Fungujú iba štyri trysky z deviatich a oprava by bola príliš nákladná. Zdroj: Mesto Trnava
Fungujú iba štyri trysky z deviatich a oprava by bola príliš nákladná. Zdroj: Mesto Trnava

Fontánu na Hlavnej v Trnave nahradí nová

Mala byť skvostom pešej zóny, no nedopadlo to celkom podľa predstáv. Kráľovská fontána, ktorá na Hlavnej ulici pred radnicou pribudla v roku 2014 ako súčasť vtedy novo zrekonštruovanej pešej zóny, bola pôvodne navrhnutá v inej podobe, než ju vidíme dnes. Namiesto realizácie umeleckého diela Bohuša Kubinského vtedajšie vedenie mesta pristúpilo v skrátenom konaní k úprave jeho návrhu. Výsledkom je kvalitatívny kompromis, ktorý navyše za sedem rokov prevádzky vykazuje enormné množstvo technických problémov.

Podľa trnavskej samosprávy dozrel čas na zmenu a preto pripravila architektonicko-výtvarnú súťaž návrhov, ktorá má priniesť kvalitné umelecké dielo, aké si historické centrum Trnavy zaslúži.

Ako vyzeral pôvodný návrh z roku 2014

Autor návrhu Bohuš Kubinský pracoval s témou udelenia kráľovských privilégií Trnave v roku 1238. Sochárske dielo vo forme jemne zvlnenej krivky bronzového prstenca malo niesť sklenené brúsené drahokamy, a spolu s nimi sa akoby voľne vznášať nad kamenným podstavcom.

Celé dielo malo predstavovať „symbol dimenzie pohybu našej zeme vo vesmírnom priestore, vyjadrujúci kolobeh dejín v časopriestore. “K tomu sa významne pripájal prvok vody „symbolizujúci nádej na dynamický život súčasnej a budúcej Trnavy.“

Fontána bola v návrhu veľkolepo nasvietená so širokým spektrom farieb a bohatým programom premien v rôznych režimoch. Namiesto toho dostali Trnavčania menej sofistikovaný výsledok z lacnejších materiálov, ktoré nie sú dostatočne odolné voči vonkajším vplyvom.

Pôvodný návrh Kráľovskej fontány z roku 2014. Zdroj: Mesto Trnava
Pôvodný návrh Kráľovskej fontány z roku 2014. Zdroj: Mesto Trnava

Vtedajšie vedenie návrh zmenilo, výsledok je problematický

Zrušila sa vodná plocha fontány, noví autori nahradili levitujúci prstenec statickou kráľovskou korunou. Namiesto sklených prvkov použili brúsené odliatky a okolo podstavca navrhli svetelný podzemný kanál. Dielo nedosiahlo očakávanú výnimočnosť. Navyše, objekt už roky vykazuje viaceré technické nedostatky.

Zariadenia v technologickej šachte poškodzuje vlhkosť, je k nim však zlý prístup. Kvôli nevhodnému technickému riešeniu sa voda vo fontáne rýchlo špiní, po vypustení do kanalizácie sa však do systému naplavia ďalšie nečistoty. Materiál koroduje a systém sa zanáša vodným kameňom.

Zle zvolený materiál spôsobuje problémy

V súčasnosti fungujú iba štyri vodné trysky z deviatich. K porušenému potrubiu sa však nedá dostať bez toho, aby bolo nutné rozbiť kamennú dlažbu na povrchu fontány.

Pre poškodenú kabeláž nefunguje ani iluminácia, tá však bola problematická už od začiatku, keďže nevhodne zvolené riadenie časového spínača spôsobovalo oneskorenie a narúšalo synchronizáciu výstrekov a farieb.

Fungujú iba štyri trysky z deviatich

Čistenie koruny poškodenej vplyvmi počasia by stálo zhruba 3 000 eur. Odpadávajú z nej „diamanty“, časom musel byť odstránený aj nápis „KRÁĽOVSKÉ MESTO TRNAVA 1238“, pretože bol umiestnený tak, že ho deti využívali ako schodík ku korune, a chýbajúce či poškodené znaky museli byť neustále dopĺňané a opravované. Terajšia fontána na ploche 6 x 11 metrov si vyžaduje neprimerane veľké náklady na čistenie a údržbu.

Fungujú iba štyri trysky z deviatich a oprava by bola príliš nákladná. Zdroj: Mesto Trnava
Fungujú iba štyri trysky z deviatich a oprava by bola príliš nákladná. Zdroj: Mesto Trnava

Ide o kvalitu, estetiku aj efektívnosť

Mesto vyhlasuje na novú podobu fontány architektonicko-výtvarnú súťaž, jej výsledkom má byť dielo, ktoré bude kráľovské mesto Trnavu dôstojne a kvalitne reprezentovať.

Nové dielo môže reflektovať tak historickú identitu mesta Trnava, ako aj súčasné a budúce výzvy, ktorým mestá čelia (napríklad environmentálna kríza, sociálna inklúzia, dostupnosť, tolerancia voči predstaviteľom a predstaviteľkám menšín),“ uvádza sa v súťažnom zadaní.

Nová fontána bude stáť na mieste tej súčasnej. Šírka šesť metrov ostane zachovaná, namiesto terajších jedenástich sa však objekt bude môcť roztiahnuť až do dĺžky dvadsať metrov.

Dôležitou funkciou novej fontány bude zlepšovanie mikroklímy na pešej zóne. „Pri príprave podkladov súťaže myslíme aj na zmenu klímy a s ňou súvisiace prehrievanie prostredia mesta. Prvky fontány by na to mali reagovať – napríklad použitím stálej vodnej plochy, napnutej vodnej hladiny, väčšieho množstva tenkých vodných výstrekov a podobne,“ hovorí Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave a hlavný architekt mesta.

Z dôvodu energetickej úspory by mali byť efekty riadené časovým spínačom a vodný režim by mal byť regulovaný podľa poveternostných podmienok.

Požadované sú tiež svetelné efekty, ktoré spolu s vodnými prvkami vyčaria pre okoloidúcich nevšedný zážitok. Fontána by mala mať viacero režimov – okrem bežného, šetriaceho aj slávnostný, a tiež režim na chladné, resp. zimné dni.

Súťaž je otvorená

Podklady k súťaži sú zverejnené na webstránke fontana.trnava.sk. Súťažné návrhy majú preukázať invenčnosť autorov, musia však rešpektovať priestorové možnosti, používať vhodné materiály nepodliehajúce časom degradácii a treba myslieť aj na symbiózu fontány s ostatnými dielami a prvkami pešej zóny. Nová podoba nesmie prekrývať dôležitú pohľadovú kompozičnú os ulice s dominantou mestskej veže. Dôležité je tiež zohľadniť, že dielo bude umiestnené v mestskej pamiatkovej rezervácii.

O Redakcia

Pozri aj

Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Polícia obvinila páchateľa útoku na moderátorku Markízy v Trnave

Trnavská polícia obvinila 25-ročného muža z prečinu výtržníctva za napadnutie investigatívnej novinárky Kristíny Kövešovej. Incident …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *