Predĺženie kontrol na hraniciach s Maďarskom. Zdroj: MV SR
Predĺženie kontrol na hraniciach s Maďarskom. Zdroj: MV SR

Predĺženie kontrol na hraniciach s Maďarskom

V súvislosti s pretrvávajúcou migračnou vlnou po takzvanej západobalkánskej trase došlo k rozhodnutiu predĺžiť kontroly na hraniciach Slovenskej republiky s Maďarskom až do 23. decembra tohto roka.

Reakcia na migračnú vlnu

Zvýšená aktivita migrantov v uplynulých mesiacoch znamenala obrovskú záťaž pre zložky ministerstva vnútra, a to predovšetkým pre cudzineckú políciu. Taktiež boli ovplyvnené samosprávy a obyvatelia prihraničných oblastí.

Dôvody predĺženia kontrol

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vysvetlil, že hoci došlo k poklesu počtu zadržaných osôb s neoprávneným pobytom, je nevyhnutné udržiavať razantný prístup voči prevádzačom. Cieľom je odstrašiť a znemožniť ľahký prechod cez územie Slovenska.

Minister zdôraznil, že Slovensko týmto prístupom potvrdzuje svoju pozíciu spoľahlivého partnera v rámci Európy, zabezpečujúceho bezpečnosť nielen svojich občanov, ale aj prevenciu prenikania potenciálne nebezpečných jedincov ďalej do Európy.

Boj proti organizovanému zločinu

Minister vnútra poukázal na to, že Slovensko čelí v tomto kontexte organizovaným zločineckým skupinám. Toto vyhlásenie poukazuje na komplexnosť problému, ktorý presahuje otázky migrácie a zahŕňa aj aspekty medzinárodnej bezpečnosti a boja proti organizovanému zločinu.

Postup po zadržaní osôb

Každá osoba zadržaná na území Slovenskej republiky s neoprávneným pobytom je podrobená dôkladnému preverovaniu. Následne je umiestnená v jednom z policajných útvarov zaistenia. Tento postup je súčasťou širšej stratégie, ktorá zahŕňa nielen bezpečnostné, ale aj právne a humanitárne aspekty.

Bezpečnosť hraníc a kontrola migrácie zostávajú prioritou

Bezpečnosť hraníc a kontrola migrácie zostávajú na Slovensku prioritou. Vláda zdôrazňuje potrebu spolupráce a koordinácie s európskymi partnermi pri riešení migračných výziev. Predĺženie kontrol na hraniciach je preto krokom, ktorý reflektuje aktuálnu situáciu. Zároveň aj záväzok Slovenska k zabezpečeniu stability a bezpečnosti v regióne.

Predĺženie kontrol na hraniciach s Maďarskom. Zdroj: MV SR
Predĺženie kontrol na hraniciach s Maďarskom. Zdroj: MV SR

O Redakcia

Pozri aj

Pre okres Dunajská Streda vyhlásili 2. stupeň výstrahy pre horúčavy

Horúčavy: V období tohto týždňa bude prevládať horúce letné počasie s teplotami nad +30 °C, miestami …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *