SRDCE NA DLANI získal Slavomír Bučák z OZ Pro Čáčov
SRDCE NA DLANI získal Slavomír Bučák z OZ Pro Čáčov. Najväčším úspechom združenia je obnova historického Škodáčkovho mlyna.

Srdce na dlani: Ocenenie pre Slavomíra Bučáka z OZ Pro Čáčov

Jedno z troch mimoriadnych ocenení SRDCE NA DLANI získal Slavomír Bučák z OZ Pro Čáčov ako výnimočný dobrovoľník, nominovaný bol v kategórii koordinátor dobrovoľníkov. Najväčším úspechom združenia je spolupodielanie na obnove historického Škodáčkovho mlyna. Informovalo o tom Mesto Senica.

Mimoriadne ocenenie do Čáčova

Slavomír je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života komunity v Čáčove, mestskej časti Senice. V roku 2010 založil občianske združenie Pro Čáčov, ktoré organizuje podujatia a komunitné stretnutia, čím obohacuje miestnu kultúru. Najväčším úspechom združenia je obnova historického Škodáčkovho mlyna, ktorý Slavomír spolu s dobrovoľníkmi a majiteľom premenil na kultúrne centrum a turistickú atrakciu. V mlyne sú dnes expozície História Čáčova a Mlynárske remeslo spolu s krojmi a umeleckými predmetmi. Vo voľnom čase dokumentuje miestnu históriu, zaznamenáva príbehy starších obyvateľov a organizuje výstavy.

Škodáčkov mlyn v Čáčove je jedným zo štyroch mlynov v senickej miestnej časti Čáčov, ktoré boli pomenované podľa mlynárskych rodín. Zachovalo sa v ňom čiastočne aj pôvodné zariadenie.

Škodáčkov mlyn je výnimočným objektom s rovnako výnimočným príbehom. Mlyn zveľaďoval jeho majiteľ Peter Pivák, ktorý už žiaľ nie je medzi nami, spolu s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia PRO Čáčov. 

Pivák a jeho priatelia investovali do mlyna vlastné prostriedky. “Na peniaze sme nikdy nehľadeli. Robieval som v Čáčove historicko-tematické výstavy. Peter bol majiteľom mlyna. Býval tam a nevedel, čo s ním. Stretli sme sa a postupne sme začali. Verejnosti sme ho sprístupnili v roku 2011,” vyjadril sa Slavomír Bučák.

História Škodáčkovho mlyna

V roku 1943 prebehla na mlyne veľká prestavba, z jednopodlažného mlyna sa stal trojpodlažný mlyn. Ten bol poháňaný Francisciovou vodnou turbínou. Do roku 1960 sa v mlyne mlelo na troch valcových stoliciach. V roku 1960 bol mlyn znárodnený a jeho správu prevzalo Poľnohospodárske zásobovanie a nákup, štátny podnik Bratislava. Odvtedy mlyn slúžil len na šrotovanie obilia pre dobytok a múka sa v ňom už nemlela. A tak postupne mlyn a jeho zariadenie začalo chátrať.

FOTOGALÉRIA z odovzdávania ocenenia

zdroj: Mesto Senica

Súčasnosť

Dobrovoľníci z občianskeho združenia PRO Čáčov sa snažia o zachovanie spomienok na časy, kedy mlyn fungoval. V rokoch 2011 – 2014 prešiel rekonštrukciou. Strojové vybavenie je z časti zachované. V priestoroch mlyna sa  nachádzajú dve stále výstavné expozície: História Čáčova a Mlyny a mlynárske remeslo na území dnešnej Senice. Verejnosti je sprístupnený každoročne počas hodových slávností.

FOTOGALÉRIA Škodáčkov mlyn Čáčov

autor Vladimír Miček NaZáhorí

Škodáčkov mlyn – expozícia

Väčšinu exponátov tvoria pôvodné strojné zariadenia mlyna, navzájom prepojené v troch podlažiach objektu. Na prvom poschodí sa okrem ručnej váhy nachádzajú tri valcové mlecie stolice – dve od firmy J. Hübner & K. Opitz Pardubice z rokov 1905 a 1930.

Tretia od firmy Prokop bola zakúpená v roku 1950. Energiu na chod mlynu zabezpečovala Francisciova turbína, využívajúca vodu náhonu z Teplice.

Otváracie hodiny

Len vopred ohlásený vstup. Kontakt: +421 905 271 647, +421 902 616 996, procacov@gmail.com

Vstupné: Dobrovoľné vstupné

O Angelika Mičeková

Pozri aj

zdroj Mesto Trnava

Trnava získala európske ocenenie URBACT Good practices

Trnava ako jediné mesto zo Slovenska získala európske ocenenie URBACT Good practices 2024. Informuje o …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *