Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) vydal na posledný júlový víkend druhý stupeň výstrahy pre vysoké teploty pre okresy Záhoria.
Víkend bude horúci
Sobota 27. a nedeľa 28.7.2024 budú, podľa predpovede, v znamení tropického počasia na takmer celom západnom Slovensku vrátane okresov Malacky, Senica a Skalica na Záhorí.
Očakáva sa v poobedňajších hodinách dosahovanie maximálnej teploty vzduchu do 36 °C. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká. Nebezpečenstvo spočíva predovšetkým v silnom slnečnom žiarení, pred ktorým sa treba chrániť a opäť treba zvýšiť príjem tekutín.
V nedeľu bude počasie ešte extrémnejšie ako v sobotu, popoludní však teplo majú vystriedať búrky prichádzajúce od Moravy. “Na fronte by sa mala vytvárať vlna pomerne intenzívnych búrok, ktoré by mohli byť sprevádzané prívalovými zrážkami a silným nárazovým vetrom. Takéto frontálne búrky sú po horúcich dňoch v letnom období vždy veľmi nebezpečné,” informuje o tom imeteo.sk.
Nezabudnite na pitný režim
Pite veľa vody a vyhýbajte sa priamemu slnku. Vysoké teploty môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti alebo kolapsové stavy. „Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi či nevoľnosťou,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Dospelý človek by mal počas horúcich dní vypiť dva – tri litre vody. Potrebné je piť aj vtedy, keď necítime smäd.
Počasie je ako na hojdačke a kým v jednu chvíľu sa potíme, za moment sa môže spustiť prietrž mračien. Nie každý má dostatočne odolný organizmus, aby zvládal výkyvy počasia. Horúce letné počasie najhoršie znášajú malé deti a starí ľudia. Riziková je aj kategória ľudí s chronickými ochoreniami, najmä srdcovocievnymi a dýchacími.
Vysoké letné teploty trápia aj zvieratá
K prehriatiu zvierat v tomto období môže dôjsť veľmi jednoducho a rýchlo, preto by chovatelia mali svojim zvieratám venovať zvýšenú pozornosť.
Majitelia zvierat nesmú podceňovať extrémne teploty a mali by pre ne zabezpečiť dostatok úkrytov a neobmedzený prístup k pitnej vode. Dehydratácia či prehriatie môže spôsobiť veľa zdravotných problémov, niekedy aj smrť. Prehriatie nastáva v prípade, ak prísun tepla prevyšuje schopnosť tela teplo odvádzať.