Záplavy na Záhorí a Myjave ilustračne zdroj Vladimír Miček NaZáhorí
Záplavy na Záhorí a Myjave ilustračne zdroj: Vladimír Miček NaZáhorí

VIDEO: MIMORIADNE: Najpostihnutejšia oblasť zrážkami má byť Záhorie a Myjava

Ak sa vyleje rieka Morava, problém má celé Záhorie. Odznelo to dnes na brífingu po zasadnutí krízového štábu k zvýšenej zrážkovej činnosti v Malackách. Pre okresy Malacky, Senica, Skalica na Záhorí a Okres Myjava SHMU vydalo až 3. stupeň výstrahy pre povodeň z trvalého dažďa.

Najviac zrážok meteorológovia očakávajú na Záhorí a Myjavsku

  • Povodeň z trvalého dažďa

Stupeň: 3. stupeň pre okresy Záhoria a Myjavu
Výstraha aktualizovaná:12.09.2024 10:57
Trvanie výstrahy: od 14.09.2024 06:00 do 19.09.2024 06:00
Výstraha: Vzhľadom na predpokladané zrážky v českom povodí Moravy očakávame na jej slovenskom úseku a jej prítokoch výrazný vzostup vodných hladín s prekročením SPA. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo vodných tokov.

infografika shmu

Najpravdepodobnejší scenár aktuálne hovorí o tom, že maximálny úhrn dosiahne v Malých Karpatoch, na Myjave, či v oblasti Javorníkov okolo 218 mm. Najoptimistickejší variant hovorí o tom, že na našom území spadne maximálne 197 mm. Najnegatívnejší variant aktuálne počíta s tým, že na Slovensku môže spadnúť až 268 mm zrážok.

Priestorovo sa očakávané zrážky ešte menia, no už sú takmer isté oblasti, kde naprší najviac. Medzi najviac postihnuté budú patriť severné návetria Álp, české Jeseníky a Beskydy. V týchto oblastiach by mohlo spadnúť až cez 300 mm zrážok, pričom najpesimistickejšie výpočty numerických modelov hovoria aj o 400 mm.

Čo sa Slovenska týka, tak extrémne naprší na celom západe a severozápade. Najpostihnutejšia oblasť bude Záhorie a Myjava. Od piatkového poludnia sa totiž bude prejavovať silný, náveterný efekt a práve ten prinesie najviac zrážok do oblastí, ktoré majú na svojej južnej strane horskú prekážku. Stav k dnešnému poludniu zhrnul portál imeteo.sk.

Ak sa vyleje rieka Morava, problém má celé Záhorie

Nadchádzajúce ničivé zrážky najviac ohrozujú západné Slovensko, konkrétne oblasti povodia rieky Morava na Záhorí a niektoré oblasti v blízkosti Dunaja. Najkritickejšia situácia nastane v sobotu večer a potrvá aj v nedeľu ráno. Ak prietok dosiahne 1 500 metrov kubických za sekundu, vyleje sa Morava, uviedol na tlačovej besede po zasadaní krízového štábu v Malackách šéf envirorezortu Tomáš Taraba a dodal, že preto vyhlásili režim druhého stupňa povodňovej aktivity. Na mieste sa už zhromažďuje potrebná technika.

Minister varoval, že Morava má 80 kilometrov dlhý breh, pri ktorom sa nedajú spraviť hromadné hrádze. Ak sa začnú vylievať toky už na českej Morave, povodňová situácia na Slovensku bude priaznivejšia. Taraba preto prisľúbil rezortnému náprotivku u našich západných susedov pomoc, ak to bude v našich silách. Ochrániť nás môžu aj Alpy, v ktorých sa časť vody zachytí v snehových zrážkach. V piatok o 10:00 chce zvolať povodňový štáb, na ktorom by sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva, minister dopravy či šéf Štátnych hmotných rezerv.

Envirorezort zároveň v čo najkratšom čase vytipuje lokality a miesta, kde sa preventívne nastavia mobilné hrádze v dĺžkach päť a šesť kilometrov. Geológovia zároveň budú určovať, ktoré lokality majú najväčšie riziko podmočenia a zosuvu svahov. Viac v priloženom videu.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Hustá hmla ilustračne Polícia SR

Záhorie: Hromadná nehoda a kolóny, výstraha polície aj meteorológov

Na cestách vodičom komplikuje dopravu hustá hmla, vlho a miestami námraza. Meteorológovia SHMU vydali výstrahu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *