Horúčavy a zlepšujúca sa pandemická situácia umožnili otváranie kúpalísk a sprístupnenie vodných plôch na kúpanie aj na Záhorí. Okrem kvalitných služieb sa Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie zamerala aj na zvýšenie bezpečnosti návštevníkov regiónu.
Vďaka podpore projektu z Ministerstva dopravy a výstavby SR zakúpi organizácia dva automatické externé defibrilátory (AED). „Jeden bude umiestnený v Chate nad plážou na Kunovskej priehrade, kde je počas sezóny nonstop služba. Druhý prístroj bude na kúpalisku v Senici” informoval výkonný riaditeľ organizácie Martin Lidaj.
Mestské kúpalisko v Senici je otvorené od 12. júna, na Kunovskej priehrade zahájili sezónu uplynulý víkend. Ich údržbu a prevádzku zabezpečuje spoločnosť Rekreačné služby mesta Senica (RSMS), ktorej zriaďovateľom je mesto. “Aj na tomto príklade je vidieť, že členstvo v OOCR má svoj význam. Ochrana zdravia a života návštevníkov je pre nás prioritou. Mimo sezóny vieme tieto prístroje využiť napríklad v plavárni či v športovej hale,” informoval riaditeľ RSMS Ľubomír Štvrtecký.
Zvlášť na miestach, kde ľudia prevádzkujú športové aktivity, majú takéto prístroje význam. „Som rád, že vybavenosť stredísk RSMS doplníme o prístroje, ktoré zachraňujú život. Dobrým príkladom, že tieto môžu rozhodovať o živote a smrti, je nedávny prípad dánskeho futbalistu Christiana Eriksena na prebiehajúcich Majstrovstvách Európy. Ten žije najmä vďaka AED,” doplnil Lidaj.
AED – automatický externý defibrilátor
Je to prenosný prístroj, ktorý sa používa pri fibrilácii srdca – teda pri náhlej poruche srdcového rytmu, resp. zástave srdca. Spomínaný defibrilátor prostredníctvom elektrických výbojov, ktoré vytvára, dokáže výrazne zvýšiť pravdepodobnosť úspešného oživenia človeka.
Kde sa môžeme stretnúť s automatickým externým defibrilátorom?
V dnešnej dobe už okolo defibrilátora možno prechádzame bez toho, aby sme o tom vedeli, alebo si ho všimli. Automatické externé defibrilátory sa začali umiestňovať aj na miesta, kde zvykne byť väčšia koncentrácia ľudí.
Automatické defibrilátory bežne využívajú záchranári, hasiči aj policajti, môžu sa však nachádzať aj v našej obci. Prístroj je vždy označený, zväčša zelenou nálepkou s označením AED a bleskom uprostred srdca. Prístroj je navrhnutý tak, aby ho vedeli použiť aj laici.
Môžeme ho nájsť napríklad aj v nákupných centrách, letiskách, veľkých firmách, školách, poštách divadlách a podobne. Sú umiestňované na lokality, kde je k ním ľahký prístup. V prípade potreby použitia ho nájdeme v chránenej schránke, s určitou poistkou – podobne ako bývajú umiestnené napr. hasiace prístroje alebo vo vlakoch núdzové brzdy.
Zvýšený počet prístrojov AED na navštevovaných a obývaných lokalitách je z taktického dôvodu. Pri zástave srdca je nutné podať prvú pomoc prostredníctvom kardiopulmonálnej resuscitácie ( KPR) – známej aj ako masáž srdca). Poskytnutie KPR v kombinácii s prístrojom AED výrazne zvyšujú šancu na obnovu srdcovej činnosti.
Ak sa niečo stane a máme v blízkosti prístroj AED – čo nám oznámi napríklad aj operátor na tiesňovej linke – je vhodné (ak máme takú možnosť) po prístroj zájsť a použiť ho. Operátor nás bude navigovať od spôsobu ako ho získať, až po manipuláciu s AED.
Z dlhoročnej praxe vyplynulo, že v mnohých prípadoch mohli pacienti s fibriláciou srdca či náhlou zástavou prežiť. Keby sa defibrilátor v daných situáciách použil skôr, ako stihla prísť pomoc, pravdepodobnosť prežitia by bola vyššia. Práve preto vznikla potreba umiestňovania AED.