Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Závod: Hodový deň v ľudovom dome 1890

Folklórna skupina Lanšper a Dom 1890 o.z. pozývajú dnes 30.septembra 2023 návštevníkov Závodských hodov na Hodový deň v ľudovom dome.

Program začína v sobotu o 13-tej hodine v Dom 1890 stavaním mája a vystúpenie folkloristov. Nasleduje krst knihy a prednáška o závodskom kroji. Informujú o tom organizátori podujatia.

V rámci podujatia budete môcť vidieť na fotografiách aj naživo všetky krojové typy zo Záhoria. Budú to kroje z obcí: Častkov, Borský Mikuláš, Jablonica, Zohor, Brodské, Skalica, Mokrý Háj, Závod a Plavecký Mikuláš.

Krst knihy a prednáška o kroji

zdroj fotiek: Dom 1890 o.z.

Súčasťou krstu knihy Kroje Záhoria v obrazoch bude aj prednáška o závodskom kroji. Prednášajúcim a zároveň krstným otcom knihy bude Peter Vrablec.

“Krojom a ľudovým tradíciám v obci Závod sa venuje už niekoľko dekád a v tejto problematike lepšieho znalca nenájdete. Mal možnosť robiť výskum u najstarších stareniek a získať ich zručnosti a znalosti napr. aj pri strojení sa do kroja. Pod hlavičkou Sigillum Zavodiense vydal niekoľko kníh s tematikou krojov, ornamentiky či tradičnej svadby. My sme radi, že prijal naše pozvanie a predstaví vám závodský kroj v celej svojej kráse. Mnoho krojov uvidíte aj na podujatí naživo,” dopĺňa organizátor Záhorácky folklór OZ.

Prednáška sa uskutoční 30.9. o 16:00 v Dome 1890 v Závode. Adresa ľudového domu je tu: https://www.dom1890.sk/kontakt/.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Dobrovoľné hasičské zbory okresu Senica a obce Závod oslávia storočnicu svojej okresnej organizácie. Zdroj: DHZ Jablonica

V Jablonici oslávia dobrovoľní hasiči storočnicu svojej organizácie

Dobrovoľní hasičské zbory okresu Senica a obce Závod oslávia storočnicu svojej okresnej organizácie. Tretiu augustovú sobotu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *