Ilustračné foto - stanový tábor v obci Kúty Autor: Vladimír Miček
Ilustračné foto - stanový tábor v obci Kúty Autor: Vladimír Miček

Pokles tranzitnej migrácie na Slovensku: Účinné opatrenia alebo krátkodobý trend?

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok od svojho nástupu do úradu kladie dôraz na komplexné riešenie ochrany hraníc Slovenskej republiky. Uviedlo to Ministerstvo vnútra SR.

Minister vnútra hlási pokrok v ochrane hraníc

Podľa Ministerstva vnútra SR, tieto snahy vyslali jasný signál o nulovej tolerancii Slovenska voči neoprávnenému tranzitu osôb cez jeho územie, čím sa prispelo k zabezpečeniu nielen domácej, ale aj európskej bezpečnosti.

Výrazný pokles počtu zadržaných migrantov

Nové štatistiky poukazujú na značný pokles počtu zadržaných tranzitných migrantov. Zatiaľ čo v septembri 2023 bolo zadržaných rekordných 13 381 osôb, v novembri tohto roku (k 19. 11. 2023) bolo zaznamenaných iba 34 prípadov. Tento údaj predstavuje významný pokles oproti novembru predchádzajúceho roku, kedy bolo zadržaných 3 370 osôb.

V celkovom súčte pre rok 2022 bolo zadržaných 10 872 tranzitných migrantov, kým v roku 2023 tento počet vzrástol na 46 249, čo naznačuje, že aktuálne opatrenia môžu mať zásadný vplyv na migráciu cez Slovensko.

Neustály boj proti prevádzačom a organizovanému zločinu

Aj napriek pozitívnym trendom v oblasti ochrany hraníc, slovenské bezpečnostné orgány pokračujú v preventívnych krokoch proti prevádzačom a organizovaným zločineckým skupinám. Minister Šutaj Eštok zdôrazňuje dôležitosť týchto opatrení: „Ukázalo sa, že posilniť ochranu slovenských hraníc malo zmysel. S presadením týchto opatrení hneď po nástupe do funkcie pevne verím, že ochránime našu krajinu pred nelegálnou migráciou a jej potenciálnymi negatívnymi dôsledkami.

Medzinárodná spolupráca kľúčom k úspechu

Minister vnútra nezostáva izolovaný v svojich snahách. Pravidelný kontakt so zahraničnými partnermi a koordinácia prijímaných opatrení sú kľúčové pre udržanie a zlepšenie súčasného stavu. Matúš Šutaj Eštok má ambíciu presadzovať záujmy štátov Vyšehradskej skupiny (V4) na európskej úrovni a zjednotiť postoj stredoeurópskeho regiónu voči výzvam spojeným s migráciou.

V príspevku minister vnútra zdôrazňuje, že iba spoločnými silami môžu európske štáty efektívne čeliť výzvam, ktoré migrácia prináša.

Ilustračné foto - stanový tábor v obci Kúty Autor: Vladimír Miček
Ilustračné foto – stanový tábor v obci Kúty Autor: Vladimír Miček

O Redakcia

Pozri aj

Kolóna pred hraničným priechodom Holíč Zdroj: NaZahori

AKTUALIZOVANÉ: Farmárska technika cez Senicu do Holíča

Protest farmárov na Záhorí: Štvrtok 22. februára 2024: Kolóna poľnohospodárskej techniky sa presúvala od Jablonice …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *