Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Zlepši nové riadenie senickej križovatky plynulosť dopravy?

Senickú hlavnú križovatku čakajú zmeny. Dynamické signálne riadenie má zlepšiť plynulosť dopravy na križovatke.

Senickú hlavnú križovatku už čoskoro čakajú zmeny, ktoré by mali zefektívniť jej prejazd. Križovatka bude po výmene signalizácie riadená dynamickým signálnym riadením. 

Smart plán mesta Senica

Vo štvrtok 10.8.2023 sa na Mestskom úrade v Senici uskutočnilo pracovné stretnutie v súvislosti s realizáciou projektu Smart plán mesta Senica, ktorý sa čoskoro stane súčasťou života v meste. Zmeny týkajúce sa senickej hlavnej križovatky majú pomôcť v zlepšení plynulosti dopravy a zvýšiť prietok vozidiel na hlavnej križovatke vďaka vyššej flexibilite prispôsobovania signálnych plánov dopravnej situácii.

Rokovanie sa konalo za účasti vedenia mesta, zástupcov zhotoviteľa tejto časti projektu, ktorým je firma ALAM s. r. o., zástupcov Krajského dopravného inšpektorátu v Trnave, Okresného dopravného inšpektorátu v Senici, Slovenskej správy ciest, TTSK a Odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií z Okresného úradu v Senici i v Trnave.

Cieľom stretnutia bolo doladiť požiadavky všetkých zainteresovaných a zapracovať posledné úpravy. Zásadnou požiadavkou na zmenu bol návrh Okresného dopravného inšpektorátu v Senici na zrušenie priechodu pre chodcov na Štefánikovej ulici (pri bývalej obuvi). Akonáhle budú k dispozícii vyjadrenia všetkých dotknutých inštitúcii, začne sa s realizáciou tejto časti projektu.

MsÚ Senica zdroj: NaZahori.sk
MsÚ Senica zdroj: NaZahori.sk

V rámci prác budú vymenené semafóry priamo na križovatke a nová svetelná signalizácia pribudne na priechode pre chodcov pri dome kultúry.  Detekcia vozidiel a dynamika signálnych plánov v tomto dopravnom uzle bude riadená  prostredníctvom snímačov vo vozovke, zároveň bude doplnková detekcia doplnená kamerovým systémom. Takéto dynamické signálne riadenie sa bude prispôsobovať danej dopravnej situácii v reálnom čase. 

„Uvedomujeme si, že najväčším odľahčením senickej dopravy by bolo vybudovanie obchvatu, prípadne dvoch ďalších prepojov mesta cez rieku Teplica, na čo však, povedzme si úprimne, ako mesto nemáme reálny dosah. Kým bude niektoré z týchto riešení zrealizované, každé, aj čiastočné zlepšenie stavu dopravy v meste bude pre obyvateľov mesta prínosom,“ povedal na stretnutí primátor mesta Martin Džačovský. Výhodou takéhoto systému riadenia dopravy budú zároveň aj presné dáta a štatistiky o doprave v tomto uzle, na základe ktorých bude samospráva môcť systém ďalej vylepšovať.

Dodávateľom a realizátorom systému dynamického signálneho riadenia je firma s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti dopravných a bezpečnostných systémov, ktorá svoje dopravné a bezpečnostné systémy aplikovala vo viacerých slovenských mestách.

Na projekt Smart plán mesta Senica získalo mesto nenávratný finančný príspevok vo výške 949.887,90 eur z Operačného plánu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 so zameraním na Moderné technológie.

Na MsÚ sa uskutočnilo pracovné stretnutie v súvislosti s realizáciou projektu Smart plán mesta Senica,

Inteligentný systém parkovania

Okrem riešenia oblasti dynamickej dopravy je súčasťou projektu vybudovanie inteligentného systému monitoringu parkovania na 3 rýchloobrátkových parkoviskách v meste. Viaceré priechody pre chodcov budú rozšírené o inteligentné a bezpečnostné prvky, ktoré upozornia vodiča na peších účastníkov cestnej premávky. V rámci projektu bude zrealizovaný aj inteligentný kamerový systém s funkciou automatického vyhodnotenia nebezpečných incidentov a nainštalované dva radary, ktoré budú schopné identifikovať dopravné priestupky.

O Tlacova sprava

Pozri aj

Primátor Senice pozýva občanov na debatu pri káve

Diskusia s primátorom Senice: V utorok 20.2.2024 pozýva obyvateľov mesta primátor Senice Martin Džačovský na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *