Mesto Sereď sa pridalo k moderným slovenským mestám, ktoré riešia problematiku túlavých mačiek zodpovedne a udržateľne. Informovalo o tom mesto Sereď.
Nový kastračný program pre lepší život v Seredi
Nový kastračný program, financovaný z rozpočtu mesta, prináša nielen riešenie pre nekontrolované množenie mačiek, ale aj zdravší a bezpečnejší verejný priestor. Po vzore miest ako Piešťany či častí Bratislavy začína Sereď meniť situáciu, ktorá bola roky prehliadaná.
„Sú to práve túlavé mačky, ktoré často trpia chorobami, hladom a neľahkými podmienkami na ulici. Naša snaha je pomôcť im a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia,“ vysvetľuje Monika Adamcová, členka trojice dobrovoľníčok, ktoré projekt iniciovali.
Dobrovoľníčky z “Odchytového tria” za projektom
Začiatok tohto ambiciózneho projektu má korene v iniciatíve troch Seredčaniek – Moniky a Adriany Adamcových a Evy Vincúrovej, ktoré si dali názov „Odchytové trio“. „Každá z nás už pomohla mačke, ktorá bola zranená, hladná či opustená. Videli sme, že situácia je neúnosná, a preto sme sa rozhodli konať,“ vysvetľuje Monika.
Ich nápad predložili na Mestskom úrade v Seredi, kde našli pochopenie a podporu. Mesto sa rozhodlo financovať kastrácie prostredníctvom zazmluvnenej veterinárky. „Rozhodli sme sa podať pomocnú ruku, pretože tento problém potreboval riešenie,“ dopĺňa Adriana Adamcová.
Ako prebieha kastrácia a odchyty
Dobrovoľníčky odchytávajú túlavé mačky v teréne a pripravujú ich na zákrok u veterinárky. Mačky sú nielen kastrované, ale zároveň zaočkované, odčervené a dostávajú základné ošetrenie. Takto sa zabezpečuje, že sa po zákroku môžu bezpečne vrátiť do svojho prostredia.
„Naše tempo nie je také rýchle, ako by sme chceli, pretože každá z nás má aj svoje povinnosti. Napriek tomu sa snažíme spraviť maximum, aby bol výsledok viditeľný,“ delí sa o svoje skúsenosti Eva Vincúrová.
Spolupráca s občanmi je kľúčová
Projekt sa však nezaobíde bez podpory obyvateľov. Dobrovoľníčky vyzývajú občanov, aby ich informovali o lokalitách, kde je výskyt túlavých mačiek najvyšší. „Každý, kto chce pomôcť, nás môže kontaktovať cez Facebookovú skupinu Kastračný program Sereď,“ pripomína Monika.
Okrem kastrácií plánujú dobrovoľníčky aj osvetové aktivity. Chcú obyvateľov Serede vzdelávať o správnom prikrmovaní, význame kastrácií a pozitívnej úlohe mačiek ako prirodzených deratizátorov. „Naším cieľom je nielen riešiť aktuálny stav, ale aj predchádzať problémom v budúcnosti,“ dopĺňa Adriana.
Budúcnosť projektu: Združenie a ďalšie plány
Odchytové trio plánuje založenie združenia, ktoré rozšíri ich aktivity. Okrem ďalších odchytov chcú vyhotoviť búdky pre mačky na prežitie v zime a nájsť domovy pre mačky, ktoré sa už nemôžu vrátiť na ulicu. „Chceme ukázať, že aj takéto malé kroky môžu mať veľký dopad,“ hovorí Eva.
Ako spoznať vykastrované mačky?
Oddelenie životného prostredia mesta informuje, že kastrované mačky sú označené zastrihnutým uchom. Týmto spôsobom sa dá ľahko identifikovať, ktoré zvieratá už podstúpili zákrok. Dôležitým obdobím pre hromadné odchyty je február, aby sa zabránilo ďalšiemu rozmnožovaniu.
Výzva pre obyvateľov: Pomôžte vytvoriť lepšiu budúcnosť
Hoci si projekt získal množstvo pozitívnych ohlasov, niektorí obyvatelia reagovali negatívne. Dobrovoľníčky však zostávajú optimistické a veria, že ich úsilie prinesie zmenu. „Robíme to pre všetkých, aby bolo naše mesto lepšie,“ uzatvára Monika Adamcová.
Ak chcete podporiť tento jedinečný projekt, neváhajte sa zapojiť. Spoločne môžeme zabezpečiť, aby Sereď bola mestom, kde majú všetky živé tvory šancu na dôstojný život.