K predmetom historického zlatníckeho remesla v Trnave pribudol ďalší artefakt. Neskorogotický pozlátený, bohato zdobený kalich bol nájdený v skrýši odhalenej počas obnovy exteriéru severnej veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave. O náleze informuje Žofia Geričová, Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Trnava.
Počas prác bola narušená murárska plenta, ktorá odkryla dutinu v murive. V dutine sa nachádzal vzácny kalich zabalený v papieri. Spôsob uloženia a miesto nálezu indikovali, že kalich bol schovaný v nie tak vzdialenej minulosti.
Konsekračný kalich bol, podľa nápisu na spodnej strane nohy, vyrobený v roku 1520. V roku 1627 ho renovovali. Šesťlupeňová základňa kalicha, noha s guľovitým nodusom a košík kupy sú zdobené technikami prerezávaného ornamentu, rytím, filigránom a striebornými rastlinnými ornamentmi, v ktorých sú umiestnené červené brúsené kamene. Na drieku nohy je šesť figurálnych plastík. Z figúr sa zatiaľ podarilo identifikovať postavu vzkrieseného Ježiša Krista, po jeho stranách sú dvaja svätci alebo svätice v starovekom oblečení, nasledujú dve postavy svätcov v rytierskom brnení a pandantom k postave Ježiša Krista je postava svätice s korunou na hlave, ktorá v ruke drží kríž alebo meč. Atribúty svätých nie sú dobre čitateľné, k ich interpretácii napomôže podrobný ikonografický rozbor.
Kalich je opísaný v inventári farnosti z roku 1857 ako najstarší kalich, ktorý patril k liturgickému vybaveniu Baziliky sv. Mikuláša. S istotou ho možno identifikovať podľa nápisu, ktorý sa uvádza v inventarizácii a ktorý sa zhoduje s nápisom na spodnej strane základne. Okolnosti nálezu nás vedú k domnienke, že kalich v stavbe skryl niektorý z vtedajších kňazov farnosti v polovici 20. storočia, v období potláčania a prenasledovania cirkví komunistickým režimom. Domnievame sa tiež, že schovanie tohto vzácneho kalicha súvisí aj s ukrytím pompéznej barokovej monštrancie od Jána Silášiho, ktorá bola nájdená vo vzduchovom kanáli organu na empore kostola v roku 2005.
Obnova západného dvojvežia chrámu priblíži kostol k jeho výrazu zo začiatku 15. storočia a architektonicko-historický výskum prinesie nové poznatky k jeho stavebnému vývoju. Hoci sa pri obnovách historických objektov zvyknú nachádzať významné dobové detaily alebo prvky umelecko-remeselného charakteru, objav v podobe kalicha bol nečakaný.
Objavený kalich zdroj: KPÚ Trnava