied), OZ Živica, CHKO Záhorie a Nadácia Slovenskej sporiteľne, ktorá projekt podporila sumou 10 000 €.

Webstránka projektu: www.malacky.sk/opelovace

O Redakcia

Pozri aj

Juraj Říha: Za vyše 300 tisíc eur mestská fotovoltaika na školu, škôlku a úrad

Mesto Malacky má schválený ďalší projektový zámer z nového programového obdobia. “Za vyše 300 tisíc …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *