Inflácia - ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Inflácia - ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Inflácia v novembri: Rast cien potravín a dopravy naďalej ovplyvňuje peňaženky Slovákov

November priniesol medziročnú infláciu na úrovni 3,2 %, čo je tretia najvyššia hodnota zaznamenaná tento rok.

Tretia najvyššia inflácia za rok 2024

Tento rast cien sa udržal nad 3 % už v januári, februári a októbri. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny zvýšili iba o 0,2 %, čo naznačuje spomalenie tempa rastu oproti októbru, kedy táto hodnota dosiahla 0,7 %.

V novembri sme zaznamenali miernejší rast cien, no inflácia naďalej zostáva významným faktorom ovplyvňujúcim výdavky slovenských domácností,” uviedol Štatistický úrad SR.

Výrazný vplyv potravín a dopravy

Najväčší podiel na raste cien mali v novembri potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré zdraželi o 0,6 % v porovnaní s októbrom. “Aj keď sa zvýšili ceny len troch z deviatich sledovaných potravinových položiek, ich nárast bol dostatočný na celkové zvýšenie cien potravín,” spresnil úrad. Výraznejšie zdraželi predovšetkým mlieko, syry a vajcia (o takmer 5 %). Miernejšie zdraženie bolo zaznamenané pri zelenine, cukre a cukrovinkách. Naopak, niektoré produkty ako mäso, ovocie, oleje a tuky dokonca zlacneli.

Doprava bola ďalším odborom, ktorý prispel k inflácii, keď ceny pohonných látok vzrástli o 0,9 % po niekoľkomesačnom poklese. K tomu sa pridali aj vyššie ceny v odbore bývanie a energie, pričom zdražovanie stavebných materiálov zvýšilo imputované nájomné.

Inflácia v novembri 2024 Zdroj: Štatistický úrad SR
Inflácia v novembri 2024 Zdroj: Štatistický úrad SR

Medziročné porovnanie: Potraviny a služby na čele rastu cien

V porovnaní s novembrom 2023 bola inflácia na úrovni 3,2 %. Najvýraznejší tlak na peňaženky Slovákov vyvíjali potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré zdraželi o 4,7 %. “Najmä oleje a tuky s nárastom o takmer 25 % a ovocie s rastom o vyše 12 % prispeli k vyšším výdavkom domácností,” zdôraznil Štatistický úrad SR. Ceny mlieka, syrov, vajec, zeleniny či cukru medziročne vzrástli o 5 až 7 %.

Výraznejší nárast cien zaznamenali aj reštaurácie a hotely, kde sa ceny zvýšili o 5,9 %. Spotrebitelia si priplatili aj za kadernícke služby, ubytovanie a ambulantné zdravotné služby. Na druhej strane, miernejší medziročný rast bol evidovaný v odboroch doprava (+1,3 %) a bývanie s energiami (+1 %).

Vplyv daní a poplatkov na infláciu

Na infláciu v tomto roku vplývali aj úpravy daní a poplatkov. “Zmeny v daniach na alkohol a tabak, ako aj školské poplatky, ovplyvnili rast cien niektorých služieb, pričom odbor vzdelávanie vykazoval medziročný rast cien na úrovni približne 10 %,” uviedol úrad.

Jadrová a čistá inflácia

V novembri dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,6 %, zatiaľ čo čistá inflácia, ktorá nezohľadňuje zmeny cien potravín, bola na úrovni 1,9 %. “Jadrová inflácia vylučuje vplyv regulovaných cien a administratívnych opatrení, čo umožňuje presnejšie sledovanie cenového vývoja,” doplnil Štatistický úrad SR.

Celoročný pohľad na infláciu

Za prvých jedenásť mesiacov roka 2024 boli spotrebiteľské ceny medziročne vyššie o 2,8 %. Tento vývoj potvrdzuje, že inflácia na Slovensku zostáva významnou témou, pričom rast cien potravín, energií a služieb naďalej ovplyvňuje každodenný život obyvateľov.

Aj keď sa rast cien v závere roka mierne spomalil, tlak na rozpočty domácností stále pretrváva,” uzatvára Štatistický úrad SR. Inflácia tak zostáva jednou z kľúčových ekonomických výziev, ktorej čelí Slovensko v roku 2024.

O Redakcia

Pozri aj

ilustračné foto financie

Inflácia v októbri: Výrazný nárast cien ovplyvnil každodenný život

Podľa Štatistického úradu SR sa inflácia v októbri vyšplhala na 3,1 %, čo predstavuje tretí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *