November 89 Nežná revolúcia
November 89 Nežná revolúcia

November 89: 35 rokov od revolúcie, ktorá viedla k pádu totalitného režimu

November 89: 35 rokov od Nežnej revolúcie, ktorá viedla k pádu totalitného režimu v Československu. Nenásilná zmena režimu s prvkami dohody a reformy v roku 1989 dostala pomenovanie „nežná“ alebo „zamatová revolúcia“. Od roku 2001 je 17. november štátnym sviatkom – Dňom boja za slobodu a demokraciu.

35 rokov od Nežnej revolúcie

Bratislavskí študenti najmä z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského pred 35 rokmi svojou účasťou na nepovolenej demonštrácii v Bratislave naštartovala Nežnú revolúciu v Československu, ktorá viedla k pádu totalitného režimu .

Jedným z motívov uskutočniť demonštráciu bola snaha študentov vyjadriť solidaritu s členmi Bratislavskej päťky, ktorí boli v tom čase obvinení a súdení pre svoj úmysel uctiť si pamiatku mladej Záhoráčky Danky Košanovej a ďalších obetí invázie vojsk Sovietskeho zväzu, respektíve Varšavskej zmluvy v auguste 1968.

Verejnosť proti násiliu a Občianske fórum

Pád komunizmu v Československu predznamenal rozvoj opozičných aktivít na konci osemdesiatych rokov 20. storočia (samizdatová literatúra, cirkevné akcie). Bezprostredne po 17. novembri vznikli hnutia Verejnosť proti násiliu a Občianske fórum, ktoré položili základ politického pluralizmu. Počas novembra sa konali mítingy so státisícovou účasťou. Boli vymenené vedenia KSČ aj KSS, zrušené bolo ústavou garantované vedúce postavenie komunistickej strany. V decembri bola vymenovaná prvá federálna i slovenská vláda s prevahou nekomunistov. Rezignoval komunistický prezident Gustáv Husák, za prezidenta bol zvolený Václav Havel.

Ponovembrová politická realita je síce poznačená zotrvaním predstaviteľov komunistického režimu vo vládnych i parlamentných pozíciách, v justičných i bezpečnostných zložkách, prodemokratické smerovanie však nikdy nebolo spochybnené a najpodstatnejšie demokratické princípy nastolené krátko po páde komunizmu zostali zachované.

Margita Dana Košanová

Margita Dana Košanová sa narodila 24.júla 1953 v Sološnici.  Je jedna z obetí streľby sovietskych vojsk v prvý deň okupácie Československa piatimi armádami Varšavskej zmluvy na Šafárikovom námestí v Bratislave 21. augusta 1968.

Pred Univerzitou Komenského sa v tento deň spontánne zišlo množstvo ľudí, aby sa postavili vojenskej okupácii Československa. Popoludní na schodoch budovy Univerzity Komenského zasiahla guľka aj 15 ročnú študentku Danu Košanovú. Guľka ju zasiahla do oblasti bedier, po prevoze do nemocnice zomrela.

Danka sa stala symbolom nevinných obetí zločinov, ktoré na území Slovenska spáchali okupačné armády. Krátko po jej smrti v roku 1968 pribudla na Šafárikovom námestí pamätná tabuľa, pripomínajúca zločin sovietskej armády. Neskôr bola odstránená. Vrátila sa tam po novembri 1989.

Okrem Dany Košanovej sovietski vojaci zastrelili na Šafárikovom námestí aj Stanislava Siváka (odrazená guľka) a lodného kapitána Jána Holíka, ktorého guľka zasiahla priamo do hlavy.

Pamätná tabuľa je umiestnená na priečelí budovy Právnickej a filozofickej fakulty Univerzity Komenského v centre Bratislavy. zdroj ÚPN
Pamätná tabuľa je umiestnená na priečelí budovy Právnickej a filozofickej fakulty Univerzity Komenského v centre Bratislavy. zdroj ÚPN

Na Slovensku sovietski vojaci zabili 18 ľudí (niektoré zdroje uvádzajú vyše dvojnásobok 37). V Bratislave to boli až štyria z nich. Pred budovou Hlavnej pošty na Námestí SNP bol zastrelený 16-ročný učeň Peter Legner.

Danka je pochovaná na Martinskom cintoríne v Bratislave.

zdroj text a foto: wikipedia.org a www.17november1989.sk 

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Pochod Slobody zhromaždenie pri rieke Morava v Moravskom Sv. Jáne december 1989 Zdroj: archív MCK Malacky

November 89: Pätnásťtisícový pochod Záhorákov za slobodou

November 89: 35 rokov od Nežnej revolúcie. Keď sa totalitný režim rúcal, obyvatelia Záhoria sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *