Súsošie Panny Márie - morový stĺp, Hlohovec Zdroj: Región Hlohovec
Súsošie Panny Márie - morový stĺp, Hlohovec Zdroj: Región Hlohovec

Morovému stĺpu v Hlohovci hrozilo zrútenie

V roku 1739 prehrmela Hlohovcom obrovská cholerová epidémia. Pripomienkou na toto tragické obdobie je morový stĺp na Námestí sv. Michala pri priechode pre chodcov so semaforom.

Postavený bol v roku 1740. Súsošie Panny Márie dala postaviť rodina Nedeckých. Stĺp doteraz stojí na pôvodnom mieste, severovýchodne od farského kostola sv. Michala. Vrcholová socha Panny Márie je orientovaná na východ.

Architektúru tvorí trojstupňové pódium

Architektúru súsošia tvorí trojstupňové pódium, vysoký trojboký podstavec, ktorý má na nárožiach predstúpené piliere. Na každej strane podstavca sú v spodnej časti umiestnené obdĺžnikové figurálne reliéfy. Znázorňujú skalný hrob s ležiacim telom, na čelnej, východnej strane je to Kristus v hrobe – Boží hrob. Na juhozápadnej strane sv. Rozália a na severozápadnej sv. Ján Nepomucký. Na pilieroch sú sochy sv. Róchusa na juhovýchode, sv. Jozefa na západe a sv. Šebastiána na severovýchode.

Zo stredu vyrastá stĺp s hladkým driekom a štvorbokou kompozitnou hlavicou. Vydutý abakus nesie sochu Panny Márie Immaculaty, ktorá stojí na zemeguli obtočenej hadom, na rukách drží malého Ježiša, okolo hlavy má svätožiaru s hviezdami.

Súsošie Panny Márie - morový stĺp, Hlohovec Zdroj: Región Hlohovec
Súsošie Panny Márie – morový stĺp, Hlohovec Zdroj: Región Hlohovec

Na spadnutie morového stĺpu by stačila aj víchrica

Zub času sa však do tejto pamiatky značne „zahryzol“. Bolo ju treba zreštaurovať. V zimných mesiacoch minulého roka s opravou začal reštaurátor František Šmigrovský, ktorý má na svojom umeleckom konte už aj reštaurovanie niektorých častí Empírového divadla. „Počas opráv sochy najsvätejšej trojice na námestí sv. Michala v roku 2019 som si so záujmom prezrel i neďaleký morový stĺp. Všimol som si, že je v katastrofálnom stave a tiež potrebuje akútnu opravu. Hrozilo jeho zrútenie. Oboznámil som s tým mesto Hlohovec a spoločne sme začali konať,“ vysvetľuje reštaurátor.

Hlavný stĺp sa kýval zo strany na stranu 5 až 7 cm. Podľa Františka by na jeho spadnutie stačila väčšia víchrica. Oprava sochy stála mesto vyše 34-tisíc Eur. Do konca júna by pamiatka mala byť už v novom šate.

Zdroj: Mesto Hlohovec

O Redakcia

Pozri aj

Obec Čáčov historická pohľadnica

Záhorie: História Senice od praveku po súčastnosť

Prvé dôkazy o existencii pravekého človeka v tomto regióne sa získali zo štrkovne v katastri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *