Muníciu našli pracovníci počas prác na odvodňovacom kanáli. zdroj: KR PZ v Trenčíne

Zásah pyrotechnika pre vykopanú muníciu pri Starej Turej

Pyrotechnik KR PZ Trenčín bol operačným dôstojníkom vyslaný na miesto nálezu munície, do blízkosti cestnej komunikácie medzi Starou Turou a Novým Mestom nad Váhom. Informuje o tom KR PZ v Trenčíne.

Munícia sa našla pri výkopových prácach

Muníciu našli pracovníci počas prác na odvodňovacom kanáli. zdroj: KR PZ v Trenčíne

Muníciu našli pracovníci počas prác na odvodňovacom kanáli. „Do príchodu pyrotechnika miesto nálezu zabezpečovali policajná hliadka. Pyrotechnik miesto nálezu za dodržania bezpečnostných predpisov miesto nálezu prezrel a zistil, že ide o mínometný granát priemer 80 mm. z obdobia II. svetovej vojny nemeckej výroby. Granát bol značne skorodovaný s veľkým nánosom blata a hliny. Po jeho očistení zistil, že táto munícia bola vystrelená, zapaľovač bol odtrhnutý a stabilizátor bol bez stabilizačných krídielok,“ dopĺňa krajská polícia.

Granát nebol výbuchu schopný

Mínometný granát v stave v akom bol nájdený nebol výbuchu schopný. Pyrotechnik ešte dôkladne prezrel detektorom kovov miesto nálezu a jeho širšie okolie, ale žiadnu inú muníciu už nenašiel. „Munícia bola fotograficky zadokumentovaná a miesto nálezu zaznačené do GPS pre potreby BDC (bomb data centra). Za dodržania bezpečnostných opatrení pyrotechnik premiestnil mínometný granát do muničného trezoru v Dubnici nad Váhom odkiaľ bude ďalej následne prevezená k pyrotechnickému zničeniu výbuchom.“ zverejnila Polícia SR – Trenčiansky kraj.

Ako postupovať pri nájdení munície?

Muníciu našli pracovníci počas prác na odvodňovacom kanáli. zdroj: KR PZ v Trenčíne

Pokiaľ nájdete akúkoľvek starú muníciu nemanipulujte s ňou, ale okamžite kontaktujte políciu. Aj napriek tomu, že munícia z II. svetovej vojny je skoro 80 rokov stará, môže byť stále nebezpečná a výbuchu schopná.

O Policajne spravy

Pozri aj

VIDEO+FOTO: Župan Viskupič vstúpil do Progresívneho Slovenska

V stredu 12. júna 2024 v Trnave oznámilo politické hnutie Progresívne Slovensko ústami svojho predsedu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *