zdroj: foto z web portálu
zdroj: foto z web portálu

Nový web portál Legionári odkrýva tajomstvá histórie

Jedným z najnovších trendov v oblasti rodostromu je nový webový portál Legionári. Ten umožňuje ľuďom nájsť svojich predkov, ktorí boli členmi Československých légii.

Tento portál je ojedinelým projektom. Bol vytvorený za účelom pripomenutia si 105. výročia vzniku Československej republiky.

Úloha Československých légii v histórii

Československé légie, ktoré bojovali v Rusku, vo Francúzsku a v Taliansku, odohrali kľúčovú rolu v získaní našej slobody. V rokoch 1914 až 1920 ich radmi prešlo spolu 145.614 mužov, ktorí sa po vzniku Československej republiky a návrate do vlasti stali symbolmi sebaobetovania a boja za slobodu.

Projekt Legie100 a databáza légii

Československá obec legionářská a Ministerstvo obrany České republiky v spolupráci s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky pred niekoľkými rokmi spustili projekt Legie100. Súčasťou tohto projektu je aj prehľadná databáza všetkých príslušníkov légii.

Ako nájsť svojho predka na webovom portáli

Návštevníci webového portálu http://legie100.com/krev-legionare/ môžu vyhľadať svojho predka na základe mena, dátumu alebo miesta narodenia. Databáza tiež umožňuje pridávanie ďalších podrobností, ako sú fotografie alebo dokumenty spojené s jeho životom a službou. Pri vyhľadávaní je dôležité brať do úvahy možné zmeny v pravopise priezviska a dobové pomenovania obcí.

Tento webový portál je skvelým nástrojom pre tých, ktorí chcú viac vedieť o svojej rodinnej histórii a ctiť pamiatku svojich predkov, ktorí bojovali za našu slobodu.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Aktuálne: Prezidentka reaguje na schválenie novely Trestného zákona

Reakcia prezidentky Zuzany Čaputovej na dnešné 8.2.2024 schválenie novely Trestného zákona poslancami NR SR. NaZahori.sk …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *