V pondelok 30. septembra 2024 sa v Holíči uskutočnila významná spomienková udalosť. Mesto si pripomenulo 100. výročie narodenia Mirka Nešpora, hrdinu Slovenského národného povstania, ktorého odkaz je stále živý.
V priestoroch Tabačiarne na Holíčskom zámku sa zhromaždili deti zo základných škôl Bernolákova, Školská a strednej Spojenej školy v Holíči. Symbolicky zapálili sviečky pri jeho obraze, čím vzdali hold jeho odvahe a obetavosti.
Život plný odvahy a odhodlania
Mirko Nešpor, narodený 28. septembra 1924 v Skalici, bol jedným z piatich detí Antona a Ľudmily Nešporových. Po presťahovaní do Holíča pokračoval v štúdiu na gymnáziu, kde vynikal v matematike a fyzike. Napriek finančným ťažkostiam sa rozhodol pre štúdium na Vysokej škole technickej v Bratislave, ktoré mu umožnilo štipendium. Už v mladosti sa prejavil ako presvedčený antifašista.
V lete 1944 sa zapojil do ilegálnej činnosti. Počas prázdninovej praxe na stavbe priehrady v Ústí nad Oravou organizoval národné výbory a odovzdával politické inštrukcie ilegálnemu hnutiu. Jeho odvaha sa prejavila aj v ozbrojených bojoch na Orave a v Nízkych Tatrách. Napriek chorobe a nebezpečenstvu sa nevzdal a pokračoval v boji za slobodu.
Tragický koniec a nezmazateľný odkaz
Mirko Nešpor bol 13. decembra 1944 zatknutý príslušníkmi Hlinkovej gardy na železničnej stanici v Skalici. Po krutom výsluchu bol prevezený do Bratislavy, kde ho vyšetrovatelia po brutálnom mučení popravili. Oficiálna správa hovorila o samovražde, no skutočnosť bola iná. Jeho ruky boli zviazané reťazou, čo znemožňovalo akýkoľvek pohyb.
Pamiatka, ktorá pretrváva
Mirko Nešpor bol po smrti ocenený Československým vojnovým krížom 1939 a Radom SNP I. triedy. Jeho meno nesú ulice v mnohých slovenských mestách, vrátane Bratislavy, Trenčína a Košíc. V Holíči mu bol odhalený pomník a v Skalici pamätná tabuľa.