Vepos Skalica informuje o novej povinnosti zberu kuchynského bioodpadu od 1. januára 2021, ktorú samosprávam a teda aj Mestu Skalica ukladá zákon o odpadoch.
Ako v Skalici s bioodpadom
Čo sa týka rodinných domov, z nich bude v novom roku kuchynský bioodpad zbieraný spolu s odpadom zo záhrad, teda s tzv. zeleným odpadom, ktorý už v súčasnosti ukladajú do svojich hnedých bionádob.
Na sídliskách už sú umiestnené hnedé 240l nádoby, v nich biodegradovateľné vrecko, do ktorého môžete zbierať kuchynský bioodpad. Mesto Skalica vám rozdá kompostovateľné vrecká na bioodpad. Používajte, prosím, len kompostovateľné vrecká. Ak už nebudete mať vrecúško zo 100 % kompostovateľného materiálu, nepoužite hocijaké iné, ale radšej papierové. Ak musíte použiť bežné igelitové vrecko, nevyhoďte ho spolu s obsahom vonku do hnedej nádoby. Bioodpad do nej vysypte a znečistené vrecko dajte do čiernej nádoby na komunálny odpad.
Čo patrí do hnedej nádoby ?
Do hnedej nádoby môžeme odložiť zvyšky zeleniny a ovocia z prípravy a konzumácie jedál, vrecúška čaju, kávu a filtre z kávovarov, škrupiny z vajíčok, zvyšky vareného jedla, potraviny po záruke bez obalov, kvety, listy a odrezky rastlín.
Čo určite nie?
Do hnedej nádoby určite nepatria potraviny v akomkoľvek obale, obyčajné igelitové vrecia alebo vrecúška. Jogurt či syr po záruke treba tiež najskôr zbaviť obalu a bez neho dať do bioodpadu. Kuchynské oleje patria na zberný dvor.
Kde skončí kuchynský odpad?
Cieľom je dosiahnuť dobrý kompost. Aby sa to dosiahlo musia v hnedých nádobách naozaj končiť len kuchynské odpady bez iných nevhodných odpadov. Kuchynský odpad poputuje z hnedej bionádoby do kompostárne, kde musí byť podľa predpisov hygienizovaný. Potom prejde kompostovacím procesom. Kvalita kompostu z kuchynského bioodpadu teda závisí najmä od zodpovednost každéhoi.
Čo sa získa zberom bioodpadu?
Odpady nepôjdu zbytočne na skládku. Vrátia sa do prírody, teda šetrí sa tým životné prostredie.