Predstavenstvo organizácie schválilo vstup nových členov – mesta Brezová pod Bradlom a obce Sobotište. OOCR Záhorie tak oddnes pôsobí na území troch krajov.
Mesto Brezová pod Bradlom k záujmu o členstvo pristúpilo z viacerých dôvodov. Jedným z nich je fakt, že v kopaničiarskom regióne takáto organizácia neexistuje. „Podmienkou vzniku novej OOCR je 100.000 prenocovaní ročne. To je v regióne Myjavy v najbližšom období nerealizovateľné. Keďže geograficky aj historicky je najbližšie práve Záhorie, je pre nás táto organizácia logicky najvýhodnejšia. Okrem toho je aktívna takmer až po Bratislavu, čo je pre nás zaujímavé z hľadiská potenciálnych návštevníkov,“ informoval primátor mesta Jaroslav Ciran.
Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle je jedným z najnavštevovanejších turistických miest na Slovensku. Brezová pod Bradlom ponúka návštevníkom aj krásnu prírodu, množstvo kvalitných cyklotrás, či múzeum významného slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča. „My mesto vnímame aj ako bránu medzi Záhorím a Kopanicami. Pre návštevníkov regiónu tak môžeme pripraviť produkty, ktoré na seba nadväzujú a môžu predĺžiť pobyt turistov u nás,“ naznačil výhody vstupu do OOCR Záhorie jej výkonný riaditeľ Martin Lidaj.
Ročný poplatok pre mesto či obec v organizácii je 0,30 eura na obyvateľa. „Pre mesto Brezová pod Bradlom je to približne 1500 eur, čo je z hľadiska rozpočtu suma, ktorá sa nám z hľadiska budúcnosti vráti. Ak sme doteraz neboli v žiadnej takejto organizácii, je to správny krok. Či chceme alebo nechceme, so Záhorím sme výrazne prepojení a čo sa týka cestovného ruchu, ten žiadne hranice nepozná,“ vysvetľoval vstup do OOCR Záhorie poslanec zastupiteľstva Ivan Bzdúšek.
Novým členom je aj obec Sobotište. Nedávno zrekonštruovaný habánsky mlyn ponúka návštevníkom unikátny pohľad do histórie mlynárstva na Záhorí. „V múzeu bola snaha nakoncipovať exponáty, ktoré sa inde nenachádzajú. Snažíme sa prezentovať, ako žili habáni nielen v Sobotišti ale na celom Slovensku. Vytvorili sme tu model habánskej strechy, takisto aj model habánskeho veľkodomu, ktorý stojí vo Veľkých Levároch. V múzeu sa nachádzajú habánske kostýmy, zhotovené na základe rytiny zo 16. storočia. Súčasťou múzea sú aj repliky habánskej keramiky priamo zo Sobotišťa,“ prezradila manažérka projektu múzea Ľubica Kadlec Melišová. Obec hrala významnú úlohu aj v rámci štúrovského hnutia.
„V jednej organizácii spájame územie od Stupavy pri Bratislave až po Brezovú pod Bradlom v Trenčianskom kraji. To predstavuje silu, s ktorou do budúcnosti treba rátať. Tento potenciál musíme využiť.“ vysvetlil vstup nových členov predseda predstavenstva OOCR Záhorie Zdenko Čambal.
„S rozširovaním členskej základne chceme pokračovať. Zmyslom je vytvoriť pre návštevníkov širokú a komplexnú ponuku produktov, služieb či príležitostí na zážitky. Cieľom je návštevníka prilákať, ubytovať ho a dosiahnuť aby sa do regiónu neskôr vrátil, ideálne spolu s niekým ďalším,“ dodal na záver výkonný riaditeľ OOCR Záhorie Martin Lidaj.