ilustračné foto zdroj HaZZ
ilustračné foto zdroj HaZZ

Chcete byť dobrovoľným hasičom v Senici?

Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v Senici hľadá nových členov do svojich radov. Hlavnou požiadavkou je ochota obetovať svoj voľný čas.

O nábore informuje DHZ Senica.

Z histórie dobrovoľného hasičstva Senice

Oheň je dobrý pomocník, ale rýchlo sa z neho stane nebezpečný a zákerný pán. Rokmi prestali ľudia veriť rôznym poverám a začali sa pálivému živlu brániť. Vlna požiarov donútila mesto Senica už v roku 1889 založiť Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ). Presný dátum založenia je 21. marec 1889. a k prvým funkcionárom patril predseda N. Pachman, veliteľ Ivan Zmertych – krajský poslanec, námestník veliteľa Dr. Pavol Svatý – pravotár. Zbor mal okolo 20 členov.

V roku 1910 bolo v senickom zbore organizovaných už 35 členov, zbor vlastnil 2 ručné striekačky, sudy na vodu, háky a rebríky a funkcionármi boli len vážení a dôstojní občania Senice – predseda Arpád Vagyom – statkár, veliteľ Aladár Maresch – vedúci notár, námestník veliteľa Andrej Kutlík – pomocník notára, pokladník Anton Schleringer – obchodník.

Seničania teda tiež potvrdili prastarý výrok: Čo sú vojenstvú delá, to sú hasičstvu striekačky, lebo ony sú najmohutnejšia zbraň proti ohňu. Hlavne s cirkevných materiálov sa zachovali správy o zostrojení prvej požiarnej striekačky Ktesibiosom z Alexandrie 250 rokov pred Kristom. Po prevrate došlo k reorganizácií DHZ v roku 1923 a z valného zhromaždenia vzišiel popud na vytvorenie Okresnej hasičskej jednoty v Senici, k čomu došlo 8.12.1923. Zbor niekoľkokrát účinne zasahoval pri zdolávaní požiarov aj mimo Senicu – kaštieľ v Rohove,…

Vojnové roky poznačili zbor smútkom za stratou niektorých členov, aj písomnosti prechodom frontu utrpeli – bola zničená pokladničná kniha a iné. Po vojne sa zbor aktivizoval, zameral sa na materiálnu vybavenosť(technika, uniformy), spoločenskú časť, poriadal už aj zábavy a výlety, objavuje sa školenie, hliadky sú vykonávané v kinách, na zábavách, pri letných žacích prácach. Z bratov hasičov sa stávajú funkcionári, hodnotí sa administratíva, vydáva sa požiarnická tlač a stále je čo hasiť.

Oživenie činnosti DHZ nastalo pri zlúčení senického a sotinského DHZ v roku 1944 (zlúčenie trvalo do 1.7.1948, kedy nastal rozpad na DHZ Senica a DHZ Sotiná), no v roku 1948 preferujú členovia DHZ v Senici (veliteľ OHJ Juraj Zuščík a tajomník Alfonz Hečko) svoj materský zbor pri rôznych činnostiach v rámci okresu. Zbor ožil, jeho členovia aktívne pracovali.

Do roku 1978 sa v okrese cvičilo bez použitia vody, hodnotila sa rýchlosť a kvalita požiarneho útoku. Od roku 1979 sa začína cvičiť požiarny útok s vodou, kde požiarne družstvo musí zraziť terč v čo najkratšom čase. Súčasťou súťaže je tiež štafetový beh 4 x 100 m cez prekážky s požiarnym náradím.

Hasičské družstvo bolo postupne dopĺňané mladými novými členmi a v roku 1994 sa vytvorilo družstvo dorastu a dorasteniek a neskôr i družstvo mladých Plameň pod vedením Soni Cádrovej. Títo členovia sa postupne zaradili do družstiev dospelých a začali dosahovať významné úspechy. Zintenzívnila sa preventívna činnosť, začali sa organizovať rôzne významné spoločenské a kultúrne podujatia v meste a zbor začal organizovať aj svoju vlastnú súťaž o pohár primátora mesta.

DHZ Senica dnes

V roku 2007 ukončil svoju činnosť DHZ v Slovenskom hodvábe Senica a na výročnom valnom zhromaždení sa rozhodlo, že členovia ktorí majú záujem môžu prejsť do organizácie DHZ Senica. Dnes má DHZ Senica114 členov z toho 51 žien a 18 detí. Členovia sa aktívne podieľajú na zásahovej, preventívnej a športovej
činnosti, vychovávajú deti v detských hasičských družstvách, starajú sa o mládež v dorasteneckom veku, v hasičskom družstve cvičia ženy aj muži, žijú kultúrnym a spoločenským životom. Poskytujú pomocnú ruku Mestu Senica pri organizovaní rôznych podujatí.

Dobrovoľný hasičský zbor je vybavený cisternovým vozidlom CAS 8 na podvozku AVIA A 31 a CAS 15 na podvozku Iveco Daily plávajúcim čerpadlom, kalovým čerpadlom, benzínovým čerpadlom Honda, štartovacím vozíkom, elektro-centrálou, motorovou pílou, kompresorom, skladacím rebríkom a 2 ks nádrže na vodu. Viac sa dozviete TU.

O Redakcia

Pozri aj

Záhorská galéria - neskorobarokový kaštieľ, Senica Autor: Vlado Miček

Záhorská galéria oslavuje 40 rokov: Pripravte sa na pestrý novembrový program

Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), založená v roku …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *