Skalica je bohatá na kultúrne pamiatky, veď nie nadarmo sa pýši titulom Kráľovské mesto, a podľa slov vedúcej Turistickej informačnej kancelárie (TIK) Renáty Medňanskej sa to začína odzrkadľovať aj na návštevnosti mestských pamiatok.
Už druhým rokom funguje v meste turistický pas, na ktorý sa turisti počas víkendov v letných mesiacoch dostanú do 12 kultúrnych pamiatok, kde im sprievodcovia poskytnú odborný výklad. Možnosť využiť pas je možné ešte najbližšie dva víkendy do konca letných prázdnin. „Pas si môžu turisti zakúpiť v informačnej kancelárii, ktorá sídli v Dome kultúry na Námestí Slobody. Ani potom však nie je problém navštíviť tieto pamiatky. Stačí sa prihlásiť v TIK-u a vybrať, ktoré pamiatky chce návštevník vidieť a my mu zabezpečíme odborného sprievodcu. Túto službu poskytujeme celoročne,“ uviedla Medňanská.
Okrem výkladu v slovenčine je k dispozícii aj možnosť sprievodcu, ktorý poskytne informácie v nemčine, angličtine, francúzštine či maďarčine.
Potešiteľným faktom je, že aj napriek opatreniam spojených s novým koronavírusom si oproti predchádzajúcim rokom našlo do Skalice cestu viac turistov. „Zatiaľ hodnotíme sezónu pozitívne. V júni sme síce pocítili výpadok hromadných návštev, keďže nám vypadli turnusy zo škôl a aj dôchodcovia, ale počas prázdnin zaznamenávame zvýšený záujem. Prispelo k tomu otvorenie lávky cez rieku Moravu, ale aj cyklochodník z Baťovho kanála, kadiaľ k nám prúdia cyklisti a návštevníci spoza rieky Moravy,“ doplnila vedúca TIK.
Navštíviť 12 pamiatok je minimálne na celodenný výlet. „Je to tak, ak niekto nemá toľko času, aby stihol navštíviť všetky pamiatky, tak ja z môjho pohľadu doporučujem Mlyn bratov Pilárikových, ktorý je jedinou technickou pamiatkou v Skalici. Určite by som návštevníkom odporučila, aby nevynechali Jezuitský kostol, vežu Farského kostola, ale aj návštevu kníhtlače,“ doplnila sprievodkyňa Eliška Ondrejková.
Prístupné pamiatky
Rotunda sv. Juraja
Pôvodne románska stavba pochádza pravdepodobne z prelomu 12. a 13. storočia (najnovšie sa však uvádza i prvá polovica 11. storočia). V neskorších dobách bola goticky a barokovo prestavaná. Horná časť, spojená s opevnením, plnila obrannú funkciu, spodná časť slúžila ako kaplnka. – Virtuálna prehliadka
Františkánsky kostol Sedembolestnej Panny Márie a kláštor
Budovy kostola i kláštora boli v uplynulých storočiach niekoľkokrát prestavované a rozširované. Ku komplexu dnes patrí okrem kláštornej budovy, kostola, tzv. rajského dvora aj tzv. Čierna kuchyňa, kde sa pripravuje Skalický trdelník tradičným spôsobom.
Dom kultúry
Secesná budova sa dodnes zachovala v pôvodnom stave. Projekt spracoval architekt Dušan Jurkovič, ktorý sa inšpiroval ľudovým staviteľstvom. Stavbu zdobí vonkajšia mozaiková dekorácia od Mikoláša Aleša, steny a oponu veľkej divadelnej sály zdobia maľby s figurálnou tematikou od Jožu Úprku a Antoša Frolku. V časti prvého poschodia sa nachádza stála expozícia Záhorského múzea a galéria Júlia Korezsku.
Farský kostol sv. Michala Archanjela a veža kostola
Pôvodne jednoloďový kostol bol v období neskorej gotiky prestavaný na trojloďovú baziliku. Kostol viackrát vyhorel, bol prestavovaný a opravovaný. Pôvodnú stavbu dopĺňa mohutná veža, ktorá ponúka výhľad na Skalicu a jej okolie. – Virtuálna prehliadka
Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského
Z umelecky hodnotnej výzdoby kostola sa zachovala architektúra a štuková výzdoba hlavného oltára, časť fresiek v bočnej kaplnke Panny Márie, kde sa nachádza vchod do krýpt a oltárny obraz, ktorý patrí k najväčším na Slovensku. V roku 2011 prešiel komplexnou rekonštrukciou a dnes je dominantou kultúrno-poznávacieho cestovného ruchu v Skalici.
[pinf_eventgallery event=’skalica_pas20200813′ attr=images mode=link max_images=91 thumb_width=100 ]
Ľadovňa
Ľadovňa sa v minulosti používala na uschovanie potravín. Ľad do ľadoví sa na psích záprahoch zvážal z priľahlých vodných plôch. Komplex mestských ľadovní a pivníc patrí k významným a atraktívnym dokladom novovekých dejín skalického mestského hospodárstva a je vzácnou technickou pamiatkou.
Mlyn bratov Pilárikových
Pôvodne vodný mlyn v 20-tych rokoch kúpili bratia Pilárikovci. Starý mlyn zbúrali a postavili nový moderný trojposchodový na elektrický pohon. Mlyn potom desaťročia slúžil Skaličanom i okolitým obciam až do roku 1962, kedy bol definitívne zatvorený. V súčasnosti je zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti.
Kostol sv. Pavla Pustovníka a paulínsky kláštor
Neskorobarokový komplex postavili príslušníci rádu sv. Pavla Pustovníka v rokoch 1715 – 1725. Kostol sa v súčasnosti nevyužíva na cirkevné účely, kláštor je v súkromnej držbe. Mobiliár lode kostola je neskorobarokový a pochádza z 1. polovice 18. storočia.
Evanjelický kostol
Tolerančný klasicistický kostol s prvkami neskorého baroka. V roku 1938 k nemu bola pristavaná veža podľa projektu arch. Dušana Jurkoviča s nápisom „Pamiatke Komenského 1650“. Interiér kostola má klasicistickú drevenú výzdobu.
Kostol Najsvätejšej Trojice a kláštor milosrdných bratov
Kostol najsvätejšej Trojice bol postavený v rokoch 1645 – 1650 pôvodne ako evanjelický. Po prestavbách a rozšírení podľa projektu M. M. Harminca slúži objekt kláštora naďalej ako nemocnica. V celku je kostol Najsvätejšej trojica je vzácnou pamiatkou barokového umenia.
Expozícia kníhtlače
Začiatok tlačiarenstva v Skalici je možné datovať do začiatku 70. rokov 17. storočia, kedy jezuiti založili kníhtlačiareň. Tú si v roku 1760 odkúpil Václav Šulc a neskôr predal Jozefovi Antonínovi Škarniclovi. S ním sa v roku 1769 začala história Škarniclovskej tlačiarne, kedy sa štyri generácie tejto rodiny (skoro 130 rokov) stali súčasťou slovenskej národnej kultúry.
zdroj: www.NaZahori.sk a Tik Skalica