V stredu 15. februára 2023 navštívil Záhorské múzeum v Skalici ,v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigel Baker s manželkou Alexandrou a pracovníčkou britského veľvyslanectva.
Zaujímali ho historické doklady pôsobenia Roberta Wiliama Seton- Watsona v Skalici a na moravsko-slovenskom pomedzí, ako i stav súčasného povedomia o ňom. Návštevy sa zúčastnili riaditeľ odboru kultúry a športu TTSK Peter Kadlic a prednosta Mestského úradu v Skalici Anton Bobrík. Vzácnych hostí v múzeu privítala a sprevádzala riaditeľka Viera Drahošová.
Britský historik, diplomat a publicista Robert Seton-Watson (20. august 1879, Londýn, Spojené kráľovstvo – 25. júl 1951, Skye), známy aj pod pseudonymom Scotus Viator, sa zaoberal dejinami slovanských národov a patril k najväčším podporovateľom práv Slovákov a Čechov za čias Rakúsko-Uhorska v Európe. Intenzívne sa zaujímal o národnostné pomery v Uhorsku, osobitne sa venoval slovenskej otázke a informoval o nej svojou publikačnou činnosťou. Významne sa zaslúžil o vznik Československej republiky.
Udržiaval dlhoročný priateľský vzťah so skalickými osobnosťami MUDr. Pavlom Blahom a ThDr. Ľudovítom Okánikom. Skalica bola v roku 1907 prvým mestom na území Slovenska, ktoré navštívil a vždy sa rád do nej vracal. Posledný raz v júni 1938, keď mal byť položený základný kameň turistickej chaty projektovanej Dušanom Jurkovičom, pomenovanej na jeho počesť. K výstavbe chaty pre vypuknutie vojny neprišlo. V rokoch 1920 – 1938 bola po ňom v Skalici pomenovaná ulica (v súčasnosti Koreszkova).
Viaceré fotografie s Robertom Seton- Watsonom, ako i súvislosti so Skalicou sú prezentované na súčasnej výstave múzea „Dušan Jurkovič a Skalica“, ktorú si veľvyslanec so záujmom pozrel. Návštevu hostia ukončili prehliadkou stálej expozície múzea a veľkej sály Domu kultúry.
Zdroj: Viera Drahošová Záhorské múzeum v Skalici