Fotovoltické panely na streche základnej školy na Atómovej ulici. Zdroj: Mesto Trnava
Fotovoltické panely na streche základnej školy na Atómovej ulici. Zdroj: Mesto Trnava

Základné školy v Trnave šetria na energiách vďaka fotovoltike

Základné školy v Trnave sú vďaka fotovoltike v súčasnosti z veľkej časti sebestačné pri výrobe elektrickej energie. Informovalo o tom mesto Trnava.

Na budovách deviatich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sa nachádzajú fotovoltické panely, ktoré výrazne prispeli k zníženiu platieb za elektrinu. Trnave sa takýto krok podaril ako prvému mestu na Slovensku,“ uviedlo mesto.

S inštaláciou fotovoltických panelov na strechy základných škôl sa začalo na jeseň 2022. Vo februári si už všetky vyrábali vlastnú energiu, pričom dve z nich dokázali vyrobiť i nadbytok. Postupne sa pridávali ďalšie. Okrem základných škôl sú fotovoltikou vybavené ešte dva ďalšie objekty, konkrétne Stredisko sociálnej starostlivosti na Ulici Vladimíra Clementisa a mestská poliklinika.

Do fotovoltických panelov mesto investovalo 863.000 eur

Cena fotovoltických panelov bola 862.918,80 eura vrátane DPH. Očakávaná návratnosť sa pohybuje v rozmedzí troch až štyroch rokov, ale závisí od viacerých okolností, najmä od cien energií. Už po vyše polroku fungovania však čísla ukazujú, že fotovoltika má svoje opodstatnenie. Z dlhodobého pohľadu predstavuje predpokladaná priemerná úspora elektrickej energie v prepočte na jednu školu 67 percent.

V duchu hesla „Energia zadarmo a navždy“ chce mesto pokračovať so zavádzaním fotovoltických systémov aj na ďalších svojich budovách. „Výrazne by takýto systém pomohol napríklad zimnému štadiónu, ktorý už dnes nepriamo ťaží zo spomínaných fotovoltických paneloch na základných školách. Tie totiž dokázali vyrobiť viac elektriny, ako spotrebujú. Prebytok elektriny preto putoval do distribučnej siete a vďaka tomu bola v apríli znížená platba zimného štadióna za elektrinu,“ doplnilo mesto.

Nové programové obdobie sa bude venovať aj energetike, a preto sa dovtedy chceme projektovo pripraviť na veľké množstvo budov vo vlastníctve mesta,“ povedala prednostka mestského úradu v Trnave Katarína Koncošová.

Okrem zimného štadióna sa v blízkej budúcnosti pripravuje zriadenie fotovoltiky aj na budove Zariadenia pre seniorov v Trnave na T. Vansovej a na obnovenej stavbe skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste. Na všetkých základných školách sa zároveň zvýšia kapacity fotovoltických panelov na povolené maximá.

O Redakcia

Pozri aj

Popolcová streda začiatok pôstu aj Valentín

Popolcová streda alebo škaredá streda v roku 2024 pripadá na 14. február Deň svätého Valentína …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *