Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko prichádza s novým projektom Na Záruby v tieni stromov a za spevu vtáctva, ktorý prinesie zelenú oázu na juhozápadnom úpätí Malých Karpát v obci Smolenice. Cieľom je vysadiť 50 stromov cestou na Záruby z pôvodných druhov, ktoré sa vyskytujú v podhoriach tohto pohoria. Financie na výsadbu získa spoločnosť z Nadácie Ekopolis v rámci projektu Sadíme budúcnosť 2024.
Ovocné stromy pre turistov a vtáctvo
Prevažnú časť výsadby budú tvoriť staré ovocné odrody stromov. Tie poskytnú nielen tieň unavených turistom pri výstupe na najvyšší vrchol Malých Karpát – Záruby, ale aj príjemné osvieženie. Na plodoch stromov si určite pochutnajú aj mnohé druhy vtákov žijúcich v tejto oblasti.
Podpora biodiverzity a ochrana prírody
Lokalita výsadby sa nachádza v blízkosti lesných porastov, ktoré sú súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, územia európskeho významu Biele hory a Chráneného vtáčieho územia Malé Karpaty. Projekt podporí tradičný podhorský ráz krajiny a zabezpečí plynulé prepojenie lesných a nelesných biotopov. Zároveň rozšíri potravné možnosti pre hmyz a vtáctvo.
Alej popri turistickej trase a poľnej ceste
V rámci projektu sa plánuje vysadiť 35 stromov v líniovej aleji popri obecnej komunikácii, po ktorej vedie žltá turistická značená trasa zo železničnej stanice Smolenice na Záruby. Okrem spomínaných výhod môže nové stromoradie zmierniť prašnosť spôsobenú prepravou sypkého materiálu z neďalekej prevádzky a spomaliť odtok dažďovej vody z odlesneného svahu.
Ďalších 15 stromov bude vysadených na druhej strane lúk, pozdĺž poľnej cesty smerom k bývalému kameňolomu a rázcestiu Klauža. Tie druhovo obohatia biodiverzitu, doplnia potravinové možnosti pre vtáctvo a ponúknu osvieženie pocestným.
Pestrosť druhov stromov
Pri výbere druhov stromov sa bude preferovať pestrosť. Medzi vysadenými stromami nájdeme čerešne, hruškojarabiny, hrušky, sladkoplodé jarabiny, oskoruše, jarabinu brekyňu, lipu, orech kráľovský a slivku.
Vďaka tomuto projektu sa juhozápadné úpätie Malých Karpát stane ešte krajším a prívetivejším miestom pre turistov, ale aj pre miestnu faunu. Nové stromy prinesú život, tieň, osvieženie a podporia biodiverzitu v tejto malebnej oblasti.
Program Sadíme budúcnosť
Program Sadíme budúcnosť podporuje výsadby od jesene 2021. Za ten čas už podporil viac ako 50 lokalít a vysadených bolo viac ako štyritisíc stromov. Celkovo sa na jarné projekty prerozdelí suma 27 800 eur.
„Našim cieľom v programe Sadíme budúcnosť je nie len podporovať lokálne komunity, prepájať ich a hľadať im zdroje na podporu, ale tiež neustále vzdelávanie. Častokrát sa na nás totiž obracajú ľudia s prosbou práve o odborný dohľad, či správne postupy pri výsadbe. Je dôležité, aby mal ktokoľvek dostupné informácie ako vysadiť strom kvalitne a najmä udržateľne. Aj preto sme prišli s nápadom vytvoriť krátky seriál, kde by sme stručne, no zároveň odborne, zhrnuli všetko najdôležitejšie. V spolupráci so sadármi – Ľudom Vaššom a Robom Podobom z Ovocného stromu, sa nám to podarilo zhrnúť do piatich nadväzujúcich častí miniseriálu o výsadbe ovocných drevín,“ približuje Martina Hromadová, programová manažérka programu Sadíme budúcnosť.