Pred 116 rokmi zomrel v Senici evanjelický farár, cirkevný historik, spisovateľ a publicista Ladislav Pauliny.
Ladislav Pauliny sa narodil 1. júla 1815 v Zemianskom Podhradí v rodine evanjelického kňaza. Základné vzdelanie nadobudol v ľudovej škole v Senici a na gymnáziu v Rábe (dnešný maďarský Györ), pokračoval na bratislavskom evanjelickom lýceu a teológiu vyštudoval v rakúskej Viedni.
Pôsobil v Myjave ale najmä Prietrži
Po skončení štúdií krátko kaplánoval na Myjave a v roku 1840 spojil život s artikulárnym zborom v Prietrži, kde nepretržite pôsobil až do roku 1895 ako evanjelický kňaz.
L. Pauliny bol vrstovníkom, spolužiakom a verným spolubojovníkom Ľudovíta Štúra, spolu sa zúčastnili i pamätnej schôdzky 24. apríla 1836 na Devíne. V roku 1842 bol členom delegácie vo Viedni u cisára Ferdinanda I., ktorému predostreli požiadavky a ponosy Slovákov. Za práva svojho národa bojoval aj v revolučných rokoch 1848-1849. Ako dôstojník dobrovoľníckej armády sa zúčastnil všetkých troch výprav.
Písal pod pseudonymom Branislav Podolinský
Literárnej a publicistickej činnosti sa Pauliny venoval pod pseudonymom Branislav Podolinský. Svoje práce uverejňoval v almanachu Nitra.
Jozef Miloslav Hurban ho v Štúrovom životopise spomínal ako “výtečníka na poli cirkvi i národa”. L. Pauliny bol národovec venujúci sa literárnej i publicistickej tvorbe, prevažne s náboženským a historickým zameraním. Väčšiu časť jeho tvorby tvorí literatúra s náboženskou tematikou a práce z histórie.
Medzi jeho najcennejšie diela patrí Dejepis superintendencie Nitrianskej (1891), v ktorom spracoval veľa historických poznatkov z oblasti slovenskej literatúry a kultúry. Známa je aj jeho osvetová činnosť medzi ľudom. Propagoval moderné spôsoby hospodárenia a v Prietrži založil Peňažné družstvo.
Pauliny sa po odchode do dôchodku usadil v Senici u svojho zaťa Jána Bežu, kde prežil posledné roky svojho života.
Zomrel 25. apríla 1906 a je pochovaný na senickom cintoríne. Jeho synovcom bol vedúci slovenský politik, národný a kultúrny pracovník Viliam Pauliny-Tóth.